Ugrás a fő tartalomra

Egyéb Kategória : Nagybörzsöny és környéke 3-4-5. nap




A reggeli ébresztőt és az indulást nem kapkodtuk el... Előző este kitaláltuk, hogy csak menni kellene egy keveset ha már itt vagyunk, csak egy baráti , másfél órás sétát tehetnék az erdőben. Másnap az elhatározást tett követte,  valamikor háromnegyed 11 magasságában neki is indultunk, azzal a közös elhatározással, hogy egy max. kétórás turnét csinálunk. Na ahhoz képest....A faluból a Széchenyi utcán sétáltunk ki, majd egy betonozott erdészeti úton mentünk egy ideig. Aztán előkerült a térkép és a kék fehér csíkos jelzést követve, a Börzsöny patak mellett haladtunk tovább, itt-ott láthatóak voltak a régi kisvasút maradványai is... 




 Az erdő és az időjárás is a szebbik arcát mutatta, bár időnkét akadt egy természetes akadály, amit meg kellett mászni , de ballagtunk szépen előre...Jó egyórás menet után elértünk egy elágazáshoz, ahol az ún. Mária úton haladtunk tovább, az eddigi viszonylag egyszerű terepet felcseréltük egy meredeken emelkedő, csalánban gazdag , láthatólag hosszú ideje nem használt útvonalra... a térkép szerint 800 méter volt mindössze az emelkedő, de úgy tűnt egy örökkévalóság lesz mire felérünk , és egy kicsit sík rész következik majd,  s nem sokára a Pogány rét szélén pihegtünk... 




...a látvány persze kárpótolt a lihegésért, kis pihenő után azonban mentünk is tovább. Szerencsére lefelé, így joggal hittük azt, hogy innen kicsit lazább lesz a menet, de nem...egy újabb patakot átugorva ismét csak felfelé vettük az irányt,  innen már sűrűbben álltunk meg ,  a lassan a víz is fogyóban volt, ezzel arányosan csökkent a lelkesedés is, egyre inkább azon járt az eszünk, hogy lassan csak visszajutunk a civilizációba :-) ... az út egy darabon még emelkedett egy keveset, majd rövid ideig vízszintesen is mentünk, majd jött a lejtmenet... Mentünk, rendíthetetlenül, bár egyre jobban kitikkadt a brigád egyik része, csak mentünk előre lefelé át a kidőlt fákon, majd egy kiterjedt "dzsungelt" is leküzdöttünk,  s hirtelen a betonozott erdészeti úton voltunk a falu határában . Igen, túléltük !!!! Egy pár perc séta után feltűntek Nagybörzsöny házai is, és  innen már telefonáltunk is az otthon maradtaknak, hogy készítsék a hideg sört mert érkezünk :-) A közösen kitalált , kétórás túrából, egy 12,44 km-es öt órás menet lett...A haza érve csak leültünk az udvaron , és pihegtünk, még egy méter és nem megyünk tovább :-) Ezek után az esti közös vacsora igen jól esett, mondani sem kell, altadó dalt sem kellett énekelni senkinek :-)

Az esti kalóriapótló :-) 
Másnap  valamivel kényelmesebb program következett: Visegrád, s méltán híres fellegvára. A már ismert szlovákiai kitérő után  Esztergomot elhagyva a Duna mellett autóztunk egész Visegrádig, majd a fellegvártól nem messze található parkolóban sikerült is helyet találni. 

Visegrád az autóból
A vár története a tatárjárásig nyúlik vissza, IV.Béla a lerombolt ispánsági vár maradványaiból építtetett egy hatszögletű tornyot, ez a ma ismert Salamon torony, míg felesége Mária királyné az eladott ékszerei árából a hegyormon építetett egy erődöt. A XIV század után - mivel elkészült a kényelmesebb, Duna part mellett található Palota - fent a várban már csak a helyőrség állomásozott. Mátyás király uralkodása idején a fellegvárat megerősítették, itt őrizték a Szent Koronát, amit egy alkalommal 1440-ben Erzsébet királyné udvarhölgye,  Kottaner Jánosné el is lopott innen. 1529-ig volt koronaőrző hely a Fellegvár, majd 1544-ben a török elfoglalta a várat. A harcok során többször is gazdát cserélt, s végül a szinte teljesen lepusztult épületet sorsára hagyták. A felújítási törekvések 1870 óta tartanak, az 1960-as évektől kiemelt figyelmet kapott a vár, s a helyreállításoknak köszönhetően egyre szebbé vált.

