Ugrás a fő tartalomra

2010 - Svájc és Olaszország bűvöletében 1.nap

Wörthersee - Udine - Oderzo


Hipp-hopp ismét eltelt egy év, és mi ismét útra keltünk. Maradtunk ez úttal is a jól bevált Proko Travel utazási irodánál, és a választásunk ezúttal  Észak Olaszországra és Svájc déli részére esett. Látnivalókban ismét bővelkedő utazásnak néztünk elébe…
Induláskor, még itthon


2010 augusztus 4.-én hajnalban indultunk a már-már hagyományos Szeged-Budapest útvonalon. A Nagyvárad téri – általam csak emberbörzének titulát csoport elosztás után elindultunk Ausztria felé. Ezúttal Rábafüzesi határátlépés szerepelt a programban és az átlagosabbnál sokkal döcögősebb és rázkódósabb volt. Szinte hallani lehetett a buszon ülők sóhaját, amikor feltűnt Heilingenkreutz és kisimult az út….
Ez már Ausztria
 Az A2-es autópályán haladtunk Klagenfurt irányába, kissé felhős, borongós időben. Wölkermarkt mellett , a Rosenberger étteremlánc vendéglátó egységénél tartottunk hosszabb pihenőt. Nem egy ledurrant útszéli köpködő ez a kereskedelmi egység sem… a szokásos profizmus fogadott bennünket, és persze megint dilemmáztunk, hogy mit is együnk. Végül aztán kipróbáltuk a gulascht, ami ugye a mi gulyásunk osztrák értelmezése. Kicsit sűrűbb mint a mienk, de nem rossz…nem rossz….  Némi  nyújtózkodás után  Klagenfurt mellett haladtunk tovább és gyönyörködtük az elénk táruló Wörthersee-ben… Persze , mindenkinek egyből eszébe jutott  a környéken forgatott német sorozat J… Idegenvezetőnk, Juhos Kata ekkor úgy határozott a két pilótával egyetértésben, hogyha már itt vagyunk, akkor nézzük is meg közelebbről,  így hát Welden am Wörthersee-ben volt egy kis megálló, ahol néhány percig sétáltunk a tó partján … persze fényképeztünk is J
Welden am Wörthersee

Jómagam és a Wörthersee

Welden am Wörthersee
   
E kis kitérő után robogtunk tovább Olaszország felé… egyre magasabb hegyek  között , kis patakok tűntek fel , a nap is előbújt  minden egész szépen alakult. Kora délután léptük át az osztrák – olasz határt, és haladtunk szépen aznapi úti célunk, Udine felé.
Pazar diszletek között utaztunk
Az osztrák-olasz határ
Azazhogy csak haladtunk volna….Olaszország autópályáin hatalmas led kijelzők informálják az utazót balesetről, dugóról vagy éppen  bármiről… az 50.kilométerszelvénynél levő ilyen kijelzőn már olvastuk, hogy”incident” van a 73-as kilométernél…
Incident van....
... a sofőrök már gondterhelten nézték az utat, idegenvezetőnk még bizakodott…aztán kiderült, hogy nem is akármilyen incidens van előttünk, na meg egy 5 km-es sor….
Előttünk a sor és a baleset...
...vártunk egy páran
Miután álltunk egy laza két órát, a sorban veszteglő sorstársinktól sikerült megtudni, hogy egy baleset van az egyik alagútban, de ez még nem elég , az időközben feltorlódó sorban is összeakadtak néhányan….Jöttek-mentek a mentőautók, szirénázva , útkarbantartók sürögtek , és a sor egyszer csak megindult…az alagútban még láttuk a baleset nyomait, a mentősök még éppen akkor is nagyon tüsténkedtek az egyik sérültön…aztán az alagútból kijőve újabb száguldás kezdődött, most már az óra is ellenfelünk volt, hogy behozzuk a késést, és még Udinében is legyen időnk nézelődni…

Délután fél 6 felé értünk  Friuli megye székhelyére. A várost először 983-ban említik a korabeli írások. A históriák szerint 1233-ban alapították meg a város piacát, ezáltal a vidék jelentős gazdasági központja lett a város. 1420-1797-ig a Velencei Köztársaság fennhatósága alatt állt,1805-tól az Olasz Királyság, 1814-től a Lombard–Velencei Királyság, majd 1866-tól az Olasz Királyság része.

