Ugrás a fő tartalomra

Bajorországi Csodák 5.nap

 
 
München - Bad Reichenhall - Hazaút
 
 
München , külváros, kora reggel….Az ég besimulva, lóg az eső lába, a helyiek még épp csak ébredeznek, én pedig már a környéken tekergek, és nézelődök. Habár külváros, rend van itt is, bár ahogy betévedtem egy utcába feltűnően sok román rendszámú autót láttam, a népségre jellemző „rend”-el együtt…
München , kora reggel

 
Mire visszamentem a fényűzőnek semmi esetre sem nevezhető Hotel Imperialba, már lehetett besorolni reggelizni. Az egyik terem ajtajára a mi csoportunk neve a másikra egy román iroda neve volt kiragasztva és mind a két terem tele volt harácsoló román turistával…Na ha így akkor harcra fel !! Befurakodtam, felvettem a faarcot, és szépen megpakoltam a tányérom és leültem enni… Sikerült úgy helyezkedni, hogy néhányunknak a csoportból még jutott hely,a többieknek sajnos várni kellett.
Miután a reggeliért sikeresen megvívtunk, következett a buszra várás…a másik brigád tagjai , ahogy kiléptek az ajtón kiesett a bőrönd a kezükből, míg mi próbáltunk egy kupacba rendeződni, viszonylag távol az ajtótol, hogy más is tudjon mozogni…És ahogy az kell a mi buszunk jött előbb …felszálltunk, majd a győztesek magabiztosságával integettünk a másik brigádnak! 
Keresztülgurultunk München belvárosán, ahol óriási építkezések voltak folyamatban, de a forgalomban szinte semmilyen fennakadás nem volt. A városból kiérve aztán az időjárás sem akart többet kedveskedni, és leszakadt az ég… Először csak áztató eső majd egyre jobban rákezdett az égi áldás. Ilyen esőben érkeztünk meg az osztrák határ tőszomszédságában található Bad Reichenhallba.
Bad Reichenhall
 
A város múltjáról sokat elárul a neve : „Bad”  - fürdőváros 1846 óta, a „Reich” szócska a Német –Római Birodalomhoz való tartozásra utal, míg a „Hall” szócska a távolabbi múltjára utal, ugyanis kelta nyelve azt jelenti : só. A környéken található sóbányákért ádáz harcok dúltak a történelem során.
A város 1504 óta tartozik Bajorországhoz. Talán legnagyobb nevezetessége a méltán híres gyógyfürdő mellett az Alte Saline-ként ismert sóbánya és só főzde. Több száz év alatt tökéletesítették, mai formáját az 1800-as évek elején nyerte el.
Alte Saline
 
Buszunk stílszerűen a Salinenstraße –én állt meg, szinte a régi só főzde előtt, amellyel szemben a Rathaus áll egy kis tér túloldalán. Az eső egy kissé csendesedett, így kissé lelkesebben indultunk úti célunk felé, amely nem volt más mint az édességevők helyi Mekkájja, a Reber csoki gyár mintaboltja.
A Reber mintaboltja
 
A Reber csokigyár  közel 145 éve van jelen a településen, a család pedig 1938-ban költözött a városba. Itt gyártják az egyik leginkább ismert Mozart Kugeln utánzatot és még egy tucat másféle csokit. A város sétálóutcáján található „mintaboltra” kevés jelzőt tudnék felsorolni, maradnék talán a legegyszerűbbnél: óriási! Az utcafronton hatalmas ernyők alatt lehet kávézni és süteményeket enni, odabent pedig a csoki imádók valóságos paradicsoma található. Egy hatalmas hűtőpultban cukrászati remekművek kelletik magukat, egyébként az egész üzlet egyetlen csokoládé! A kicsi Mozart golyótól a különféle ízű töltött csokikon át a kilóra vásárolható bon-bon –okig minden van, amire csak Gombóc Artúr vágyhat J  Az árak sem vészesek, pakolt is mindenki bőszen a kis piros kosárba J
 
Csoki minden mennyiségben


Miután érzékszerveink és ízlelőbimbóink is jóllaktak, még csaptunk egy kanyart a városban volt ugyanis némi szabadidő. A Tegelmann diszkontlánc nem egy igazi turistalátványosság, de nekünk most ez volt a legszimpatikusabb, mert némi ennivaló nem ártott az előttünk álló útra J. A kínálat remek, helyi szinten olcsó is, így pont megfelelő volt, sőt még olyan sörökbe is belebotlottam amilyenekről még harangozni sem hallottam eddig – de hűségesen hazajöttek velem J
Utcakép

Kis bevásárló utunk után csellengtünk még a sétálóutcán egy keveset, nem mellékesen jegyzem meg , hogy itt szinte minden a csoki körül forog. Hogy miért ? Ime :
 

Buszra szálltunk és az ismét felerősödő esőben hazafelé vettük az irányt. Az autópálya egy részé olyan dugó alakult ki, hogy haladni nem lehetett, de hála az égnek pont sikerült egy lehajtót találnunk és némi kitérővel tudtunk tovább haladni. Valamikor délután 3 körül értünk St.Pölten mellé, a már megszokott Rosenberger pihenőhöz. Egy háromnegyedórás technikai szünet után gurultunk tovább Magyarország felé…Alig értünk magyar földre, a rádióból jött az infó, hogy óriási baleset van Tatabánya és Komárom közt, sofőrünk erre a hírre az első lehajtónál pánikszerűen lekanyarodott a pályáról, és a kissé döcögős,kátyús hepe-hupás magyar valóságban döcögtünk el először a Monostori erőd majd több település mellet, egészen Tatáig, ahol vissza tudtunk jutni a pályára. Este kilenc körül értünk Budapestre, ahol még bevártuk a többi buszt, hogy aztán mindenki hazainduljon.
 
Összességében ismét remekül sikerült minden, talán csak a Lindau-i eső nem hiányzott,. Csodás helyeken jártunk ismét, az Alpok újabb oldalát ismerhettük meg, de sajnos egy baj azért  volt az úttal :  nagyon gyorsan eltelt…..

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...