A vár bejárata
A parkolóból  - mi máson - mint egy túraútvonalon lehet eljutni a bejárathoz, ott egy lépcsősort megmászva elértük, a vár bejáratát. Jegyváltás kötelező majd lehet is felfelé sétálni. A vár tövében korabeli harci szekerek vannak kiállítva, de lehet itt íjászkodni, beöltözni korabeli ruhákba  és lovagolni is. A legnagyobb látványosság azonban a várfalról elénk táruló panoráma, szavakkal nehezen elmondható :



Jó néhány fotó után felmásztunk a  vártoronyba, ahol kiállítások várják a látogatókat: van itt fegyverterem de korabeli ruhákat is láthatunk, és a Szent Korona egy másolata is megtekinthető.

Fel a lépcsőn a belső várba

a Szent Korona mása

a restaurált várbelső



A kilátás azonban mindent visz, nincs olyan kiállítás  ami eszembe jutna, inkább a panoráma az ami azonnal beugrik majd a későbbiekben Visegrád hallatán.

A Dunakanyar
 A nézelődés után  kora délután lementük a vár alatt található kajáldához, egy igazán autentikus hamburger-sült krumpli-lángos hármas elfogyasztása után  a közelben található bob pályára mentünk. A korábbi helyekkel ellentétben itt kétféle csúszási lehetőség is van: a hagyományos alpesi bob mellett nyári bob pálya is van, ami egy teknőben való lecsúszást jelent. A Mecsextrém park korlátlan  bobozási lehetőségeit ez a hely sem übereli, itt ugyanis vagy egy csúszás, vagy egy 6-os tömb illetve 10-es jegy megvásárlására van lehetőség. A 700 méteres pályán 11 kanyar található, egész jól  lehet döngetni lefelé :-) Ami különleges még, hogy az alpesi bob télen is használható, ilyenkor egy plexi tetőt szerelnek a bobokra és már lehet is zúzni  lefelé:-)



 Látogatókban nem volt hiány , késő délután lett, mire elfogyasztottuk a 10 alkalmas jegyeket, majd  szépen hazaindultunk Esztergom illetve Szlovákia érintésével. Azonban most nem hagytuk ki a ziccert, hanem megálltunk Párkányban, ugyanis a szlovák oldalról az esztergomi Bazilika szinte kéri, hogy fotózzuk le :-)

Esztergom Szlovákiából
 Hasonló érzések kerítik hatalmába az embert, amikor beérkezik Nagybörzsönybe, ugyanis a falu szélén álló Szent István Templom  szintén hálás fotótéma :

Nagybörzsöny jelképe


Utolsó napunk sem telt eseménytelenül,  miután kora délelőtt búcsút vettünk Nagybörzsönytől, a közeli Szendehely felé vettük az irányt, a falu határában található ugyanis Katalinpuszta, vagyis hivatalosan a Katalinpusztai Kiránduló központ és Erdei Iskola.



 Egy remekül kiépített területen  hangya vasút , játszótér és tanösvények találhatók, ezek közül a Gyadai tanösvényt választottuk. 5,2 kilométer az egész, egy ideig az erdőben a hegyoldalban vezet, majd egy tisztáson  halad tovább az út. A séta során egy tekergő palló-soron is végig kell menni, hogy aztán az Óriások pihenőjéhez érjünk. Az  nem más mint egy jól kiépített, fedett pihenőhely bográcsozási lehetőséggel, és szebbnél szebb lepkékkel és pillangókkal akik az ember kezén is képesek megpihenni.

Katalinpuszta

Az erdőben 

A tisztásra kiérve

A pallósor
Az óriások pihenője
Pillangó

 Innen továbbhaladva a Naszály hegy leküzdése a feladat, s az emelkedő tetején egy függőhíd köti össze a két oldalt. Remekül megépített a híd, és hálás fotótéma is. 

A függőhíd


Innen már lefelé visz az út, többek közt látható egy szénaboksa helye is. Az ösvény mellett rengeteg információs tábla van kihelyezve, amik az erdő élővilágáról és növényzetéről adnak információt, illetve fel van tüntetve a 13  darab látványosság is.


A túra után nem maradt más hátra, mint a néhány kilométerre található Szendehelyre begurulni és a főút mellett található Szepi Fogadóban egy tartalmas vacsorát elfogyasztani. Bátran ajánlanám a helyet, egészen remek  a konyhájuk, az adagok rendben vannak, a kiszolgálás is nagyon színvonalas. Kora este aztán , teli hassal hazafelé vettük az irányt. Ezalatt a néhány nap alatt ismét sikerült néhány szép helyet megismerni, jövőre folyt.köv  :-)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...