Via Danielle Manin
A buszról leszállva a Piazza Primon sétáltunk keresztül, majd a Via Danielle Manin  utcán sétálva gyönyörködtünk a régi épületekben, hogy aztán innen  a Piazza Della Libertára sétáljunk tovább.
Piazza Della Liberta


Ez a város főtere, számos gyönyörű épület és szobor található itt : Loggia del Lionello - 1448-1457 között épült velencei-gótikus stílusban. A Torre dell’Orologio - a velencei Szent Márk-teret díszítő óratorony mintájára épült 1448-ban. 1876-ban leégett, de helyreállították. A Loggia di San Giovanni - Bernardino da Morcote tervezte reneszánsz loggia, valamint a Giovanni Carra által 1542-ben tervezett szökőkút. Az egyik biztosítótársaság logójaként ismerős oroszlán szobor is a téren áll, ez a velencei oroszlán szobra, valamint az igazságosság allegóriáját ábrázoló alkotást tartó oszlopok, amelyeket 1614-ben állítottak. A tér közepén 19. századból származó Héraklész- és Béke-szobrok állnak. Ez utóbbit I. Ferenc német-római császár ajándékozta a városnak a Campo Formió-i béke emlékére. Rendkívül hangulatos a tér, az ember szinte kapkodja a fejét és azt sem tudtam, melyik szobrot, melyik épületet nézzem…. és ez „csak” Udine főtere volt J.


Giovanni Carra szökőkútja





Heraklesz

A velencei oroszlán


Loggia di San Giovanni

 Innen tovább bandukolt a csoportunk a Piazza San Giacomo-ra. Ez is hatalmas tér, de teljesen különbözik az előzőtől, ezt ugyanis körbeölelik a szebbnél szebb házak, a tér közepén pedig egy szökőkút található. A tér szemközti oldalán álló templomot is meg lehetett nézni, mi azonban inkább kint maradtunk és fotóztunk mindent, amit csak lehetett:-)… Itt láttam először  egy, számomra szokatlan dolgot: a házak tetején volt kialakítva a kert !!! Igen, a kert!!!!  Hatalmas dísznövények, virágok, citromfák elkerítve egymástól itt-ott néhány pad is látszott, mintha a lugast a térről egy forgószél felrepítette volna a tetőre….

Piazza San Giacomo

Piazza San Giacomo másik oldalról


Lugas a tetőn
 
Miután kinézelődtük magunkat, rövidke séta következett,  meg némi  macskaköves emelkedő és máris egy egészen különleges hely mellett voltunk, ez pedig nem más  mint a Castello di Udine. Az emelkedőt színesíti egy árkádsor, ahová egy , az úttal együtt emelkedő lépcsősor visz fel…  



A páromnak annyira tetszett, hogy még az egyik oszlopot is átölelte J.. Innen a főépület melletti térre jutottunk, ahonnan Pazar kilátás nyílt a városra…  Annyira jó hely volt, hogy alig fértem oda egy fénykép erejéig, de azért sikerült J
Kilátás Udinére
 Némi nézelődés után  a buszunkhoz sétáltunk , hogy búcsút véve Udinétől aznapi szállásunk, Oderzo felé induljunk….  Amíg el nem felejtem, a városnak a sok műemlék mellett van még egy  nevezetessége: a helyiek kedvenc csapata az Udinese Calcio, akik a Serie A-ban (az olasz első osztály) vitézkednek évről évre !!!! A csapat otthonául szolgáló Stadio Friuli-t csak messziről láttam L

Oderzo kora este

Oderzo  66 kilométernyire található Velencétől, Veneto tartományban. A település múltjáról sok mindent elárul, hogy gazdag római kori leleteket találtak. Ahogy haladtunk a város felé,  a táj borvidék jellege erőteljesen kidomborodott, ugyanis amerre a szem ellátott mindenfelé szőlőtőkék álltak szépen.  Este nyolc is elmúlt már, mire a 3 csillagos Prim Hotel –hez értünk. Kellően ki voltunk nyúlva, úgyhogy a vacsora elfogyasztása után még a hagyományos séta is elmaradt, mert jöttek az álommanók J





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms