Ugrás a fő tartalomra

Egy Üdítőt valaki ?

 




 

Rögtön év elején körülnézünk a szénsavas üdítőklasszikusok piacán: iszunk egy kis Almdudlert, megkóstoljuk a svájci Rivellát, majd szétcsapatjuk egy kis Kofolával :-)

 



Az osztrákok talán leghíresebb üdítőitala az Almdudler. Története 1957-ben kezdődik, mikor is egy bécsi szódavíz és limonádékészítő mester, Erwin Klein leendő feleségének, Ingridnek szeretett volna valami egyedi meglepetéssel előállni.   Nem a hagyományos ékszer-autó-utazás hármasból választott, hanem összeállított egy, 32 féle alpesi gyógynövényből, répacukorból és szódavízből álló nedűt és palackozta. Így az ital már megvolt, de nem akarta egy snassz palackban átnyújtani ezért egy egyedi üvegbe töltötte a nedűt, ami a kezdetek óta változatlan: egy tradicionális népviseletbe öltözött osztrák párt, Mariannét és Jakobot ábrázolja. 

A dizájn időnként frissült, de a mai napig ugyanaz. Mondani sem kell az itóka nagyon ízlett az asszonykának, így hamarosan piacra került. Erwin Klein korai halála után fia, Thomas vette át az üzemet, és az Ő nevéhez fűződik a márka aranykora: ő vezette be a nemzetközi piacra az italt, és az Ő érdeme is, hogy a cég mai napig családi vállalkozásként működik. Ja, a recept az szigorúan titkos, és ami szintén fontos, hogy tartósítószert és mesterséges aromát nem tartalmaz :-)

Napjainkban az eredeti Almdudleren kívül gyártanak bodzás és málnás ízben is, illetve energiaital formájában is, ami némi koffeint is tartalmaz, árulják szörp formájában is, amit mindenki kedvére hígíthat és van már Almradler is, ami némi sörrel van felöntve.




 

És hogy milyen az ital?  Többszöri kóstolás után szerintem a gyömbér üditő és a Traubisoda közé tenném ízben, kellően szénsavas, és hidegen nagyon jól tud esni, mikor az emberfia kikeveredik egy szurdokból, vagy lejön a hegyről :-)

 

Mai második versenyzőnk egy számunkra kevésbé ismert ital: Svájc nemzeti üdítője a Rivella. 


Az italt Robert Barth svájci biológus találta fel, aki egy tejsavó recept alapú sört szeretett volna előállítani, de a végeredmény valami egészen más lett… Igen, tejsavóból! Az első palack üdítő, melyet Rivellának neveztek el – a Ticino kantonban található Riva San Vitale település és az olasz kinyilatkoztatás ( rivelazione) szavakból, - 1952-ben került piacra,óriási siker lett. Összetétele a mai napig változatlan: tejsavó, víz, cukor, szénsav, savanyító, és savanyúságot tartalmazó anyag, karamellizált cukor és természetes anyagok.1958-ban Hollandiában, 1959-ben pedig Svájcban is megjelent a második ital, a Rivella Blue, ami alacsonyabb kalória tartalmú, gyakorlatilag ez volt az első diétás üdítő, amit Európában forgalomba hoztak. A Rivella Green 1999-óta kapható, ez zöld tea kivonatot tartalmaz. A szortimentban van még egy grapefruit-os változat és egy Refresh névre hallgató ital, ami 47 és 40 százalékkal kevesebb kalóriát tartalmaz. A cég 1977 óta a svájci nemzeti sí csapat szponzora.


 

És hogy milyen az ital? Amikor először hallottam, még a gondolata is idegen volt, üdítő tejsavóból, na persze…. Aztán a kíváncsiság győzött,  és Villar-su-Oronban vettem egyet.  Ízlett, rögtön elsőre… Ízében szintén hozza a gyömbér és Traubi íz világát, de nem pont olyan, és kicsit több benne a szénsav… Mivel egy ital nem ital, nem sokkal később vettem egy Refresh-t is, az inkább az Almdudlerre hajazott…Bármikor innék egyet újra , sajnos a cég csak a környező országokban forgalmazza, így aki Rivellát inna, annak bizony Svájcig ( Ausztriáig, Németországig) kell mennie ….

 

Mai harmadik versenyzőn Csehország büszkesége a Kofola.



 Az erősen megosztó ital 1959-ben készült el először a Csehszlovák Gyógynövénykutató Intézetben, ahol kísérletek folytattak a kávépörkölés során keletkezett, feleslegesnek tartott koffeinnel. Az így előállított, sötét, édeskés sziruphoz 14 féle növényi anyagot (alma, megy és ribizlikivonat) adagoltak, felütötték cukorral, karamellsziruppal és gyógynövénykivonatokkal, nyakon öntötték szénsavas vízzel és már kész is volt az ital. A ’60-as évektől kezdve nagy népszerűségnek örvendett, főleg úgy, hogy a nyugati üdítők ( Coca Cola és Pepsi) nem voltak elérhetőek a vasfüggönyön túl. A Pepsi és Coca-Colákhoz képest kb. 30 százalékkal kevesebb benne a  cukor, de 56 százalékkal több a koffein, és nincs benne foszforsav. Egy korabeli mondás szerint Csehszlovákiában, bármelyik településen ahol volt pártbizottság és kocsma ott volt Kofola is…



A rendszerváltás után a Kofola kemény vetélytársakat kapott a nagy üdítőipari multik személyében, és más kisebb üzemek tekintetében, akik a Kofolára erősen hasonlító italokat kezdtek el gyártani. A tulajdoni viszonyok csak a 2000-es évekre rendeződtek, azóta a Kofola sikere töretlen.




És hogy milyen az ital?  Na itt most bajban leszek, ugyanis szerintem szörnyű… Mintha egy falusi lakodalomban otthagyott poharat – amiből valaki ivott egy Jäger utánzatot,és hagyott az alján egy keveset –valami büdzsé kólával felöntöttek, és a gyerek köhögés elleni szirupjával kicsit dúsították… Nem tudom, mit vártam, mert akikkel beszéltem , azok egyik fele szimplán utálta, a másik fele csillogó szemmel mesélte, hogy Prága egyes kocsmáiban ezt a nedűt még csapolják is !!!

Egy a lényeg, meg kell kóstolni, ezt is és a többit és majd mindenki szépen eldönti :-) 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...