Ugrás a fő tartalomra

Irány az Alpok 2.nap Hochwurzen- Steirischer Bodensee

 



Hochwurzen – Steirischer Bodensee





Reggel kellemes hűvösre ébredtünk, a beígért esőnek nyoma sem volt, helyenként már a nap is kiviggyant a felhők közül. A reggeli a korábban megszokottnál jóval színvonalasabb volt, bárhol jártunk eddig ott sem éheztünk, de itt… Négy féle omlett, tükörtojás, főtt tojás (lágy és kemény), grillkolbászok, virsli, sült bacon, négyféle müzli,  különleges kenyerek ( többek közt répás kenyeret is ettem ) kiflik, zsemlék, felvágottak, zöldség gyümölcs, joghurtok, tejtermékek, külön sajtrészleg  szóval minden IS …Nagyon észnél kellett lenni, hogy már reggel ne gyomorrontásig egyen az ember :-)

Reggeli után buszra szálltunk, majd felmentünk a Gipfelbahn Hochwurzen kabinos felvonóhoz, ahonnan panorámakabinokkal egészen 1852 méterig utaztunk, ezért egy fillért sem fizettünk, ugyanis a szálloda adott minden utasnak egy névre szóló Sommercard-ot, amivel a Schladming környéki felvonókat ingyenesen lehetett igénybe venni. Fent már azért hűvösebb volt, mint a völgyben és a felhők eltakarták az amúgy szenzációs kilátást. Az állomás mellett villanypásztorral elkerített helyen kecskéket lehet nézegetni, esetleg simogatni is, már amikor nem vesznek össze, mint ahogy ott jártunkkor is tették…

Egy kisebb sétára indultunk, az úgynevezett Bankerlweg-en, ami magyarul Padok Útját jelent, ugyanis a túraútvonal mellett rengeteg, különböző kialakítású pad van kihelyezve. Tényleg nem kell nagy kihívást jelentő túrára gondolni, persze ahol lefelé megyünk ott egyszer-egyszer felfelé is kell menni :-)

A felvonó állomásától először a Hochwurzenalm épülete mellett sétáltunk el, néhány perc múlva elértük a Kleine Hochwurtzen 1840 méteres csúcsát, ahonnan szépen látszott volna a szemben magasodó Schaber 2133 méteres csúcsa, de az időjárás nem volt kegyes, és inkább felhőbe burkolta… 

Felhőbe burkolva


Innen lefelé vettük az irányt, a kanyargós ösvény itt-ott sziklás, de azért simán járható, majd az út szépen bement a fenyvesek közé. Az út mellett egyre gyakrabban tűntek fel padok, az egyszerűtől az egészen érdekes formáig, és mindegyiken egy kis táblán feltüntették a készítőket is.


 Az erdőben aztán elágazott az út, ami egy hurkot ír le, így mindegy merre indulunk el, ugyanide jutunk vissza. Mi jobbra mentünk, az út szépen lefelé vitt bennünket, néha a felhők mögül kisejlett a környező hegyek látványa is, illetve egyre szebb padokat lehetett kipróbálni.

Merre menjünk? 

 Aztán persze jött a hegymenet, egy kisebb kapaszkodó következett, majd visszajutottunk az útelágazáshoz, innen azonban egy kissé lihegősebb útszakasz jött ugyanis az út elkezd huncut módon emelkedni, épp csak annyira hogy ne legyen nehéz, de azért kellően megdolgoztassa a hegyekhez nem szokott síkvidéki turistát.

 Mikor már azt hinné az ember, hogy vége a megpróbáltatásoknak, na, akkor ér ki egy murvás útra, és persze hogy ezen is felfelé kell mászni. Végül is ezért jöttünk ide és nem a tengerpartra, úgyhogy szépen mentünk is tovább, majd elértük a felvonóhoz vezető csapást, ami még mindig felfelé vezetett. Mire visszasétáltunk a felvonó épületéhez, már a nap is előbújt, és kellemesen kimelegedve huppantunk le a szabad padok egyikére.  

Lent a völgyben Schladming


A völgybe nem kell a felvonóval visszamenni, le lehet száguldani egy Mountain Kart-al is, 22 euróért cserébe. 

A gép

A gép gyerekkorunk háromkerekű, lábbal hajtós kiskocsijára hajaz, azzal a különbséggel, hogy nincsenek pedáljai, ellenben a két hátsó kereket külön is lehet fékezni. Nyilatkozni kell, hogy csak saját felelősségre vállaljuk a lefelé száguldást, majd keresni kell egy megfelelő méretű bukósisakot, és már lehet is beülni a kiválasztott járműbe. Mire kitaláltuk, hogy leszáguldunk, addigra elfogytak a szabad járművek. Érdekes módon egyszerre indítottak el kb. 50 gépet a közel 7 kilométer hosszú távolságra. 

