Ugrás a fő tartalomra

2010 Svájc és Olaszország bűvöletében 4.nap

Andermatt – Via Mala - Davos – Flüelapass – Bad Häring,Tirol



Kegyetlen hideg reggelre ébredtünk. Bár ezt a szállodában csak abból éreztük, hogy ment a fűtés – augusztus elején! Kint éppen világosodott, mi pedig lelkesen - de kissé meggondolatlanul - sétálni indultunk. A kinti hőmérőn 4 – azaz négy – fok volt, térdnadrágban és egy szál hosszú ujjúban nem ígérkezett kellemes sétának, de ha már felkeltünk, akkor hajrá.
Andermatt, kora reggel


Andermatt , a patak

Andermatti szállásunk a Hotel Kronen, a városka központjában van, ezt az utcát szinte minden andermatti fotón látni lehet. Az utca elején egy kanyarban van egy kisebb híd, amellett található egy faun szobor. Szegény ördög csak fújná a furulyáját egy szál semmiben, - a kedves nőnemű turisták legnagyobb örömére. J Itt a párom úgy gondolta, hogy inkább visszamegy a hotelba valami melegebb cuccért, én pedig dacolva az elemekkel mászkáltam tovább.  Elmentem egy körforgalomig, aminek a közepébe a kanton jelképét , egy medvét raktak ki mozaikkövekből, majd egy kis utcán kolbászoltam , egészen a patak partig.
Andermatt, medve a körforgalomban


Visszafelé menet azonban találtam egy kis ösvényt, ami egy hegyoldalba vezetett a házak közt… hideg ide vagy oda – elindultam felfelé. Ötperces emelkedő után egy templomnál találtam magam, ahonnét már egész jó kilátás volt a környékre, de az út csak kanyargott felfelé,  én pedig engedve a csábításnak mentem tovább felfelé. Újabb néhány perces mászás után kissé magasabban, egy másik útra értem, innen már sokkal szebben látszott Andermatt és a környező hegyek, a gép a kezemben megállás nélkül dolgozott J
Andermatt, napfelkelte a hegyoldalból

Még mehettem volna egy darabig...
Mehettem volna tovább is , de már kezdetem eléggé fázni, így hát elindultam visszafelé. Lefelé könnyebben ment J Lent a faluban még tekeregtem egy pár percet , és feltűnt hogy szinte mindenhol medvék vannak. Nagy , szerintem műanyag medvék, különféle színben, különféle helyeken, volt olyan amelyik népviseletbe volt öltöztetve. A házakon pedig a svájci és a kantoni zászló lebegtette a szél, és a szinte néptelen utcákat járva egészen kellemes hangulat kapja el az embert: a haza se akarok innen menni érzés J  
Andermatt

Egy medve a sok közül

Szökőkút medvével, természetesen
Reggeli után mindenki fogta a motyóját, visszarámoltunk a buszba és elindultunk egy úton felfelé. Kanyargós hegyi úton mentünk, a kilátás egyre pazarabb lett , a felkelő nap egészen különleges hangulatba varázsolta a tájat. Egy helyen tartottunk is egy kis megállót  , amolyan fotószünetet, majd indultunk tovább.
Andermatt a magasból


Majdnem itt maradtam :-)
Kanyargós úton, egyre feljebb kapaszkodott a buszunk,  egyenes szakasz nem sok volt az úton, majd egyszer csak , Kata az idegenvezetőnk közölte , hogy most értük el az Oberalp Pass legmagasabb pontját! És lám a buszunk szépen lassan elgurult egy  tó melletti kis település mellett és egy táblán ki is volt írva, hogy momentán 2046 méterrel a tengerszint felett vagyunk !  A hágó Graubünden és Uri kantonokat köti össze. November és május között többnyire zárva van, csak a vasúti közlekedés folyamatos, illetve csak speciális járművekkel lehet rajta közlekedni.Innen aztán kezdetét vette a korántsem egyszerű lejtmenet. Meredek úton éles kanyarok a korlátokat pedig időnként két-három deszka jelentette! Ez most komoly… aki nem akar lezúzni a szakadékba, az óvatosan vezet, ez is egyfajta Kresz J Miután a szerpentineket sikeresen leküzdöttük, a völgyeken átbuszozva jó egy óra múlva értünk Svájc egyik leghiresebb nevezetességéhez, a Via Mala szurdokhoz.
Menet közben a táj

