Ugrás a fő tartalomra

Egyéb Kategória: Eger- Felsőtárkány


Eger és Felsőtárkány

Rendhagyó módon most nem egy külföldi túra leírása következik, hanem az elmúlt, négynapos hosszú hétvége eseményeit próbálom elmesélni, már csak hogy egy ilyen is legyen…
Eger látképe a várból

 
Szóval, kicsiny társaságunk az elmúlt néhány napot Eger  ill. Felsőtárkány környékén töltötte. 04.28.-án reggel ki vonattal, ki busszal illetve aki tehette autóval elindult Egerbe, hogy ott találkozzunk. Az érkezési versenyt mi nyertük, mert 2 gyerekkel is mi értünk oda leghamarabb… Miután összeszedtük egymást, egy rövid parkolóhely keresés után elsétáltunk az egri várhoz. Az időjárás a kegyeibe fogadott bennünket, ugyanis legalább olyan meleg volt, mint az 1552-es ostrom idején, izzadtunk is rendesen, mint a harcosok annak idején… Igazán nem a lekicsinylés okán mondom, de a várba besétálni sem olyan mint máshol külföldöm…Ott az ember fia kap egy dizájnos jegyet, amit akár szuvenírként megőrizhet, illetve egy kis színes brosúrát, hogy megtaláljon mindent, illetve a legfontosabb tudnivalókat megismerje. Ezzel szemben itt kaptunk egy darab papírt, fekete-fehér nyomtatással rajta egy térképszerűség, meg egy sima pénztári blokk, oszt jó napot…..Na mindegy , lényeg hogy mehettünk nézelődni…Ami viszont feltűnt egy idő után, hogy rengeteg helyen van kitéve a „Vigyázat, Omlásveszély” felirat, illetve vannak lezárt részek is….Pedig a magyar történelem egyik legfényesebb hadi győzelmének emléke megérdemelné , hogy odafigyeljenek rá. Viszont ami helyre van állítva, az szép….
A Vár
Végigsétáltunk a bástyafalakon , egészen Gárdonyi Géza síremlékéig, majd nem messze tőle a gyerkőcök felfedeztek egy játszóteret, ahol egy félórás kiscsoportos foglalkozás vette kezdetét, árnyék persze sehol… Innen visszasétáltunk a felújított Dobó –bástya felé, (így kellene az egész várnak kinéznie), majd a püspöki palota következett.

Dobó-bástya

Püspöki palota

 Aki látta az Egri Csillagok című klasszikust annak igen ismerős lehet a palota és az előtte levő tér, ugyanis itt akasztották fel az áruló Hegedűs hadnagyot…. A palotában egy állandó kiállítás látható, korabeli páncélok , fegyverek és egyéb tárgyak vannak kiállítva, többek közt a vár makettje az ostrom előtti időkből illetve az 1552-es állapotot bemutatva. A tárlat végén egy kisebb „mozi” van kialakítva, ahol épp az Gárdonyi művéből készült filmet lehet megnézni, illetve néhány számítógépen a vár 3D modelljét is meg lehet tekinteni. Ilyen melegben pedig jó sokáig érdemes bent mászkálni, ugyanis kellemesen hűvös van. A képtár megtekintése után, ahol is temérdek gyönyörű festményben lehet gyönyörködni , következett egy másik érdekes hely a börtön. Na itt aztán ízelítőt kaptunk az emberi találékonyságról és gonoszságról! Az emberi elme borzalmasabbnál borzalmasabb dolgokat tudott kitalálni az évszázadok folyamán, ha arról volt szó, hogy valakit meg kell  kínozni:  az egyszerű kalodától kezdve a spanyolcsizmán át  az akasztófáig, a kerékbetöréshez használt eszközöktől a kihegyezett karókig  van itt minden, sőt még egy korabeli börtöncella is restaurálva van… ezt azért szívesen alkalmaznám ma is , már csak a törődés kedvéért . Csak hogy mindenkinek pontos fogalma legyen róla : például a spanyolcsizmát először a spanyol inkvizíció alkalmazta, innen származik a neve. Két darab szorítófa közé teszik a vádlott egyik lábát és ezt megfeszítve okoznak igen nagy fájdalmat. A vallató kérdést intéz a vádlotthoz és ha az nem vallott, szoríttat egyet a spanyolcsizmán. Ez néha odáig ment, hogy a lábszárcsontot összezúzva, deszkavékonyságnyira lapították a vádlott lábát…

Korabeli börtöncella



A börtönből gyorsan ki is jöttünk , nem csak a borzalmak ábrázolása miatt, hanem mert elég hideg is volt , a kinti 30 fok után. A  várudvaron aztán az árnyékban bámészkodtunk egy keveset a kézművesek és szuvenírárusok sátrainál, majd a gyerkőcök percei következtek : volt ugyanis 3 póniló egy vezetőkereten ,  lehetett hát lovagolni is . Rettenetesen tetszett a gyerkőcöknek Jenki, Dollár és Kiscsillag ( mert így hívták a pacikat) a kisebbik lányom a lovaglás után még többször visszament megsimogatni őket.
A Dobó-tér és a Minorita templom a várból

Közel 3 órát bóklásztunk a várban, majd a nagy meleggel dacolva, lesétáltunk a Dobó –térre. A vendéglátó egységek teraszain elég sokan üldögéltek, egy kéttagú „zenekar” egy kis bungalóban – amit pont az utca közepére sikerült kihelyezni - szórakozatta az arra járókat, majd egy kis patak felett átívelő hídon értünk ki a térre. 

Zenészek az utca közepén



A Dobó-tér

Minorita templom


Rögtön az első, amit meglát az ember, az Dobó István szobra, majd tőle balra pedig a Minorita templom grandiózus épülete áll.  A tér túlsó végén pedig egy, a csatajelenetet megörökítő szoborcsoport található. Na itt  a nagy meleg már erősen megviselt mindenkit, főleg a gyerkőcöket,  - és még azt a rétes boltot sem találtuk meg, ahol valamikor igazán jó réteseket lehette enni – így visszamentünk az autókhoz , egy kis evés-ivás után Felsőtárkány felé vettük az irányt. A falu 6 kilométerre van Egertől és a Bükk Kapuja-ként is ismert. Szállásunk a falu utolsó háza , a Szikla Fogadó volt. Mit ne mondjak, a szálló környéke elsőrangú volt, nem úgy az elhelyezés. Erősen retró jellegű berendezések, elnagyolt takarítás ( és akkor még finom voltam) valamint kopottas bútorok fogadtak bennünket. Sebaj, van, hol aludni van zuhanyzó és van étterem – elviseljük valahogy. A konyhájuk aztán sokkal jobban teljesített, de erről majd később. Viszont a tisztelt tulajdonosnak lenne még mit tanulnia vendéglátásból az egyszer biztos…..Az első esti vacsora után még sétáltunk egyet a fogadóval szemközti parkban, aminek közepén egy horgásztó volt kialakítva, majd mindenki ment aludni, mert ránk fért, következő nap ugyanis túrázni indultunk…

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...