Várják a rajtot

Majdnem egyszerre indultak el a járművek a lefelé tartó kabinnal, és egyszerre értünk le az első indulóval. A felvonóhoz érkezőktől összegyűjtötték a kartokat és a felfelé tartó kabinok oldalára kialakított kampós tartókra felakasztották őket, egy kabinra két jármű fért fel, és már mentek is vissza a kiindulópontra. Miután a csoport fele-fele arányban felvonózott és Mountain Kartozott, szépen megvártunk mindenkit, majd visszasétáltunk a buszhoz és a közeli, Steirischer Bodensee-hez utaztunk. 

Az út nagyjából fél óra, a főútról letérve a kis hegyi kacskaringós úton nem lehet csak úgy felmenni: mivel természetvédelmi terület, útdíjköteles. Nem sokkal a tó előtt egy kis kunyhó van az út jobboldalán, az oda kitelepített hölgy kedves mosollyal végigszaladt a buszon, a nála lévő okos eszközzel lecsippantotta a Sommercardokat és már mehettünk is tovább. A Bodensee nem összekeverendő a Svájc-Ausztria-Németország határán elterülő hatalmas tóval, ez a Steirischer Bodensee. A parkolóhoz érve az út túloldalán békésen legelésztek a helyi gazdák tehenei, vagy ha úgy tetszik dolgozott a Milka csokoládégyár kihelyezett  tejüzeme :-).

A melósok munka közben :-)

 A tóhoz egy remek, széles betonúton lehet eljutni, laza könnyed sétával, az útról már egész szépen mutatja magát a Wasserfall am Bodensee, egy rendkívül látványos vízesés. 

Ott a vízesés

A tóhoz érve a Forelenhoff vendégház mellett kell elindulni a víz mellett, egy murvás, szinte teljesen sík úton. 


Alpesi idill

Elképesztő hangulatos, ahogy a hegyek körülölelik ezt a kis tavat, idilli csend van. A tó vize olyan tiszta, hogy a pisztrángok gyönyörűen látszanak benne…

Tiszta...

A tó túlsó végéhez érve egy fahídon át lehet sétálni a víz másik oldalára, illetve itt van néhány kisebb vízesés is, a gyerekek legnagyobb örömére, akik bokáig a vízben pancsoltak. A murvás útnak itt vége lesz és elkezd emelkedni, először csak olyan barátságosan, majd hirtelen gonoszul, a tábla pedig a sziklás ösvényt jelöli ki a felfelé vezető útnak. 

Előre a sziklákon

Sűrűn kanyarog, emelkedik rendesen, de a szikláknak hála, nem kell nagyokat lépni, hanem lehet kisebb lendülettel is haladni felfelé, ettől függetlenül a mászáshoz nem szokott egyének eléggé kifulladnak – mint én is – mire a vízesést jelző táblához érnek. Innen tényleg csak pár lépés és elénk tárul a Wasserfall am Bodensee, melynek vize hatalmas robajjal ömlik lefelé, kellemes vízpárával szórva meg a közelbe merészkedőket.

 

A remek környezetben egész jó fényképeket lehet csinálni, majd miután kellően kipihentük magunkat, jöhetett a lejtmenet, ami a sziklák miatt közel sem veszélytelen, oda kell figyelni, mert könnyen sérülés lehet a vége. A tópartra visszaérve a nap megint előbújt, és szépen látszott a túlsó oldalon lévő Kammspitze, de csak rövid ideig, mert az érkező esőfelhő eltakarta. 

Jön az eső...

Ebből az esőből mi is kaptunk, de csak annyit, hogy az esőkabátot elővegyük, és szinte azonnal el is állt. A tavat a másik oldalon kerültük meg, a betonos úton visszasétáltunk a buszunkhoz, innen a főútra a hegyoldalon futó szűk betonúton mentünk, szemben a délelőttivel, itt egészen takaros kis gazdaságokat, illetve házakat láttunk. Hiába itt nincs veszélyhelyzet, teljes nyugalomban telnek a napok…

Késő délután volt, mire a szállásunkra visszaértünk, a kezemen lévő okosóra adatai szerint közel 11 kilométert tettünk meg, bemelegítésnek sem volt rossz, mert a következő nap keményebbnek ígérkezett…


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms