Ugrás a fő tartalomra

Stoosbahn - A világ legmeredekebb siklója




 Stoosbahn -  A világ legmeredekebb siklója 




A Svájcban található Stoos község neve nem igazán ismerős, gondolom, sokan vagyunk ezzel így. Viszont bármilyen hihetetlen, ez a picike, közúti forgalomtól szinte elzárt település rendelkezik a világ legmeredekebb siklójával.  A falucska lakosainak száma 150 fő, egy szűk magánúton lehet megközelíteni, minden másra a sikló a megoldás.


Az 1330 méteren lévő település már a viktoriánus korban ismert volt, és a századfordulón a Stoos-i gyógyfürdő jótékony hatásainak, a tejsavó-alapú kezeléseknek köszönhetően nemzetközi ügyfélkör - francia, orosz és angol – érkezett az egykori gyógyfürdőbe, melynek helyén azóta szálloda áll. Megfordult itt többek között Viktória királynő is, heteket töltött el a faluban, melynek már akkor két golfpályája is volt. Az első világháború után a turisták egyre inkább elmaradoztak, és a közeli Schwyz kantont választották úti célul.

Napjainkra a kis falu megint előtérbe került, hiszen a turistáknak mindig adni kell valami újat… A faluba vezető, 1933 óta működő felvonó helyére egy hipermodern, minden igényt kielégítő szerelvényt terveztek és állítottak üzembe. A Schwyz mellől induló, hörcsögkerékre – mások szerint hordóra – emlékeztető szerelvény 744 méter szintkülönbséget küzd le, a táv 1740 méter, a menetidő pedig mindössze 3-5 perc, a maximális lejtése 110 fok….



 Óránként 1500 utas szállítására képes szerelvény építési költségei kb.52 millió svájci frankra rúgtak... A svájci gyártó Garaventa által kifejlesztett automatikus kiegyensúlyozó rendszer a kabin padlószintjét függetlenül tartja a lejtőtől. A völgyállomásokon és  Stoos-ban nincsenek lépcsőfokok, amelyek problémát jelentenek a poggyásszal, gyalogosan vagy kerekesszékkel utazók számára.



Íme egy videó , csak úgy figyelemfelkeltés gyanánt :-) :

A videó a Stoosbahnen Ag tulajdona

 A településen azonban máris érezhető a turizmus fellendülése: a kávézók tele vannak, - bár ez időfüggő is -  illetve 30 százalékkal emelkedett a turisták száma. a faluból pazar a kilátás , és a síterepek szerelmesei is megtalálják a maguk számítását a nyári időszak pedig a túrázókat vonzza.Látva a  képeket, meg tudom érteni őket :-)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...