Ugrás a fő tartalomra

Ausztria Ősszel 2015 2.nap



Bécs-Arstetten - Melk-Hajózás a Dunán-Krems-Annaberg

Az előző napi tekergés megtette hatását: szinte abban a testhelyzetben ébredtem, ahogy elaludtam. Kellett is a pihenés, mert a második nap is elég sűrűnek ígérkezett.

A már -már szokásos , fullos, svédasztalos reggeli  után - mikor is gyakorlatilag mindenből ettünk, ami ki volt pakolva :-) - buszra szálltunk és  átrobogtunk a még ébredező Bécsen. Végig a Duna mellett, majd balról feltűnt a spittelaui hőerőmű...Hogy miért olyan nagy szám ez ? Mert a külső dizájn Hundertwasser műve! Így lett egy szemétégetőből turisztikai látványosság, egyébként az ötlet remek, és ráadásul piszok jól néz ki :-) Lefotózni sajnos nem sikerült.... 

Bécs, kora reggel
Közben persze lendületesen haladtunk a Gürtelen, ami a Nagykörútnak felel meg, Elhaladtunk a Westbanhhof előtt - ott épp rengeteg mentő és rendőrautó parkolt, a migrációs helyzetre tekintettel -  majd balról ismerősként üdvözölhettük  Schönbrunnt. Az egykori elővárosokon keresztül haladva lassacskán az A1-es autópályán robogtunk Sankt Pölten irányába, majd a Klein Pöchlarn-nál átkeltünk a Dunán és némi hegyre kapaszkodás után a buszunk az arstetteni kastély előtt fékezett.

Arstetten 
A kastély Ferenc Ferdinánd trónörökös és Zsófia főhercegnő otthonaként is funkcionált, és az ő életüknek igyekszik méltó emléket állítani. A "szerény hajlék" egy gyönyörű park közepén található, 1823-ban került a Habsburgok tulajdonába.1896-ban lett Ferenc Ferdinándé, aki nagyszabású átalakításokat végeztetett a kastélyon. A park Ausztria egyik legfontosabb történelmi kastélykertje, a védett parkban számos romantikus kis tavacskát, kutat, gyönyörű fasorokat találunk. Napjainkban az egyik leszármazott, Anita von Hohenberg hercegnő tulajdona. A bejárat mellet egy helyes kis shop található, melyen áthaladva egy állandó kiállítás tekinthető meg, ahol is rögtön az elején belecsapnak a közepébe:  egy kisebb udvaron annak az autónak a hiteles másolata található, amilyenben a főhercegi pár utolsó útjára indult azon a végzetes napon, 1914.június 28.-án Szarajevóban.



A kastélyban egyébként sok kis szoba van, nincsenek azok a hatalmas termek, mint más Habsburg birtokokon, olyan lakályosnak tűnik az egész. A kiállítás végigköveti Ferenc Ferdinánd  - hogy egész pontos legyek  Ferenc Ferdinánd Karl Ludwig Josef von Habsburg Lohringen, első birodalmi Nagyherceg életútját egész a haláláig, részletesen bemutatva nem csak a politikai karrierjét, hanem a magánéletét is .A Főherceg 1900.júlus elsején vette feleségül Chotek Zsófia grófnőt,és a házasság hatalmas vitát kavart a császári udvarban. Ferenc József császár soha nem ismerte el a grófnő nemesi származását, nem tekintette a Habsburgokéval egyenlőnek, ezért ha Ferenc Ferdinánd lett volna a következő uralkodó, nem is használhatta volna az Ausztria Császárnéje megszólítást.... A császár feltételül szabta azt is, hogy a házasságból születendő gyermekeknek a von Hohenberg családnevet kell viselniük, és ki lesznek zárva a trónöröklésből.

Miután a főhercegi pár Szarajevóban a Gavrilo Princip által elkövetett merényletben elhunyt , holttesteiket hazaszállították, és itt Arstettenben helyezték örök nyugalomra mivel a császári kriptába Zsófia származása miatt nem temethették el.

Etetőszék, anno...
A kiállításon nagyon sok személyes tárgy is megtekinthető, többek között a házaspár egyik gyermekének babakocsija is, illetve egy etetőszéket is láttam, itt-ott kicsit bearanyozva....

A főhercegi pár utolsó napjáról külön teremben emlékeznek meg, egy maketten látható az útvonal amit bejártak, korabeli újságcikkek másolatai illetve a merényletről készült fotók reprodukciói is láthatóak. Megtekinthető a gyilkos fegyver másolata valamint a főhercegi pár halotti bizonyítványa isi

A szarajevói merénylet 

Gavrilo Princip,
A főhercegi pár halotti bizonyítványa...
 
...és végső nyughelye

A kastélyból egy takaros kis parkba is ki lehet sétálni , megtekinthető a kápolna is. Külön bejáraton keresztül lehet eljutnia főhercegi pár és a család kriptájába . Másfél órát gond nélkül el lehet mászkálni a kastélyban, ahol az ember egy kicsit jobban képbe kerül a császári ház mindennapjaival is.

Miután visszaszálltunk a buszra , Melk felé vettük az irányt,  s menet közben megcsodálhattuk Weitenegg várának romjait is. A Duna túlpartján már feltűnt Melk , amikor  Hofamt-nál ismét áthaladtunk a folyó felett majd néhány lendületes kanyar után a melki apátság parkolójában szálltunk le. Mivel korábban már láttuk az apátság csodaszép épületét, ezért míg a csoport  bement , a rendelkezésre álló majd két órát egy kis melki sétával töltöttük, szerintem mi jártunk jobban :-)

Az apátság parkolójából egy lépcsőn lehet lemenni a városba, ahol is sétánkat a Wiener Strassén kezdtük, majd szépen  bandukoltunk lefelé az utcán, majd leértünk a Rathausplatz-ra. Szombat dél körül kisvárosi léptékben nagy nyüzsgés fogadott bennünket, , a kellemes őszi időben az éttermek és kávézók tele voltak, egyik biciklis túracsoport követte a másikat, egy idősebb utcazenész  egy szál gitárral szórakoztatta a nagyérdeműt...szóval olyan idillien nyugodt volt minden! Néhány percig csak üldögéltünk egy padon és hallgattuk a zenét....  

Melk óváros




Továbbsétálva láttunk egy komplett tűzoltózenekart egyhangúlag sörözni   az egyik helység teraszán,  majd lesétáltunk a Haupt Platz-ig, ahol is a szálloda előtti téren elhelyezett érdekes formájú ülőalkalmasságokat is kipróbáltuk. Melk óvárosa kicsi , de annál hangulatosabb a macskaköves utcáival, a Monarchia korabeli - vagy még régebbi házaival  kanyargós utcáival, a sok virággal... Mint említettem, dél körül járt az idő, valami kalóriát kellett a szervezetbe csempészni,  be is tértünk hát a Mistlbacher cukrászdába. Gusztusos torták , sütemények hada kínálta magát, a miközben tanakodtunk , melyiket is kellene közelebbről megismerni , az egyik kedves felszolgáló hölgy közölte velünk - széles mosoly kíséretében - hogy mindegyik nagyon finom, mindezt magyarul...:-)  Így sokkal egyszerűbb volt rendelni, néhány perc múlva már az asztalunkon  is volt  a  Wachauer torte  és a friss kávé...

Ahogy kell :-)

Némi lazítás után visszasiettünk a buszhoz, ugyanis délután kettő kör a hajón kellett lennie a csoportnak. Az apátságból a hajóállomásig néhány perc az út  busszal, a kikötő a Dunából kialakított "holtágon" található. Két , hatalmas hajó is állt a kikötőben, a miénk "stílszerűen" az Austria nevet viselte :-)

MS Austria
 Felszállás után néhány perccel már fel is húzták a horgonyt, majd lassan kitolattunk a nyílt vízre, majd folyásirányba álltunk és megkezdtük a majd kétórás utat Krems-ig. Alaposabban megnézve a körülményeket és a hajót, minden, folyami hajós élményemet azonnal felülírták a látottak : a hajó nagyon pöpec volt, tisztaság mindenhol, a személyzet kedves és gyors, mert ugye mondanom sem kell hogy a hajón étterem és egy komplett kiskocsma üzemel, valamint egy napozóterasz is van, itt sikerült leülnünk. Néhány hónappal korábban írtam Wachau-ról  egészen
 pontosan itt :

 http://korutazasok.blogspot.hu/2014/10/wachau-az-osztrak-dunakanyar.html ...



de....egész más volt ezt a saját szememmel is látni! A táj lenyűgöző, ez a szakasz talán a legszebb része az osztrák Dunakanyarnak! Kb. tíz perce hajózhattunk, amikor jobb oldalról feltűnt Schönbühel kastélya, az egykori passaui püspöki székhely. Impozáns ahogyan a folyó fölé emelkedik.... 

Schönbühel
Természetesen minden egyes látnivaló közeledtekor egy hangosbemondó rendszeren németül, angolul illetve kínai nyelven is elhangzott , hogy mit is látunk épp! Ránk , magyar turistákra is gondoltak ugyanis kaptunk egy kétoldalas kis ismertetőt a látnivalókról. 

Szóval alig kezdett elmaradozni mögöttünk a kastély,  baloldalról volt látható Willendorf, ahol azt a helyes kis Vénusz szobrot megtalálták :-), vele pedig szinte szemben a túloldali hegyen Aggstein vára, mely a Künringek sasfészke volt , innen figyelték a Dunán hajózókat akiket aztán kegyetlenül kifosztottak. Megelégelve a garázdálkodást először ll.Frigyes 1231-ben majd 1295-ben Albert herceg romboltatta porig a várat.  1429-ben újjáépítik, jó száz évvel később itt akadt meg a török előrenyomulás Bécs irányába, de a vár súlyosan megrongálódott. 1606-ban ismét helyrehozták, majd sokáig nem foglakoztak vele, napjainkban azonban már  - komoly restaurálások után - ismét látogatható.

Aggstein 
 Vadregényes tájon haladtunk,  ahol csak lehetett , szőlőtőkék voltak telepítve, körös - körül a,.történelem megannyi emléke , s amíg ezen elmélkedtünk, bal oldalon feltűnt a wachaui sárgabarack hazája, Spitz városa, a fölé tornyosuló várrommal. Minden év júliusában a helyiek hatalmas sárgabarack-ünnepet tartanak, ilyenkor az egész települést feldíszítik. 

Spitz

Egy gyors kikötés, ki és beszállás után már mentünk is tovább a festői tájon, mikor bal oldalon Weissenkirchen házai  tűntek fel. A helység nevét a falu fehér templomáról kapta, az alig 1400 fős település a turizmusból és borászatból él. 2002-ben a Duna áradása elég komoly károkat okozott, azóta egy mobilgát rendszerrel védik a falut. 

Weissenkirchen
Weissenkirchen után a Duna vesz egy éles kanyart, s lassan a távolban már látszik Dürnstein vára. 
 A település a z Unesco világörökség része,  első írásos emléke 1002-ből származik, 1192 decemberétől 1193 márciusáig a vár börtönében tartották fogva Oroszlánszívű Richárd angol király, akit aztán igen komoly váltságdíj ellenében engedtek csak szabadon. 

Dürstein vára fent....

Dürnstein panorámája

A templom


Ahogy közeledtünk úgy lett egyre jobban látható a várrom a hegyen - 1645 óta romos, felkeresni csak saját felelősségre lehet - és az alatta elterülő város. A kikötő szinte pontosan a dürnsteini  Apátság előtt van, melynek világoskék színű, gazdagon díszített tornya hálás fotótéma:-) A kikötés, ki -és beszállás  villámgyorsan megtörtént , s máris hajóztunk tovább. Dürnstein után a Duna ismét kanyarodik egyet, s lassan feltűnt a láthatáron  bal oldalon Krems, jobb oldalon pedig a távolban látható volt a göttweigi Apátság impozáns épülete is. 

A götweigi Apátság

Krems, kikötő

Átsiklottunk a Mauterner Brücke alatt és kikötöttünk Kremsben. Közel két órát hajóztunk, de még most is úgy tűnik nekem, mintha csak öt perc lett volna.... Bármikor  újrakezdeném, hihetetlen szép  az egész útvonal...



A kremsi kikötő melletti buszparkolóban már várt minket a járművünk , begurultunk hát egy kis városnézésre.  Krems a Wachau keleti részén található, tulajdonképp két kis település - Stein és Krems  - összeolvadásából jött létre. Első írásos említése 995-ből származik, Ausztria egyik legrégebbi városa, a Marillenschnaps - barackpálinka -hazájának is ismerik :-). Óvárosából teljesen ki van tiltva a gépjárműforgalom! A buszunkról a Steinertor előtt szálltunk le,  az impozáns kapun áthaladva az Obere Landestrassén sétáltunk tovább.

Krems , Steiner Tor
 Macskaköves utcák, remek állapotú régi épületek között diszkréten megbújó üzletek, kávéházak és éttermek : Krems óvárosa nagyon kellemes egy hely ! 

Krems óvárosa






Szinte minden épület műemlék, s ennek megfelelően gondoskodnak is róla. Jó egy óra hosszat sétálgattunk  az óvárosban, majd miután visszasétáltunk a Steinertor elé, a Südtiroler Platz-on egy padon még gyönyörködtünk is a városban.  Egyébként  innen néhány száz méterre van egy börtön is :-)


Miután a buszunk előállt , egy hosszabb utazás elé néztünk, szállásunk ugyani s Annabergben volt, ami innen kb. két órányi buszozásra található. Ismét átkeltünk a Duna felett, a buszból remek rálátás nyílt a Göttweigre, majd Sankt Pölten után az autópályát egy kanyargósabb, hegyi út váltotta fel. Kis falvakon haladtunk keresztül, sajnos az időjárás is a csúnyábbik arcát kezdte felölteni, csapkodott az eső, és komoly felhők gyülekeztek. Lilienfeld-en keresztülhajtva láttuk  az 1202-ban alapított cisztercita kolostort, amely a legnagyobb középkori kolostor Ausztriában. Az út egyre jobban emelkedett  s a kora este meg is érkeztünk Annaberg-be,. A település Mariazellhez közel található, 976 méterrel a tengerszint felett, elsősorban síterepeiről nevezetes. Szállásunk a Gasthof Meyer egy igazi, régimódi fogadó volt,  nyikorgó fapadlóval  kissé retró , de kényelmes berendezéssel. Az emeleti szobából szép lett volna a kilátás, de be is sötétedett, esett is...inkább mentünk vacsorázni.  Remek helyi sör és egy kiadós vacsora után nem maradt más hátra mint az alvás, a falucska feltérképezése reggelre maradt:-)

Annaberg-i csendélet : a vacsora :-)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...