Ugrás a fő tartalomra

A Szomszéd hegye mindig zöldebb 4.nap

 


Mölltal Gleccser – Ragga szurdok
 
Királyetap… Így nevezik a kerékpáros versenyeken a legmagasabb hegyekre menő, leghosszabb szakaszt. A mai napunk volt a mi kis király etapunk, ugyanis magasra is mentünk, meg szurdokba is, kicsit télbe majd bele a párás melegbe…


 
A reggeli után már rutinszerűen mentünk ki a hotel elé – ballra nézz! Jó Reggelt Großglockner !! :-)– a napos de kissé hűvös időben  találgattuk, hogy mit és mennyi cuccot vigyünk: hideg lesz e a hegyen, megázunk …aztán majd a szurdokban  mi lesz… Egy szó mint száz, szinte mindenki mindenre készült, a kiskabáttól a rövidnadrágig hoztunk mindent.
 
Heiligenblutból  a már megszokott úton indultunk el, a kis falvakon keresztül egészen  Winklern-ig, ott Flattach felé fordultunk,  majd Flattachba érve nekivágtunk a hegyoldalnak. A buszunk rövid idő alatt felvitt bennünket a Gletscherbahn megállójáig, a tök üres parkolóba. Néhány személyautón kívül csak egy svájci síiskola két kisbusza áll ott… 


 A Karintia kártya itt is hasznosnak bizonyult, - a jegy így ingyen volt, de kaptunk fejenként egy beléptető kártyát, melynek 5 euro az értéke, ha elhagynák ezt kell fizetni -  majd miután kártyát megkaptuk, beszálltunk egy metrószerelvényre hasonlító vonatra, a különbség csak annyi, hogy ez a szerelvény nem vízszintesen halad, hanem majdnem függőlegesen, kb. 4,7 km az út… A szerelvény nyolc perc alatt viszi fel az utasokat 1422 méterről  2800 méteres magasságba, a Panorama Restaurant Eissee-ig. Itt már pazar látvány fogadott bennünket: ragyogó napsütés, kicsit élénk, de nem vészes szél fújt és körbe hegyek mindenfelé. A szemben lévő hegyoldalon kiváló állapotú sípálya üzemelt, egy kis hódúró pedig folyamatosan rendezgette a havat…





 Itt ugyanis,  vigyáznak a télen leesett hóra, amit lehet, betakarnak egy speciális fóliával, így megmarad a hó, amit aztán ilyenkor felhasználnak. Innen egy jó húszperces lejtmenet következett, le kellett sétálni a Gletscherjet kiinduló pontjához – már aki akart – onnan pedig a beülős sílifttel fel a csúcsra.  Viszont , elkerülendő a pofára esést figyelni kell, mert erre a felvonóra az étteremben kell jegyet venni, tehát aki ezt elfelejtené, és lemegy a felvonóhoz, azt visszaküldik jegyért… Mivel mi idegenvezetőnk kellő rutinnal rendelkezett, ezt a hibát nem követte el, így szinte a teljes csoport lesétált a meredek, kavicsos ösvényen, s miközben mentünk lefelé, eszembe jutott, hogy elég kemény lesz visszafelé ez a meredek út…  A Gletscherjethez leérve szépen sorba álltunk a síiskolás gyerekek közt, majd a panorámás, beülős sílifttel felmentünk a csúcsig. 

Útban felfelé

Közben az időjárás szórakozni kezdett és egy laza felhőréteget fújt a csúcsra és környékére, a napsütésből egy-kettőre sűrű felhőben találtuk magunkat. Kb. 10 perc alatt felértünk a 3122 méteren található végállomásra. 3122 méter, kimondani is sok, itt már a havon kapaszkodtunk egy darabig felfelé, ahol egy kis vízszintes teraszon álltunk meg. A néha a felhők mögül előbukkantak hegyek, de csak annyira hogy éppen lehetett őket látni. Erről a kis vízszintes nyeregről kétfelé lehetett menni: balra egy rövidebb úton a csúcsot jelképező kereszthez, jobbra egy sokkal keményebb, nehezebb terepen a másik kereszthez. Érdekes, hogy mindkettő 3122 méteren van…

Oda mentünk

 Maradtunk a rövidebb útnál, de az is kapaszkodós volt: egy darabig lehetett menni rendesen, majd az ösvény egyemberesre szűkült, bal kéz felől a semmi, jobb oldalon pedig a sziklába vájt kampókba akasztott kötél, ez a kapaszkodó. Tehát itt kellett a kissé csúszós köveken menni egy darabig, onnan megint rendesen lehetett haladni, a kitaposott ösvényen és máris oda értünk a sziklákkal díszített keresztig. 

Kapaszkodni muszáj ...

  Közben egyre többször tűntek elő a hegyek, ahogy a szél elfújta a felhőket, a látvány egészen lélegzetelállító volt. 


