Ugrás a fő tartalomra

Walhalla, Donaustauf






Ha e sorok olvasói közül valaki jártában-keltében a közeljövőben Regensburg felé hajókázna a Dunán, és Donaustauf magasságában egy igen impozáns, az athéni Pantheonra erősen hasonlító épületet lát, ne ijedjen meg, nem tévedt el. Jó helyen jár, ez a Walhalla….

A folyóról nézve

A Walhalla az első azoknak a XIX. században emelt németországi szobroknak, emlékműveknek a sorában, amelyek a német egységet, a hazafias, illetve később a nacionalista érzelmeket voltak hivatottak kifejezni és erősíteni.
A Valhalla a germán mitológiában a csatában elesett harcosok túlvilági tartózkodási helye volt. Az épület ötlete I. Lajos bajor király fejéből pattant ki, aki az antik görög kultúra nagy tisztelője volt. Az akkor még koronaherceg fejében először 1807-ben merült fel egy emlékhely építésének szándéka, amely épületben ötven jeles német személy kapott volna helyet. A dátum nem véletlen: egy évvel korábban szűnt meg a Német-Római Birodalom, amit I. Lajos a németek nagy szégyenének tartott. Az alapkő letételre azonban jóval később, 1830. október 18-án került sor, ez a dátum sem véletlen: a népek csatájának 17. évfordulója volt. Amikor az épület felavatására sor került, ismét csak egy szimbolikus dátumot választottak: 1842. október 18-át, az említett csata 29. évfordulóját. A tervek elkészítésével Leo von Klenze klasszicista építészt bízták meg, I.Lajos szándéka pedig egyértelmű volt, ahogy ő maga fogalmazott: a Walhalla azért épült, „hogy a Német németebbül lépjen ki belőle, jobban, mint ahogy belépett”

Impozáns

Az épület, ami voltaképpen egy antik dór peripterosz: olyan templomépület, amelynél a cellát oszlopsor veszi körbe. Építésekor nem mindenki tetszését nyerte el a görög stílus, sokan úgy találták, hogy idegen a német szellemtől. Az északi oldal timpanonján látható szoborcsoport a teutoburgi csatát ábrázolja, amint Arminius a rómaiak ellen harcol. A déli oldal timpanonján pedig Németország 1814-ben történt felszabadításának allegorikus ábrázolása látható. Megnyitásakor az első 96 mellszobrot a halálozás dátumának sorrendjében, az óramutató járásával megegyező irányban helyezték el.

Szobrok....

...és emléktáblák

 Napjainkban a megtekinthető mellszobrok és emléktáblák száma 195,1962 óta 5-7 évente kerülhet be a szoborparkba újabb személy. Bárki nevezhet meg egy hírességet, legkorábban halála után 20 évvel, és ha elfogadják a jelölést, - amiről a bajor minisztertanács dönt - állnia kell a mellszobor készítésének költségeit. Idén -2019-ben- Max Planck német fizikus szobra kerül be a Walhallába….Emléktáblát azok kaptak, akikről nem maradt fenn hiteles kép, illetve néhány esemény. Az uralkodó e szobrokkal és emléktáblákkal kívánta meghatározni, mi érdemes az emlékezetre, és a hazafias érzelmeket is kívánta erősíteni. Érdekeségképp megjegyezném, hogy az első szoborfelvételre vagy nevezzük bővítésnek I. Lajos halála után 22 évvel került sor. 1890-ban a hálás nép felállította I Lajos szobrát is. 2003-ban került elhelyezésre Sophie Scholl szobra: a Harmadik Birodalom idején kivégzett diáklány mellé senki más nem kerül, és a következő mondat áll a szobor alatt: emlékezünk mindazokra, akik bátran ellenálltak a „Harmadik Birodalom” igazságtalanságának, erőszakának és terrorjának.



Az emlékmű 2004 és 2015 közt jelentős felújításon esett át, mintegy 13,3 millió euró értékben.  A szobrok és emléktáblák mellett a Dunára és a környékre is remek a kilátás. Megközelíthető autóval, gyalogosan illetve hajóval is.


A kilátás


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...