Ettől kész voltam :-)

A Via Mala bejárata

A környék megihlette John Knittel-t is, aki egy  regényének cselekményét helyezte erre a környékre. A Via Mala, vagy másképpen Schlehte Weg azaz rossz út, vagy gonosz út  egy hegyszoros Graubünden kantonban, a Schams és Domleschg-völgyek közt, amelyen a Hátsó-Rajna 4-500 méter magas szaggatott sziklái közt tör át. A római út, melyet a középkorban is használtak, Almweidenen vezetett át a folyó bal partjára. Ezt nevezték jó útnak; ellenben a sziklák közti utat gonosz útnak. 1470-ben gyalogutat készítettek a Via Mala-n át, 1738 és 1739 közt két kőhidat építettek, melyhez járult 1834-ben a harmadik kőhíd. Ennél végződik a völgy. Főhelye Andeer-Splügen (979 m.), 581 lakossal. Thusistól Splügenig az út hossza 26 km. Maga a szurdok gyakorlatilag egy buszmegálló. Egy kissé szocreál épület a bejárat, itt természetesen a szuvenírektől kezdve mindent lehet kapni. A belépőjegy megválása után egy meredek lépcső visz lefelé, hogy aztán egészen a szurdok aljáig le lehessen menni. Éles kiugró sziklák mindenfelől, haragosan zúgó patak a lábunk alatt… tényleg nem egy barátságos környék, pláne ha itt még esténként kellene egyet sétálni.  Viszont, amikor felfelé néz az ember a szurdok felett átívelő hídra pazar a rálátás, míg odalent hideg van és egyre hangosabban zúg a víz, és egyre kevesebb fény szűrődik le. Némi borzongás és egy két fotó után el is indultunk felfelé… Az egyik fordulóban vettem észre  egy feluratot a sziklába vésve: Hochwasserstand, azaz a legmagasabb vízállás… Lenéztem  arra amerre jöttem, hát mit mondjak , borzongató volt, mert elég sok víz lehetett itt…
A Szurdokban

Szép, de nem barátságos vidék


Itt vot a víz

Tényleg Schlechte Weg

Igy lehet lejutni
 A szurdokból kijőve még a buszunk körül ténferegtünk, amikor a távolból egy dallamkürt hangjára figyeltünk fel. Először csak a dallam egyik foszlányát lehetett hallani, majd egyre erősebben és egyre közelebbről! Majd amikor a kanyarban megjelent a sárga postabusz, mindenki elcsodálkozott, ugyanis a busz dallamkürttel jelzi, hogy közeledik, tessék vigyázni a szembejövőknek is! Kis idő múlva szépen továbbindultunk Davos felé, ahová a déli órákban érkeztünk meg.

Davos

Ez is
Én kissé csalódtam ebben a városban, mert semmi extrát nem nyújtott… jó tiszta, rendezett, gyönyörűek a környező hegyek, de persze amikor a világ elitjének egy jó része itt síel , akkor más e helyzet…de most nyáron egy álmos kisváros semmi több. Sétáltunk egy keveset, majd nekivágtunk a felfelé vezető útnak a Flüelapass felé. A hágó 2838 méteres csúcsára kanyargós út vezet fel, ami a lavinaveszély miatt télen többnyire le van zárva. Amikor mi is araszoltunk felfelé, rengeteg bicajos volt az úton – tisztára mint valami hegyikerékpár versenyen,  tekertek keményen felfelé. Ez az útszakasz a túramotorosok egyik kedvence, ennek megfelelően elég sokan húztak el a buszunk mellett…. Mivel a buszon elől ültünk így remek lehetőség nyílt fotókat készíteni a busz első szélvédőjén keresztül…Itt is fotóztam, és csak itthon vettem észre , hogy az egyik képre „bepofátlankodott” egy FerrariJ Még ilyet J De ha már igy alakult, megtartottam a képet. Ime:
Hopp, ott egy Ferrari

Az út felfelé csodás volt… Mentünk fel, egyre gyérebb lett a környéken a növényzet,  sziklás hegyoldalak nyúltak az ég felé, és a hegyek csúcsain már látható volt a hó, mivel előző este havazott errefelé… Augusztusban …. Amikor aztán egy jó háromnegyed órás kanyargós utazás után felértünk a Flüelapass csúcsára, hihetetlen látvány fogadott bennünket: amerre csak néztünk, hófedte hegycsúcsok, kristálytiszta levegő , és rengeteg motoros és biciklis.
Flüelapass


Augusztusi havas idill

Sajtot vegyenek !!!
Buszról le, fényképező elő és vég nélküli fotózás kezdődött, mert mindent meg szerettünk volna örökíteni, hazavinni ennek a remek kilátásnak egy kis darabját valahogy. Aztán persze a tipikus svájci mentalitással is sikerült találkozni: a parkoló ahol megálltunk a hágón levő egyetlen étterem mellett van. Mivel mi nem szándékoztunk bemenni, a tulaj rögvest kiküldte a magyar alkalmazottat, hogy ha nem megyünk be fogyasztani, akkor legyünk szívesek a másik, kisebb és majdnem tele lévő parkolóba átállni… köszi, aranyos vagy, gondolták a sofőrök, és ottmaradtak a busszal, mivel semmilyen tiltó tábla nem volt kihelyezve, tehát nyilvános parkolóról beszélünk! J Az út másik oldalán egy sátor alatt valódi sajtkülönlegességeket lehetett venni és itt is volt szuvenír árus, vettem is mindjárt egy kis kolompot, Flüelapass felirattal J Egy félórás pihenő után fájó szívvel , de tovább kellett mennünk… A lefelé út sem volt egyszerű, az átlag 10 %-os lejtőn oda kellett figyelni a pilótának …de azt halkan megjegyezném, hogy Svájcban – és Ausztriában is – a hegyi utakon a buszt MINDIG elengedik az autósok…. Ott valahogy ez természetes!
Ahogyan az ég felé nyúló magas hegyek közt csorogtunk Ausztria felé, az egyik oldalon egy közepes , hegyi patak tűnt fel. Az idegenvezetői felvilágosításból tudtuk meg, hogy ez az Inn, ami Ausztriába érve kiszélesedik, és sebes folyóvá változik. Itt még csak egy jobb patak, amit a raftingosok látogatnak előszeretettel…

Az Inn

Ausztria felé

Miközben a pazar  kilátásban gyönyörködtünk, szinte észrevétlenül megérkeztünk Ausztriába. Az Inntal  Autobahn-on haladtunk Innsbruck felé, beiktatva a szokásos pihenőket.  Innsbruck mellett az autópályáról szépen ráláttunk a városra, nekem speciel ez az egyik kedvenc városom Ausztriában.  Wörgl-nél letértünk a pályáról és este hat körül értünk Bad Häring-be , ahol amai szállásunk volt. A Hotel Thaler családi vállalkozás, remek kis hotel. Vacsoránkat ezúttal a hely éttermében fogyasztottuk el, az étlapról rendeltünk és nem is csalódtunk… Piszokul jóllaktunk, és Kaiser még mindig nagyon jó J

Bad Häring, Hotel Thaler
Bad Häring kora este

Vacsora után sétálni indultunk, amiből aztán néhány utastárssal összeállva , egy kis útra hozott bor kóstolgatása mellett  nagy nevetésbe torkollott. Mivel aznap este a faluban valamilyen fesztivál volt, elmentünk hát oda is. Volt aki táncolt is közülünk, a helyi zenészek legnagyobb örömére J
A helyi fesztivál

Este 10 után mentünk vissza a hotelbe, bár még maradtunk volna szivesen, de másnap várt ránk a hazaút….




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...