A csúcsfotó elkészítéséhez le kellett menni a sziklák közé, itt aztán lábbal ki kellett támasztani, mert a hátam mögött csak a mélység volt… Nézelődés közben egyre szebb látvány tárult a szemünk elé, az időjárás megkönyörült rajtunk és a feltámadó szél kifújta a felhőket… Miután kigyönyörködtük magunkat, visszamentünk a felvonóhoz,  - a köteles kapaszkodós ösvény pár embert megizzasztott – majd a sílifttel elindultunk vissza, és ekkor jött a látványorgia: kitisztult az ég, előbukkant a nap és ezt lehetett látni :



Miután  a lenti állomáson kiszálltunk, nekivágtunk a meredek hegyoldalnak,kapkodtam is a levegőt rendesen, mire kb.fél óra alatt felértem, a többieket elnézve ez a kis emelkedő nem mindenkinek esett jól. Itt fent az étteremben tartottunk egy hosszabb pihenőt, természetesen ebédelési lehetőség is volt. A forgalom viszont elég gyenge , de így legalább hamarabb sora kerültünk… Többféle menü és készétel közül lehet választani, a kisebbik lányom kért egy hamburger menüt, erre odaraktak elé egy fél kiló sült krumplival díszített hegyomlás méretű, mindennel megpakolt hambit, amivel egy középkorú, jó erőben lévő bányász is jóllakott volna.. A gyerek persze szemrebbenés nélkül eltüntette .. Az én tányéromon egy klasszikus Wiener Schnitzel landolt némi petrezselymes krumplival, a husi akkora volt, mint a tányér… A család másik fele tutira ment a bolognai spagettivel, persze tőlük sem sajnálták… Mindezt elképesztő  díszletek közt, ugyanis az étterem körpanorámás, bármerre néztünk, hófödte hegycsúcsok mindenfelé, sőt akár a teraszra is kimehettünk volna...



... egyébként pedig a Möltall gleccser nem létezik: egy ügyes markentig fogás eredménye, ugyanis az itt lévő gleccsert Wurtenkees-nek nevezték, és sajnos már rég visszahúzódott. Az elmúlt néhány évtizedben a helyét hóágyukkal teszik síelésre alkalmasra, és így kapta a jobban hangzó nevét is, ettől függetlenül
gyönyörű... 

Az ebéd után fájó szívvel, de teli hassal vetettünk egy utolsó pillantást a hegyekre, majd visszavonatoztunk a kiinduló állomásra, a parkolóban rendes buszra váltottunk és elindultunk a mai második uticél, a Ragga szurdok felé. Az út igen rövidre sikerült, ugyanis ahogy leérünk a hegyről, balra fordulva kb. két kilométer –vagy még annyi se – és máris tábla jelzi, hogy jobb oldalon a Ragga szurdok, bal oldalon a parkoló található. Buszról le, hosszú ujjú cuccok lekerültek ,és mentünk  a bejárat felé. Már lassan megszoktuk, hogy mindenhová emelkedőn kell felmenni,  itt is így volt. Az elején még sík a betonút, átmentünk a Möll folyó hídján és onnan emelkedett szépen. Mondhatni, bemelegítésnek jó volt. Kb. 10 perc és a szurdok bejárata előtt álltunk, - a Karintia kártyának hála – pillanatok alatt letudtuk a beléptetési ceremóniát, jegyet itt sem kellett vennünk, majd nekivágtunk a szurdoknak.
Ausztria egyik legvadregényesebb szurdoka mindössze 800 méter hosszú, azonban 200 méter szintkülönbséget küzd le. Romantikus erdei sétának indult, aztán egy egyszerű kis ajtón áthaladva kezdődött az igazi élmény.






 A lábunk alatt egyre hangosabban dübörgött a Ragga patak, az égbe nyúló sziklafal egyre kevesebb fényt engedett be… A víz elképesztő alakzatokat formált a patakmederben, éles kanyarokat vágott, szikladarabokat formázott meg évszázadok alatt. A lépcsőzés egyébként biztonságos, bár a lépcsőfokok vizesek, csúsznak is, de stabilan meg lehet állni, hála a jól kiépített kapaszkodóknak, s miközben nézelődtünk időnként a nyakunkba is kaptunk pár csepp vizet, ugyanis a sziklafalakról is csöpögött :-) 



A szurdok végén egy pazar, nagyobb vízesés látható, onnan egy kis szerpentinezés következett, majd egy kiépített pihenő jelezte, hogy a szurdok végére értünk. Innen pár lépcsőfok és egy széles erdei úton álltunk ezen kell visszamenni a kiindulóponthoz, ugyanis a felesleges torlódások elkerülése miatt a szurdokban a közlekedés egyirányú…
 
Amíg a szurdokban kellemes hűvös volt, ide felérve szinte mellbevágó meleg volt, néhány perc „akklimatizálódás” után szépen nekiindultunk a lefelé vezető, hangulatos erdei útnak. 


Több helyen tábla figyelmeztet rá, hogy az útszéli kavicsokból senki ne dobáljon le a szurdokba… Az erdő egyébként gyönyörű volt, sehol egy szemét, az út remek, a természet pedig időnként szép dolgokkal várja a turistákat:


Lent a bejáratnál egy kis szuvenír árus található, de van itt minden más – jégrém, kávé, sör – ami hirtelen jól eshet. A laza kis túra körülbelül másfél órát vett igénybe, majd miután a teljes csoport leszivárgott, elsétáltunk a buszhoz,  és visszagurultunk Heiligenblutba. Kora este értünk vissza, és a tartalmas nap után jólesett a vacsora, de már ott motoszkált a fejünkben, hogy másnap indulás haza…


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...