Ugrás a fő tartalomra

München - Oktoberfest 2012

München -  Olympia Park– Oktoberfest 2012
A múlt hétvégén volt szerencsénk  az Oktoberfestre látogatni. Ennek a kis túrának a leírása következik…
 
Péntek délután  a párom és egy barátom társaságában vonnattal vágtunk neki a nagy útnak, na de csak Budapestig…Rövid séta után a Hősök tere mellett várakoztunk egy darabig, amikor megjöttek a buszaink, melyek Münchenig vittek minket. Az érdeklődésre jellemző, hogy 7 buszt sikerült érdeklődőkkel megtölteni, valamely más irodának egyet sem… Na persze itt s működött a valamit valamiért elve, de erről majd később.. Szóval buszra fel és indulás, röpke megálló Tata mellett ( mert volt felszálló), majd a már megszokott Mosonmagyaróvári megálló következett, úgy éjjel fél egy magasságában…Továbbhaladva még emlékszem a schwechati olajfinomító fényeire, majd kifáradva az álommanókkal való folyamatos küzdelemben , elnyomott az álom. Ausztriát sikerült egy éjszaka, mindössze egy, röpke 10 perces megállással átszelni, hogy a reggel már Münchentől kb. 50 kilométerre egy parkolóban találjon minket…
Reggel valahol München környékén
 
Másfél órás reggeli pihenő következett, a kötelező reggeli szertartások után reggeli és kávé a busz mellett, majd fél nyolc után indulás Münchenbe.
Az autópályán haladva már néhány esőcsepp megjelent a szélvédőn, nehogy jól érezzük magunkat…Körülbelül fél óra buszozás után beértünk Münchenbe, egy darabig az  Innsbrucker Ring-en haladtunk, de aztán a nagy nézelődésbe fonalat vesztettem és csak nézelődtem. Nem zötyögött a busz csak simán haladt az úton, nem voltak úthibák, a villamos és buszmegállók nem voltak összetörve és kipingálva, sőt, mindegyikben egy kis Led-kijelzőn kaptak tájékoztatót az utasok, hogy mikor is jön a villamos vagy a busz…Viszont az utcák szokatlanul keskenyek voltak, a megszokotthoz képest persze… Rengeteg vajszínű taxi, és rengeteg BMW az utakon… És aztán  hirtelen jobb oldalról feltűnt a BMW székháza, vele szemben az utca túloldalán pedig a BMW Welt futurisztikus épülete is, az utca másik oldalán pedig egy hatalmas tábla hirdette, hogy itt van az Olimpiai Park.
 
Mögöttem a BMW székháza
 
A BMW-t azaz a Bayerische Motoren Werke AG-t senkinek sem kell bemutatni. A világ egyik legnagyobb autógyártó vállalata. A BMW elődje az 1913-ban Karl Rapp által megalapított Rapp Motorenwerke GmbH volt. Először 1917 áprilisában változtatták nevüket BMW GmbH-ra (kft.), majd egy évvel később a részvénytársasági formára váltva, BMW AG-ra. A kezdetekben még csak repülőgépek számára gyártottak motorokat, majd 1923-ban kifejlesztették az első motorkerékpárt, ezzel elindult a motorkerékpár gyártás. 1928-ban a BMW átvette az Eisenach Járműgyár RT.-t (Fahrzeugfabrik Eisenach AG), a Dixi kisautó előállítóját és ezzel autógyártóvá vált. A második világháború után a cég nehéz gazdasági helyzetbe került, már-már eladták a konkurens Daimler Benz cégcsoportnak, de ezt sikerült elkerülni. A ’60-as évektől azonban a fejlődés töretlen, bár voltak kisebb nagyobb válságok a cég életében, de a a BMW név ma egyet jelent a minőséggel és a luxussal !
BMW Welt (magyarul BMW-Világ) nevű élménycentrumot 2003 augusztusa és 2007 ősze között építették. A BMW központi területén, a müncheni Olimpiaparktól északra kapott helyet a négy hengernek becézett BMW központi épület mellett.  Az épületben a BMW teljes történetéről áttekintést kaphat a látogató, van itt étteremtől a gyermek foglalkoztatóig minden, sőt a vevő kérésére akár itt is átveheti vadonatúj autóját...
A buszunkról leszállva néhány fényképet lőttünk az impozáns toronyra, majd besétáltunk az Olimpiai parkba. 1972-es müncheni Olimpia helyszíne sajnos nem csak a sport eredményekről híres… 1972 szeptember 5.-é a palesztin Fekete Szeptember terrorszervezet tagjai  izraeli sportolókat gyilkoltak meg és ejtettek foglyul. A  túszok kiszabadításáért folytatott tárgyalásokat München rendőrparancsnoka vezette, a terroristák szabad elvonulást követeltek egy repülőgéppel. A fürstenfeldbrücki repülőtéren a német rendőrség mesterlövészei megpróbálkoztak a túszok kiszabadításával, a kitört lövöldözésben 14 sportoló és terrorista vesztette életét.
 
Az Olympia Park térképe
Maga a komplexum lenyűgöző, így 40 évvel építése után is. Bár nem mindegyik létesítményt használják napjainkban, de rend van és  tisztaság,  a park rész eszméleten rendben van tartva, itt egy alapos átvizsgálás után azonnal meg lehetne rendezni bármilyen sport és kulturális eseményt! Ahogyan elhaladunk a jégcsarnok előtt, az Tv torony fogadja a látogatót, majd mellette továbbhaladva balról az Olimpia úszócentrum épülete jobbról pedig a tornacsarnok áll. A hatalmas tér végén egy kis domboldalon található az olimpia érmesek  dicsőségfala, köztük jó néhány magyar sportoló nevével találkozhatunk. Nekünk a legnagyobb élmény a Bayern és az 1860 München egykori otthonául szolgáló Olimpiai Stadion megtekintése lett volna, de sajnos a vezetett túrák időpontjain kívül a stadion le van zárva, így maradat a rácson kívüli ácsingózás és fotózás…
A Tv torony és a park

Olympiastadion
 
Akire büszkék lehetünk...
 
Egy tempós félóra séta után visszaszálltunk a buszokra és irány az Oktoberfest! A járművekről a müncheni főpályaudvar mellett szálltunk le, majd eligazítás helyett mindenki kapott egy kis térképet, bejelölve a helyet ahová vissza kell érnie este háromnegyed tízre, majd mindenki mehetett amerre akart… Nosza, akkor irány a Wiesn! Odatalálni egy jó térkép alapján sem nehéz (amit kaptunk az nem volt az, de volt sk J ), de a legegyszerűbb módja a bajor népviseletbe öltözött helyiek követése!  Körül-belül negyedórás séta az erősen illuminált, bőrgatyás fiatalok és a fesztiválra igyekvő családok és turisták közt és már oda is értünk. itt van hát a világ legnagyobb kocsmája!
Az Oktoberfestet összehasonlítva a többi tradicionális német ünnepséggel, viszonylag rövid története van. Először 1810. október 12-én rendezték meg. I. Lajos király feleségül vette Teréz hercegnőt, és München város egész lakossága hivatalos volt az ünnepségre. Akkoriban még lovasversenyek és különböző sportesemények színesítették az Oktoberfest-et, ami inkább egy nagy össznépi sportversenyre hasonlított.  1813-ban a napoleoni háborúk miatt elmaradt a fesztivál, majd 1854-ben és  1873-ban a kolerajárvány, illetve 1866-ban a porosz-osztrák háború, 1870-ban pedig a német francia háború miatt marad el a fesztivál. 1880-ban engedélyezték a városi elöljárók a sör árusítását, a fesztivál időpontját áttették szeptemberre és csak az utolsó hétvége nyúlik át októberbe. 1881-ben nyitott ki az első sült csirke árus, majd hogy a közönség és a fesztiválon részt vevő zenekarok jobban érezzék magukat, a sörfőzdéket hatalmas sátrakba telepítették. 1910-ben ünnepelte a fesztivál a 100. születésnapját, ebből az alkalomból 12 000 hektoliter sört mértek ki. A Bräuroslban, az akkori legnagyobb sátorban 12 000 vendég foglalhatott helyet. Ma a fesztivál legnagyobb sörsátra a 10 000 férőhelyes Hofbräu-Festhalle.
1914-től 1918-ig nem tartották meg a rendezvényt az első világháború miatt. 1919–1920-ban csak egy kisebb őszi fesztivált rendeztek, 1923–1924-ben pedig az infláció volt az ok a halasztásra. A második világháború alatt végig elmaradt az Oktoberfest. A háború utáni években ismét csak kisebb őszi fesztivál keretében ünnepeltek. A fennállása óta így eddig összesen 24-szer maradt el az Oktoberfest. 1950-ben a főpolgármester, Thomas Wimmer az azóta tradicionálissá váló mozzanattal nyitotta meg a fesztivált, egy csapra vert söröshordó csapját egy kalapács segítségével leütötte. Az ezt követő évtizedekben fejlődött az Oktoberfest a világ legnagyobb népünnepélyévé. A lovasversenyt a háború után, a 150. fesztivált kivéve (1960), már nem rendezték meg. 1980. szeptember 26-a tragikus dátum az Oktoberfest történelmében. A fesztivál főbejáratánál egy bomba robbant. A merényletnek 13 halálos áldozata volt, több mint 200 sebesülttel.
Pillanatkép az Oktoberfestről

