Ugrás a fő tartalomra

Ismerjük Meg Berlint ! 2.Nap

 



2. nap

Nikolaiviertel-Branderburger Tor-Reichstag-Potzdamer Platz-Check Point Charlie-East Side Gallery

 

Kissé borús reggelre ébredtünk, az időjárás előrejelzés azonban jó idővel kecsegtetett bennünket. Lementünk reggelizni, ahol szembesültünk néhány furcsasággal: az ugye evidens, hogy a megszokott rántotta, sült kolbász, virsli, sajt, májas, lekvárok… stb. ki vannak pakolva, de amikor megláttam a melegen tartóban a paradicsomos húsgombócot és a sült krumplit a másikban, hát néztem nagyokat J.  Persze mindenre van magyarázat : az országos diák vizilabda bajnokságon résztvevő tartományi csapatok közül néhány a szállóban lakott, és ugye a vízilabdásoknak kell a kalória, a csapatok-főleg a fiúk- telipakolt tányérral mentek az asztalhoz, persze volt olyan is, aki csak a  müzlis tálkát vette magához.

Reggel Berlinben

Miután megkajáltunk, a csapat nekivágott a mai programnak. M5 villamos, egészen az Alexanderplatzig, majd onnan egy pár perces sétával a Nikolaiviertel kerület következett. Ez a környék Berlin egyik legrégebbi lakónegyede, amit a háború után szinte teljesen újjáépítettek. Egy üde színfolt a nyüzsgő, forgalmas nagyvárosban, csendes, macskaöves utcácskák, vendéglők, bárok egymás mellett, padok mindenfelé, vagyis a nyugalom szigete. Utunk először a Zum Nussbaum  - szó szerint a Diófához –vendéglőhöz vezetett. Az étterem 1571 óta állt a Fischerinselen, azonban a második világháború során lebombázták. Az épület pontos mását itt, a Nikolaiviertel kerületben építették fel az 1980-as évek végén. Az épületen egy emléktábla is található.

A zum Nussbaum ...
..és az emléktáblája

Innen továbbsétáltunk a macskaköves utcákon, körbejártuk a St. Nikolai templomot, aminek 1945-ben csak a külső falai maradtak meg, fényképek és festmények alapján építették újjá, 1982-ben addig a megtisztított területen egy romos templomként állt. Napjainkban múzeumként funkcionál, belülről sajnos nem tudtuk megnézni, mert még zárva volt.

Nikolaiviertel

A templom mellett az utcasarkon áll a Knoblauchhaus - vagyis a Fokhagymaház-, ami a berlini biedermeier korszakot mutatja be. A Propststrasse végén áll Sárkányölő Szent György szobra, érdekes hogy szinte minden európai nagyvárosban van egy ilyen szobor…

Sárkányölő Szent György szobra

 

A Spree partján sétáltunk tovább, majd átjutva az út túloldalára, besétáltunk a Humbold Forum belső udvarára.  Az épület helyén állt a Hohenzollern dinasztia kastélya, ami a második világháború után annyira tönkrement, hogy a keletnémet vezetés az 1970-es években a helyére építtette a Köztársasági Palotát, egy amolyan igazi panelépületet. Na persze ez az épület sem az örökkévalóságnak készült, az NDK bukása után a szinte teljesen tönkrement panelkockát a szükséges mértékben elbontották, és 2008-ra készült el az új Humbold Forum impozáns épülete. A belső udvar egészen gyönyörű, az épület falai teljesen körülölelik, a homlokzat pedig gyönyörűen helyre van állítva… kávézó, kiülő helyek egy kis ajándékbolt is van.

AHumbold Forum belső udvara

A Humbold Forum udvaráról kisétáltunk, átkeltünk a Schlossbrückén a Spree felett és máris az Unter der Linden sugárúton sétáltunk tovább. A széles sugárúton több sávon halad a forgalom, külön sáv van a kerékpárosoknak, és az épületek pedig az úttól jóval beljebb találhatóak, óriási a tér mindenfelé, az út és a járda mellett hársfasor áll.

