Ugrás a fő tartalomra

Kávét szenvedéllyel : A Julius Meinl története




Bizonyára sokaknak ismerős lehet a Meinl márkanév, de ha nem akkor a cég lógója, a szerecsen fiú jellegzetes  formája már azért  eszükbe juttat valamit... Igen a valódi prémium minőségű kávét - napjainkban sok más terméket is -, s minő meglepetés,  a cég is Ausztriához köthető...




A történet 1862 -ben kezdődik, amikor is - hogy stílszerű legyek  -  I. Julius Meinl Bécs belvárosában egy kis üzletet nyit, amelyben zöld kávébabot, kakaót, teát, fűszereket, rizst és cukrot árul. A kávét az időtájt még zölden árulták, azt mindenki magának pörkölte otthon, és sikerült ahogy sikerült. Az ügyes vállalkozó Meinl erre érzett rá, és 1877-ben szabadalmaztatta az általa kifejlesztett ún. dobos pörkölési technikát, melyben a kávészemek nem érintkeztek a széngázokkal, így nem lett utóíze és teljesen megőrizte az aromáját. A mechanikus pörkölési eljárás sok emberhez jutatta el a kávét és forradalmasította a közéletet : sorra nyíltak a kávéházak Bécsben és szerte a világon. A kereslet nagy volt így a kis fűszerbolt a bécsi Köllnerhofgassén az Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb kávé- és teagyártójává vált.


Az alapító

1892-ben az alapító átadta az üzletet fiának, II.Julius Meinl-nek, aki apja szellemiségét örökölte , sőt tovább is lépett. Vezetése idején a cég folyamatosan bővül, sőt  hamarosan kifejlesztett egy eljárást a legfinomabb táblás csokoládé és a csokoládé italok előállítására , kibővült kínálattal várva a vevőket. 1912-ben a cég székházát átköltöztetik Bécs 16.kerületébe - az utca ma Julius Meinl Gasse-ként szerepel a térképen - ahol a mai napig megtalálható. 1924-ben Joseph Binder grafikus megálmodja és meg is tervezi a Meinl Mohrt-  a szerecsenfiút kávéval a kezében -  ami a Meinl termékek hivatalos lógója lesz, s ma is látható a  termékeken.


A Meinl Mohr

1928-ra a cégnek 353 üzlete van a Monarchia területén, s  a korabeli feljegyzések szerint a Meinl-boltok mindenütt egyformák voltak. Ugyanaz a kép fogadta a betérőt Bécsben, Kassán, Zágrábban, Budapesten. A csillogó rézhengerekből áradt a kávéillat,és időről időre kávékóstolót rendeztek, újabb vásárlókat szerezve. 

A sorban következő III. Julius Meinl nemcsak remek üzletember volt, hanem a társadalmi problémákra is odafigyelt. Az apja által alapított gyakornoki akadémián a képzésekre reggel került sor, nem pedig a nap végén, ez gyakorlatilag felért egy forradalommal. 1931-ben  a Meinl cég bevezeti az ötnapos, 43 órás munkahetet, de a  munkavállalók 45 órányi bért kaptak illetve a  60 év feletti alkalmazottak pénz és élelmiszer formájában nyugdíj-kiegészítésben részesültek. 1936-ban III. Julius Meinl a munkanélkülieknek vásárlásukból 5% kedvezményt biztosított. A történelem azonban, mint sokszor most is közbeszólt : a nemzeti szocialisták heves ellenfeleként III. Julius Meinl és családja 1938-ban kénytelen volt emigrálni Angliába. A magára maradt céget a fasiszta rezsim élelmiszer beszállítóvá degradálta, az üzletmenet újbóli elindítására egészen  1947-ig kellett várni. Az újrakezdést 1950-ben Bécsben a Graben 19 szám alatt található üzlet megnyitása  jelképezi, ami a mai napig prémium termékekkel várja a vevőket.

1950 óta Bécsben 

IV. Julius Meinl 1953-ban csatlakozik a céghez, nemzetközileg elismert kávészakértőként veszi kézbe a kávébeszerzést,. 1988-ban  a cég beszünteti az élelmiszer árusítást, innentől kezdve csak a kávé-és tea marad a cég portfoliójában. A napjainkban a cég élén álló ötödik generáció megkezdte a Julius Meinl kávé és tea nemzetközi terjeszkedését. Ausztriából és Olaszországból kiindulva a cég kiterjesztette piacát Kelet-Európába, Oroszországba és Törökországba, ugyanakkor elkezdték meghódítani az USA piacait is. A Julius Meinl hamar megvetette lábát a Közel-Keleten és az utóbbi években sikeresen terjeszkedett Kelet-Ázsiában és Ausztráliában is.



Kis hazánkban a második világháború után az üzlethálózat szovjet felügyelet alá került, s ők gondoskodtak az árubeszerzésről is. 1952-ben, az államosításkor a bolthálózat magyar tulajdonba került, majd nem sokkal később a Csemege Kereskedelmi Vállalat vette át az egykori Meinl-üzleteket, és a szerecsenfiús logót felváltotta a csemegekosár. A fővárosban a legnagyobb csemegebolt a Nagykörút– Rákóczi út sarkán volt, ezt a pestiek éjjel-nappalinak nevezték, mert egy időben igen hosszú nyitva tartással üzemelt. 1991-ben  az üzlethálózat a privatizáció során a Csemege-Julius Meinl Ipari és kereskedelmi Rt. tulajdonába került, ahol az osztrák anyacégnek is részesedése volt és
az alaptőke tíz százalékának erejéig tulajdonosok lettek a vállalat dolgozói is. 

Ismerős ? 

Természetesen az újkori Meinl-boltok már nem hasonlítottak a háború előttiekhez, de még mindig egyfajta színvonalat jelentettek a hazai élelmiszer- és vegyiáru-kereskedelemben. 2001-ben a Julius Meinl AG eladta 51 százalékos tulajdonosi részesedését a Match kereskedelmi cégnek – s rövid idő alatt eltűntek a fővárosban és az országban a Csemege– Julius Meinl feliratok – a cég közel egy évszázados magyarországi sikersorozata befejeződött.

A márka azonban köszöni szépen él és virul: a Meinl márkanév alatt forgalmazott kávé és tea a világ élvonalában van.  2004-ben Matteo Thuni olasz sztárdizájner újra tervezi a Meinl lógót és egy egész termékkollekciót dobnak a piacra az  eszpresszós bögrétől a süteményes tányérig. 

Az új dizájn

2008-ban az osztrák-svájci közös rendezésű labdarúgó Eb ideje alatt felépítették a világ legnagyobb kávéházát, bécsi Ringstrassén a Természettörténeti és a Művészettörténeti Múzeum között. Mivel a történelem során a Meinl kávék  sok költőt és írót inspiráltak, a cég meghirdette a "Fizess Verssel" kampányt, ami annyit tesz, hogy a kávéházban a kávét  egy vers leírásával, vagy előadásával is fizethették, mondani sem kell, hogy óriási sikert aratva az akcióval.


Ezek után már szinte költői a kérdés : Egy kávét ? 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...