Napjainkban az Oktoberfest több mint hatmillió látogatót vonz, ezen „néhány szerencsés” között voltunk mi is. A Beethoven strasse felől érkeztünk, keresztül a Bavariaringen és már bent is voltunk… Balra láttuk az óriáskereket, előttünk a széles utcán még nem voltak olyan sokan…. zene szólt mindenhol, profi módon  kialakított körhinták , játékok, kisebb-nagyobb faházakban szuvenirárusok, édességárusok , falatozók, élő horrorshow – amolyan borzalmak háza szellemvasúttal kombinálva és még sok minden, amit felsorolni is hosszú lenne! Aki nem a tradicionális bajor viseletben feszített, na, azok a turisták… Érdekes, hogy a kisgyerekektől az idősekig szinte minden helybélin (vagy inkább németen) népviselet volt.
 
 
Nem volt ciki senkinek, sőt a mintázatok és színek sokaságában pompázott a nép. A kötelező szuvenirvásár után belevetettük magunkat a forgatagba. Néhány euróért egy tizenegyes lövő  játékban Manuel Neuer-nak , a Bayern és a német válogatott kapusának vászonra feszített sziluettje ellen rúgtunk kapura, nem sok sikerrel, nyereményünk egy , a bénáknak szánt kis kupa J. Sokáig bámultuk a különböző – bocsánat a szóért – hánytatókat azaz a különféle körhintákat. Nagy magasságba felrántják a bátrakat össze-vissza forognak velük  fel – le, közben a papirzsepkendőtöl a kulcsig potyog minden a zsebekből…gondolom nagyon betintázott embereket nem engednek fel, mert annak ott fent nagyon csúnya vége lenne. J
 
Az egyik hánytató :-)
 
Mászkálásunk közben sikertelenül próbáltunk bejutni egyik másik sörkertbe ( a sátrakba csak előzetes foglalás után lehet bemenni), míg végül a Hippodrom-nál szerencsénk volt, egy asztalnál még volt 3 hely, ahová a szemfüles felszolgáló lány be is ültetett bennünket. Néhány perc múlva pedig ott állt előttünk a kereken egy liter sör – itt ugyanis ez a legkisebb és legnagyobb adható mennyiség, amit ráadásul jóval erősebbre főznek a kereskedelemben kapható söröknél! Az itókáról csak annyit, hogy nagyon finom… még a párom Radlerét is megkóstoltam, az is renden volt, nem valami lötty, hanem rendes sör, limonádéval, ahogyan kell!
 
Prosit !
 
 
Jól fogyott...
 
Az első korsó aránylag gyorsan lecsúszott, jött is a második menetrendszerűen… Közben szóba elegyedtünk a mellettünk ülő német hölgyekkel, és mikor mondtuk, hogy magyarok vagyunk, szép, tiszta kiejtéssel mondták, hogy Egészségünkre!! Inni kellett J  Miután a második korsó is lecsúszott, elindultunk, hogy jobban szétnézzünk, de előtte célszerűnek látszott felkeresni az illemhelyet…előttünk vagy negyvenen, mögöttünk is lettek ennyien , de hál’ Istennek gyorsan haladt a sor… J A sörre enni kellett valamit, meg hát már dél is elmúlt, igy megkóstoltuk az igazi bajor kolbász. „Félméteres kolbász „ - hirdette a felirat, hát ez talán elég is lesz, gondoltuk, majd rövid sorban állás után a kezünkbe is nyomták a kaját…Tényleg fél méter !!!! A kifli csak dísznek volt, oda préseltünk egy adag jóféle édes, bajor házi mustárt, és hamm!!! Nagyon finom volt, igaz elbíbelődtünk vele egy darabig! A gasztronómia kitérő után nekivágtunk a sokadalomnak, ugyanis addigra iszonyatos tömeg verődött össze. Lökdösődés nem volt, szépen ballagott nézelődött mindenki és próbáltak az emberek bejutni egyik –másik helyre.
 
HB Festzelt

A Löwenbräu Festzelt

A Bräurosl sátra
 
A körhinták és egyéb játékok folyamatosan tele voltak, a szuvenirárusoknál sorok álltak, szóval zajlott az életrendesen… 2 és fél órát bámészkodtunk, majd  - mivel időnk rengeteg volt - , nekivágtunk felfedezni München belvárosát . Készültünk , volt térkép, menjünk el Hofbrauhaus sörözőhöz, vagy ha így ismerősebb akkor a HB sörözőhöz. München belvárosában ekkor már igen egyirányú volt a forgalom ugyanis mindenki az Oktoberfest felé igyekezett, kevesen voltak csak, akik az ellenkező irányba. Elsétáltunk a Karlsplatz-ig,  egy aluljárón lehetett átjutni a túloldalra, de ne olyan képzeljünk el mint  Budapesten…. Gyönyörű tiszta, üzletek, pékségek, Bayern fanshop, mozgólépcső mindkét irányban…ja és csak halkan jegyzem meg, hogy 5 szint van lefelé, mi az első szinten voltunk…Alattunk még egy szinttel bankok és éttermek, az alatt vasúti csomópont, az alatti két szinten a müncheni metró vonalai és állomásai vannak. Hihetetlen !!!  A Karlsplatz-ot egyébként a helyiek csak Stachus-nak hívják…Az aluljáróból feljőve  a túloldalon a tér közepén egy hatalmas szökőkút áll, mögötte pedig a Karlstor, azaz a Károly kapu. 
 
Karlstor
 
 A kapu alatt áthaladva a Neuhauser Strassén mentünk tovább, viszont az időjárás már nem volt kegyes hozzánk, ugyanis leszakadt az ég, szakadó esőben mentünk tovább. Elhaladtunk az Augustiner Brauhaus mellett, - ez a másik híres müncheni sörfőzde – a hatalmas ernyők alatt az esőtől sem zavartatva iszogattak a derék bajorok…
 
Az Augustiner Bräuhaus
 
Nem sokkal később a Német vadász és Halászmúzeum előtt mentünk el, ami előtt egy hatalmas vaddisznó szobor áll.  A házak teteje mellett már látni lehetett München egyik turistalátványosságát - a sok közül – a Frauenkirche dupla tornyait, a jellegzetes hagymakupolákat. Az egyik tornyon éppen javítási munkálatokat végeztek, teljesen körbe volt állványozva, szinte semmit nem lehette látni belőle.
 