Unter der Linden

A Deutsches Historisches Museum

Rögtön mindjárt a Staatsoper, vagyis az Operaház épülete az első látnivaló, amit 1741-ben alapítottak. Ez az épület volt a világ első, különálló épületű Operaháza, persze a második világháború után ezt is újjá kellett építeni, melyre 1950 és 1955 közt került sor. A Fal megépítése után a nyugati oldalról ingázó művészek nem dolgozhattak tovább az Operában, a keletnémet vezetés a saját művészeivel töltötte fel. A német újraegyesítés óta Staatsoper Unter den Linden néven említik hivatalosan. Az épület kívülről is lenyűgöző…

A Staatsoper

Az Opera mellett a Bebelplatz található, melynek egyik oldalán a Humbold Egyetem könyvtára található, az utca túloldalán pedig az egyetem épülete. A Bebelplatz a náci könyvégetések helyszíneként vonult be a történelembe, a téren egy emléktábla van kihelyezve, rajta Heinrich Heine idézetével: „Ez csak előjáték volt, ahol könyveket égetnek, ott hamarosan embereket is fognak „. Fura érzés volt ott állni a hatalmas téren, belegondolva abba, hogy  itt a fanatizált tömeg jó pár évtizeddel ezelőtt kivetkőzve magából zsákszámra hordta a máglyára német, és más addig elismert írók műveit…most pedig békés és nyugodt minden, süt a nap, az emberek jönnek mennek, mosolyogva köszönnek…

A Bebelplatz...
...és a könyvégetések emlékhelye

A teret elhagyva folytattuk sétánkat az Unter der Linden-en, szinte nekimegy az ember II. Frigyes - vagy ahogy a berliniek ismerik - az Öreg Fritz grandiózus lovas szobrának, amely a széles sugárút közepén lévő sétáló rész elején áll. 1851-ben állították a szobrot, melyen az uralkodó összes tanácsadója és tábornoka is látható, összesen 74 alak. A második világháború alatt egy fallal vették körbe, így épségben maradt, azonban a kommunista rezsim eltávolította, mert a király kelet felé tartott… jó tíz évvel később úgy döntöttek, hogy nekik erre a szoborra nincs szükségük, ezért beolvasztják, de az utolsó pillanatban az egyik, civilben történész miniszter megakadályozta. 1980-ban került vissza ide a helyére, 2001-ben pedig egy alapos renováláson esett át.

II. Frigyes szobra

Ahogy sétáltunk a Brandenburgi Kapu felé, az utca túloldalán egy ismerős alakra lettem figyelmes: Bud Spencer „szobra” állt az egyik üzlet előtt, majd a felirat is láthatóvá vált: Bud Spencer Museum & Fanshop! Mutattam a többieknek, hogy mit fedeztem fel, erre az egész csoport átrohant a járdán, egyenesen be az üzletbe J A bolt kirakatában a jól ismert piros –sárga buggy van kiállítva, a boltban pedig minden kapható, ami a Bud Spencer-Terence Hill páros filmjeihez kapcsolódik, a Puffin lekvártól kezdve a Bulldozer feliratú dzsekin át a hagymás bab elkészítéséhez szükséges serpenyőig! Nem is jöttünk ki onnan üres kézzel:-D

 

A kis közjáték után sétáltunk tovább, a két forgalmi sávot elválasztó részen egy rögtönzött kiállítás található, pontosan az Orosz Nagykövetséggel szemben, rajzokkal, fényképekkel és ukrán zászlókkal tiltakozva a mai napig tartó orosz –ukrán háború ellen, és valaki a közelmúltban elhunyt orosz ellenzéki politikusról, Alekszander Navalnijról is megemlékezett. Érdekesség, hogy az Unter der Linden e részén elég sok nagykövetség található, de csak Oroszország nagykövetsége előtt posztol rendőr…

Továbbsétáltunk, majd a Café Lebensart-ban gyors kávészünet következett, innen már tényleg csak pár lépés Németország és Berlin talán leghíresebb építménye a Brandenburger Tor, azaz a Brandenburgi Kapu.

Parisier Platz, Barndenburger Tor

A kaput Carl Gotthard Langhans vezetésével építették 1788–1791 között II. Frigyes Vilmos porosz király rendeletére, 26 méter magas, 65,5 méter széles és 11 méter mély klasszicista homokkő-építmény. A kaput a Johann Gottfried Schadow által készített öt méter magas bronzszobor koronázza, amely a győzelem szárnyas istennőjét ábrázolja, ahogy a négylovas szekerén (Quadriga) behajt a városba. A szekér 1793-ban került fel a helyére, azonban amikor Napoleon seregei 1806-ban bevették Berlint, a francia császár úgy gondolta, hogy ez a szobor kell neki, mert ilyen még nem volt otthon, ezért Párizsba szállítatta, de még mielőtt ott felállíthatták volna, a császár hatalma véget ért. Párizs bevételekor Ernst von Pfuel tábornok lett a francia főváros egy részének a parancsnoka, neki köszönhetik a berliniek, hogy a győzelem istennője ismét visszatérhetett a Brandenburgi Kapu tetejére. 1814-ben került vissza a Quadriga Berlinbe, ahol restaurálták. Ekkor került az új hatalmi jelkép, a tölgykoszorún ülő porosz koronás sas az istennő botjára, a vaskereszt kiegészítéseként. Egykor Berlinnek 18 városkapuja volt, jelenleg csak ez az egy áll…

1918-ig, II. Vilmos német császár lemondásáig a kapu középső átjáróját kizárólag a császári család tagjai, az ő személyes vendégeik, illetve a Pfuel család tagjai használhatták. 1933. január 30-án az SA a Brandenburgi Kapun áthaladó fáklyásmenettel ünnepelte a nemzetiszocialisták hatalomra jutását. A második világháború alatt Berlin ostroma során, miután a Quadrigára vörös zászló került, a német katonák többször ágyúval rálőttek és a szobor súlyos károkat szenvedett, az oldalépületek is megsérültek. 1956. szeptember 21-én a berlini városvezetés elhatározta, hogy a városkaput újra felépítik. A heves viták és kölcsönös szemrehányások ellenére Berlin mindkét fele részt vett az újjáépítésben, amely 1957. december 14-én fejeződött be. A kelet-berlini városi tanács azonban az újrafelállítás előtt eltávolíttatta a vaskeresztet és a sast a Quadrigáról, mivel ezeket a porosz militarizmus szimbólumának tekintették.

1961. augusztus 13-a, a berlini fal felépítése után a kapu a lezárt zóna közepére került és sem keletről, sem nyugatról nem lehetett áthaladni rajta. Nyugati irányból csak 40-60 méterre, az ott álló falig lehetett megközelíteni. Kelet Berlinben a kaputól 170 méterre lezárt kordon húzódott, azon belül tiltott zóna volt, ahol csak a keletnémet határőrök tartózkodhattak, így a kapu évtizedeken keresztül senki földjének minősült. 1989. december 22-én, az NDK-ban bekövetkezett politikai változás során több mint 100 000 ember éljenzésére nyitották meg újra a Brandenburgi Kaput. Ezután az akadályokat teljesen eltávolították.

1989 szilveszterén a nézők felmásztak a kapura, és ellopták a Quadriga különböző részeit. A következő vizsgálat azonban sokkal komolyabb károkat mutatott ki: a fal felépítése óta semmit nem tettek a szobrok megőrzése érdekében, és számos belső acél alkatrész átrozsdásodott. A Quadrigát ezért azonnal leszerelték, és a későbbi helyreállítás során visszakapta a vaskeresztet és a sast. Napjainkban a karbantartási költségek évente 200 000 eurót tesznek ki. A felújítás után a berliniek többsége a gépjárműforgalom elterelése mellett foglalt állást, 2002 májusában a kaput teljesen lezárták a motoros forgalom elől, így csak gyalogosan lehet alatta áthaladni.

Ott álltunk a Parisier Platzon, jó néhány turistával együtt, szemben velünk a kapu, a maga impozáns méreteivel, és egy pillanatra eszembe jutott, hogyha ezek a falak mesélni tudnának… Ahogy egyre közelebb mentünk, akkor tudatosul az emberben, hogy milyen elképesztően szép épület, pláne amikor átsétáltunk alatta, kb. 20 lépés és már az egykori Nyugat Berlinben voltunk… A kapu túloldala már a Március 18. tér, az elnevezés két dologra utal:  az első,  az 1848–1849-es német forradalmak során a porosz hadsereg 1848. március 18-án megtámadta a forradalmárokat Berlinben, míg a második, mely szerint  Kelet-Németország egyetlen demokratikus választását 1990. március 18-án tartották.

 

A zebrán átsétálva már a Tiergarten Park árnyékos sétaútján haladtunk, és néhány perc múlva meg is érkeztünk Berlin és Németország történelmének újabb nevezetességéhez, a Reichstag épületéhez.

