Ugrás a fő tartalomra

Leonardo Szülőföldjén 1.nap

 



Aquilea-Monselice

 

Ha augusztus, akkor utazás, ezúttal irány Olaszország, azon belül is Toszkána!

 

Szeged-Budapest kora hajnalban, majd Nagykanizsa felé vettük az irányt, innen egy kisebb pihenő után már át is gurultunk Szlovéniába. Lendvánál ismerősként üdvözöltük a Vinarium tornyát, majd a kiváló minőségű szlovén autópályán haladtuk Maribor, és a főváros Ljubljana felé. A néhány nappal korábban lezúdult hatalmas mennyiségű esőre és emiatt bekövetkezett, az újkori Szlovénia legnagyobb természeti katasztrófájára már csak a magas vízállású folyók emlékeztettek, pedig volt itt baj, nem is kicsi.

Domzale környékén tartottunk egy hosszabb pihenőt, majd az olasz határ előtt Semzana-ban megálltunk tankolni. A benzinkutasok arcát látni kellett volna, amikor a kisváros szűk utcájáról a kis benzinkútra bevágódott egy turistákkal tömött busz üzemanyagért :-)

 

Teli tankkal gurultunk vissza az autópályára, hogy aztán Fernininél belépjünk Olaszországba. A remek minőségű útról egyszer – egyszer rálátás nyílt a tengerre, majd Monfalcone városát megkerülve, alsóbbrendű utakon, kis falvakon keresztül haladva kora délután érkeztünk meg Aquileába.



Aquilea ókori római eredetű város, Észak-Olaszország egyik legjelentősebb archeológiai lelőhelye, melyet az 181-ben alapítottak, majd a Római Birodalom egyik legjelentősebb kulturális és kereskedelmi központja lett, gazdag város, jelentős folyami kikötővel,feladata volt a birodalom határainak felügyelete és védelme a behatolásokkal szemben. Aquilea   hamar bekapcsolódott a római települések rendszerébe, i.e73-ban már út kötötte össze Bononiával ( a mai Bolognával) illetve nem sokkal később Via Postumiával ( Genova) illetve Riminivel is. A város fokozatosan fontos stratégiai hellyé és kereskedelmi központtá vált, Marcus Aurelius császár uralkodása idején lakosainak a száma meghaladta a 100.000 főt.

 

A népvándorlások idején Aquilea fejlődése megtört, 452-ben Atilla hun hadai teljesen elpusztították a várost. Újjáépítése után azonban a település fejlődése megállt, s a középkor kezdetére jelentőségét és tekintélyét folyamatosan elveszítette. Az évszázadok során az ostromok, földrengések, árvizek és az ókori épületek anyagi kifosztása miatt egyetlen római kori építmény sem maradt fenn a föld felett. A régészeti feltárások a mai napig tartanak, a terület 1988 óta az Unesco világörökség részét képezi, s hogy miért, arról hamarosan szó lesz.

 

A kisvárosba beérve busszal parkolni nem is olyan egyszerű, mert rengeteg parkoló van, de mindegyikhez odebigyesztettek egy kiegészítő táblát a derék taljánok, mely szerint busszal és nagyobb járművel ott nem lehet parkolni :  hatalmas P-betűjeles tábla, majd a kis gonoszság alatta, hogy ide barátom busszal nem… Miután a sofőrünk megunta a keresgélést és a szűk utcákon tolatgatást, a Bazilikához legközelebbi parkolóban megállt, a társaság elsétált, a busz pedig a városon kívül egy arra alkalmas helyen várakozott. 

A műemléket a Via Popone Patriarcán besétálva lehet megközelíteni, hangulatos is utca, hatalmas fákkal és üzletekkel. A dallamos nevű Basilica Di Santa Maria Assunta 313-ban épült, a hunok 452-ben teljesen lerombolták. 1031-ben újjáépítették, ekkor épült a 73 méter magas harangtorony is, azonban egy földrengés 1348-ban komoly károkat okozott benne, renoválása után nyerte el a mai formáját. 

Basilica Di Santa Maria Assunta 

 Az épületbe belépve aztán mindenkinek leesett az álla: a padlózat mozaikokból van kirakva, rálépni nem szabad, emiatt egy plexi útrendszeren lehet felette sétálni. 760 négyzetméteren, elképesztő szép mozaikábrázolások láthatóak, a korabeli vallási jelképektől az emberábrázolásig minden megcsodálható. A főoltár előtt egy szemléltető kövön látható a korabeli mozaikkészítési technika: ma sem egyszerű egy mozaik elkészítése, de a 4.században, az akkori technikával és eszközökkel…Nem véletlenül az Unesco Világörökség része.




Így készült a mozaik

A teremből le lehet menni a kriptába, a IX.században építhették , a falon található freskók pedig a XII.századból származnak, érdekesség, hogy a portyázó hunok is fel vannak rajzolva a falra, ha szabad így mondanom :-)


Kalandozó őseink a falon

 

A kriptából visszasétálva a templom másik oldalán megtekinthető az ásatási rész is: egy római kori ház mozaikjai láthatóak, majd egy szinttel lejjebb azok az oszlopmaradványok és mozaikrészletek találhatók, melyek a hunok pusztítása után megmaradtak. 

A séta egyirányú, miután végig néztük, ugyanazon az úton lehet visszamenni a főépületbe, majd a templomból kisétálva a mellette található Keresztelőkápolnába mentünk be. Az épület nyolcszögletű, - a nyolcas szám jelképezi a történelem végét, a testi feltámadással kezdődő, és többé le nem záruló világkorszakot – középen található keresztelő medence, mely oszlopokkal van körülvéve.


A bazilika megtekintése után, aki akarta körbesétálhatta az épületet, majd visszasétáltunk az időközben visszaérkező buszunkhoz, és nekiindultunk aznapi szállásunk, Monselice irányába. Az olasz autópályák fizetősek - mint mindenhol a világon - ők azonban raktak bele egy kis csavart: fizetőkapukon kell áthajtani, 90 százaléka már automatával felszerelt, gombnyomásra ad jegyet, majd a lehajtáskor a kiléptető kapunál kell fizetni, ahol a pénzt mindig elfogadta a szerkezet, nyugtát adni azonban már nem mindig akart :-)

 

Este nyolc körül értünk a hotelhez, a szobák elfoglalása után jöhetett a vacsora. Szépen megterített asztalokkal vártak minket, minden asztaltársaság kapott grátiszként egy üveg  - száraz – vörösbort… 

Mivel az olaszok nem nagy leves fogyasztó nép, első  fogás nem is lehetett más, mint pasta, azaz tészta :-) Jelen esetben farfalle, paradicsomos, húsos raguval, parmezánnal gazdagon megszórva.  Senkit nem kellett bíztatni, gyorsan meg is ettük, aztán vártuk a második fogást… meg még egy kicsit vártunk…

 Olaszországban ugyanis nem kapkodnak a vacsorával, meg úgy általában az étkezésekkel sem, egy ilyen éttermi kajálásra két órát alapból lehet számolni. A második fogás sertéssült volt, némi rozmaringos sült burgonyával, ekkorra már ráéreztünk a tempóra, szépen komótosan, beszélgetve elfogyasztottuk, majd jött kisvártatva az elmaradhatatlan desszert is, fagyi formájában. Este tíz is elmúlt mire a vacsora végeztével a tágas, kényelmes szobánkban elnyúlhattunk, kellett is az erőgyűjtés, mert másnap kemény nap várt ránk…







Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...