Frauenkirche
 
Az egyre makacsabbul eső csapadékban kitartóan mentünk tovább, hamarosan a Marienplatz-ra értünk és előttünk állt a müncheni városháza impozáns épülete. A tér 1158 óta  a város főtere…
A müncheni Városháza a Marienplatz-on

Mária szobra
 
A tér közepén álló , arany Mária szobrot 1638-ban emelték, a város svéd megszállásának megszűnése okán. Még ilyen rossz időben is hatalmas tömeg volt a téren és a környékén, turisták, helyiek, jött-ment , fényképezett mindenki, vagy éppen vásárolt vagy csak szimplán bámészkodott . A tér túloldalán áll a régi müncheni városháza, melynek árkádja alatt áthaladva a Sparkassenstrassén találtuk magunkat, itt bal felé fordultunk és haladtunk szépen tovább. A térképünk szerint a Münzstrasséra kellet kanyarodnunk ez a második utca jobbra, mi pedig szófogadóan mentünk arra. A kis mellékutcákon egyre nagyobb lett a tömeg, majd az első sarkon balra fordulva jó néhány ismerős felirat és logo került a szemünk elé. Az utca bal oldalán a Bayern München sokadik fan shop-ja, míg vele szemben az ősi helyi rivális 1860 München rajongói boltja található. Képzeljük csak el ezt a helyzetet Budapesten , az Újpest és az Ftc viszonyára gondolva… Néhány lépés után pedig egy, a sörös címkékről jól ismert épület előtt álltunk, megérkeztünk a Hofbrauhaushoz !
 
Hofbräuhaus
 
1589-ben alapították, így ez München legrégebbi sörözője. A müncheni Hofbrau sör arról is híres, hogy a várost is megmentette.  Amikor Gusztáv Adolf svéd király 1632-ben behatolt csapataival Bajorországba, ultimátumot adott a városnak:  kifosztja és felégeti Münchent, vagy kiadják neki az általa kért túszokat illetve kap 600.000 hordó HB sört. Nos a város épen maradt …
A söröző előtti téren is hatalmas volt a tömeg, sőt a bejárat előtt is , bent pedig telt ház volt, bejutni ide sem tudtunk, de ha már itt voltunk , fotóztunk és videóztunk is lelkesen. Mivel az eső lankadatlanul szakadt így keresnünk kellett  egy viszonylag fedett helyet, így szépen visszaballagtunk a Hauptbahnhof –hoz. Itt száradtunk és vártuk ki a busz indulását. Érdekes volt…Óriási volt a nyüzsgés, rengeteg  betintázott német fiatal jött ment fel és alá, volt aki még csak most ment a fesztiválra, volt aki már teljesen el volt ázva kívül és belül is, de a biztonság kedvéért mindenkinek volt a keze ügyében egy sör…Viszont a pályaudvar tiszta, és a büfékben remek kajákat lehet enni. Miután teljesen szétálltuk a lábainkat – pad ugyanis nincs, csak egy kicsi váróterem, ahol ülni lehet – lassan elérkezett a visszaindulás ideje is. A találkahelyre megjöttek a buszaink, felültünk és indulás. Sokkal többre innentől nem emlékszem ugyanis elaludtam J, mint ahogy szinte mindenki a buszon. Egyszer megálltunk valahol Ausztriában, mjd a reggel mosonmagyaróvári megálló már tisztán megvan. Reggel fél nyolc tájban voltunk a Keleti pályaudvarnál, onnan jöttünk vonattal haza.
 
Az idegenvezetési hiányosságoktól  - mert az nem volt, de még csak utas tájékoztatás se nagyon - illetve a felemás időjárástól eltekintve nagyon jó kis hétvégén vagyunk túl. Az Oktoberfestnek valami elképesztő hangulata és varázsa van, ezt ki kell próbálni! Aki pedig egyszer belekóstol a sörbe, kolbászba és hangulatba, az vissza is akar oda menni…. München nagyon hangulatos város, ha jobb időnk lett volna, sokkal több mindet meg tudtunk volna nézni, de sebaj, majd jövőre !!!

 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...