Ugrás a fő tartalomra

Ötzi - A Similauni férfi






Nyáron sikerült - ha csak villámlépésben is – sétálni egyet Oetz-ben, a kis falu a névadója a világ talán leghíresebb gleccsermúmiájának, Ötzinek. De ki is az az Ötzi ?

Ötzi - igy nézhetett ki...

1991.szeptember 19.-e örökre bevésődött nem csak a történelemkönyvekbe, hanem egy nürnbergi házaspár,  Erika és Helmut Simon életébe is. A pár túrázni indult Ausztria és Olaszország határán a Finailspitze csúcsára. Visszafelé jövet azonban letértek a jelzett útról, és egy olvadó, jéggel teli részen egy meztelen férfi holttestet találtak.  Elbeszélésük alapján másnap két újabb alpinista kereste föl a helyet, és a testtől nem messze egy történelmi idők előtti szekerce és egyéb tárgyak is előkerültek, ezután értesítették a rendőrséget.






Hans Kammerlander és Reinhold Messner Ötzi felfedezése után 

Az első vélemények alapján egy, 1941-ben eltűnt velencei tanár holttestének gyanították, azonban a tárgyak, amit mellette találtak, hamar borította ezt az elképzelést. A világszenzáció híre hamar elterjedt, és mivel Ausztria és Olaszország határán találták meg, mindkét állam igényt tartott rá. Az 1919-ben megállapított határvonal ugyanis egyenesen halad a határkövek között, így előfordulhat, hogy a vízválasztótól délre lévő területek még Ausztriához, illetve tőle északra fekvő részek Olaszországhoz tartoznak. Ebben az esetben a lelőhely a vízválasztótól északra, de az Olaszországhoz tartozó Dél-Tirolban van. Ausztria és Olaszország 2006-ban életbe lépett új államszerződése szerint a vízválasztó a határ, de úgy, hogy a Tisenjoch kivétel, és ezért a lelőhely továbbra is olasz területen van, 92 méterre a határtól….

Kiszabadítva a jég fogságából

Megtalálása után a tetemet hat évig az Innsbrucki Egyetem Anatómiai Intézetében a megtalálási körülményeknek megfelelő klímán tárolták, és alaposan átvizsgálták. 1998-ban átszállították a bolzanoi régészeti múzeumba, ahol egy, teljesen új hűtőtechnikával felszerelt mélyhűtő üvegvitrinjében állították ki -6 °C hőmérsékleten, 100% relatív páratartalmú levegőben.


A tudomány jelenlegi állása szerint Ötzi kb.45 éves lehetett, 158 centis magasságához 50 kiló testsúly párosult, abban a korban ez teljesen átlagosnak volt mondható. Testén több tetoválás nyoma is felfedezhető: a 15 tetováláscsoport némelyike a klasszikus akupunktúra pontokon található.
A ruházatának vizsgálata során megállapították, hogy hosszában csíkos kabátja kecskeszőrből készült, a nadrágja az indiánokéhoz hasonlító lábszárvédő volt, melyet bőrszíjjal rögzített. A cipője medve és szarvasbőrből készült, belsejében szalmával volt kibélelve, illetve medveszőrből készült sapkát viselt.
Az épségben megmaradt rézbalta elemzése szerint a balta feje 99%-os tisztaságú rézből készült, melyet Salzburg tartományban bányászhattak. Tekintélyes ember lehetett a gazdája, ugyanis akkoriban a réz nagyon értékes dolognak számított… Felszereléséhez tartozott még a kb.180 cm-es tiszafa íja, melynek, nyilainak hegye kovakőből készült, illetve egy kőrisfanyelű tőr, valamint a hátizsák egy korabeli változata is.


A megtalált tárgyak és ruha maradványok


Ötzi egyik tetoválása

Halálának körülményeit többen és többféleképpen próbálták rekonstruálni. A legtöbben egyetértettek abban, hogy Ötzit a halála előtt hátulról egy nyílvesszővel megsebesítették, mely a bal oldalán hatolt be és sérülést okozott az artériában. A modernkori tudomány eszközei mellett a német rendőrség kimagasló profilalkotásairól híres nyomozója, Alexander Horn vizsgálata után sok minden tisztázódott. Ötzi halála előtt lesétált a völgyben található faluba, ott összetűzésbe keveredett valakivel – a kezén illetve a testén található kisebb sebek szerint – akit meg is ölhetett. Dolga végeztével élelmet vett magához, majd kb.3200 méteres magasságban letáborozott. Eszegetett, majd kb. egy fél órával később ismeretlen személy – vélhetőleg egy falubeli – balról, mint egy 30 méteres távolságból hátba lőtte. A nyílvesző a bal hónalj alatt haladt át, és átszakította a kulcscsont alatti verőeret ami Ötzi számára végzetesnek bizonyult: ilyen sérülés napjainkban sem gyógyítható….

A nyomozó szerint az a tény, hogy a gyilkos nem vitte magával Ötzi használati tárgyait, fegyverét, arra enged következtetni, hogy nem szerette volna, hogy a nyomára bukkanjanak. Ha egy értékes fejszével jelenik meg a faluban, az több kérdést is felvetett volna. Egy valami azonban soha nem fog kiderülni: a merénylő személye.

Mint minden rendes múmia, Ötzi sem kerülhette el a legendákat és átkokat: a megtalálásában és a vizsgálatában résztvevő több személy is „gyanús” körülmények szerint hunyt el. Az internet szerint Ötzi átka a következőket sújtotta:

  • Rainer Henn, az innsbrucki egyetem patológusa, aki jelen volt Ötzi kiemelésénél és szállításánál, egy évvel a mumifikálódott test 1991-es megtalálása után közúti balesetben halt meg, amikor egy Ötziről szóló konferenciára ment (1992).
  • Kurt Fritz hegyi vezetőt, aki kiszabadította a jégből Ötzi holttestét, lavina ölte meg (1993).
  • Rainer Hölzl újságíró, aki először készített felvételeket Ötzi megtalálásának a helyszínén, agydaganatban halt meg (1999).
  • Helmut Simon, a jégember megtalálója egy alpesi hegyi túrán szakadékba zuhant (2004).
  • Egy hegyi vezetővel, aki részt vett az Ötzi megtalálója utáni kutatásban, szívinfarktus végzett néhány órával Helmut Simon temetése után.
  • Konrad Spindler igazságügyi orvos szakértő, aki vizsgálatokat végzett Ötzi holttestén, rákbetegségben hunyt el (2005-ben). Spindler természetesen badarságnak, a sajtó szenzáció hajhászatának tartotta „Ötzi átkát”.
  • Tom Loy Ausztráliában élő amerikai molekuláris antropológus, a queenslandi egyetem régészeti laboratóriumának vezetője leukémiában halt meg (2005-ben) nem sokkal azután, hogy leadta a kiadónak a múmiáról szóló kéziratát.
Egy biztos: előbb utóbb mindenki meghal…

Emlékmű a megtalálása helyén

Ötzi jelenleg Bolzanóban található, a múmia mellett egy rekonstruált szobor is látható, illetve a megtalálás helyén készült fotók, videók is megtekinthetők. Megtalálása helyén ma egy emlékmű áll.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...