A Reichstag 

A Németország nemzeti jelképének számító épület 1884 és 1894 között épült neoreneszánsz stílusban a Spree bal partján, a Tiergarten negyedben Paul Wallot építész tervei alapján. Itt kapott helyet a Német Birodalom és a Weimari Köztársaság birodalmi gyűlése is. Az 1933-as Reichstag tűzvészben és a második világháborúban bekövetkezett súlyos károkat követően az épületet az 1960-as években korszerűsített formában restaurálták, és kiállításokra és különleges rendezvényekre használták. 1995 és 1999 között alapjaiban alakították át a Reichstagot, állandó parlamenti épületként használva, amiről 1991-ben döntöttek. A kulcsokat 1999. április 19-én adták át Wolfgang Thierse-nek, a Bundestag, vagyis a német parlament akkori elnökének. A német Bundestag azóta is ott ülésezik. A városkép nevezetessége a plenáris terem feletti akadálymentesített üvegkupola, ahová előzetes regisztráció után fel lehet menni.

Tekintélyt parancsoló, komor épület, lenyűgözőek a méretei, az ember eltörpül előtte, ahogy a lépcsőn felsétál, de látszik rajta a kor, illetve a sok viszontagság, most is kordonnal volt elkerítve, mert építési terület van előtte, de ettől függetlenül tökéletesen látható. A homlokzaton található felirat – Dem Deutschen Volken , magyarul a Német Népnek  - vonzza a tekintetet.

 

Miután jó pár fotót készítettünk visszaindultunk a Tiergarten Parkon keresztül. A Brandenburgi Kapu előtti zebránál álltunk, amikor feltűnt, hogy az út közepén egy két soros téglacsík húzódik, ez jelöli az egykori Fal nyomvonalát, és végig követhető a városon át. Ezután már persze ráállt a szemem és a városban több helyen is beleszaladtunk a későbbiekben.

Az út közepén a jelölés, ott állt a Fal

Következő célpontunk innen néhány percnyi sétára található az európai meggyilkolt zsidók emlékműve. A Peter Eisenman által tervezett emlékmű 2711 téglatestű betonacélból áll. 2003 és 2005 tavasza között épült a Brandenburgi Kaputól délre, körülbelül 19 000 m²-es területen. 2005. május 10-én avatták fel, a területen korábban Joseph Goebbels városi villája állt… 

Az emlékművet alkotó beton kockák eltérő méretűek és a terület a tér közepe felé süllyed, simán el lehet benne veszni, és ez az érzés, az elveszettség érzése, amit a művész át akart adni. És valóban, ahogy sétáltunk a sorok közt egyszer csak a fölém magasodó beton tömböt láttam, a napfény sem igazán tör be az oszlopok közé, szinte örültem, hogy kijöttünk a sorok közül.

Elsétáltunk az Ebertstrassén, néhány perc múlva pedig Berlin ultramodern közlekedési csomópontjához, a Potsdamer Platz-ra értünk. 

Potsdamer Platz

A távolsági vasútállomással, a metróállomással, valamint a számos villamos- és autóbuszvonallal a Potsdamer Platz Európa egyik legforgalmasabb tere volt a második világháború végéig, itt helyezték üzembe az egyik első közlekedési lámparendszert a kontinensen, 1924 végén. A 20. század első 40 évében a tér és a belőle sugárirányban induló utcák kedvelt találkozóhelye volt Berlin politikai, társadalmi és kulturális színterének.

A háború befejezése után a Potsdamer Platz egy „háromszöget ” alkotott a szovjet, a brit és az amerikai szektor között a megosztott Berlinben. 1961 augusztusától a berlini fal húzódott át a téren, a következő három évtizedben itt egy pusztaság volt, a valódi senki földje. A Fal 1989. november 9-i megnyitása után új helyzet állt elő: november 12-én kora reggel a Potsdamer Platznál eltávolították a fal egy részét, és ideiglenes határátkelőhelyet hoztak létre.

Az 1990 után a történelmi utcai útvonal mentén felújított terület a város egyik legszembetűnőbb helye és turisztikai látványosság. A Potsdamer Platz fejlesztését az 1990-es évek egyik legfontosabb fejlesztésének tartják.

Ahogy a térre értünk rögtön egy, az eredeti helyén álló, Berlint egykor elválasztó fal emlékhelyébe botlottunk: ezek az elemek a mai napig a helyükön maradtak, a három betonelem közé beillesztettek magyarázó táblákat és fényképeket. A már korábban említett téglacsík itt is szépen követhető… 

az eredeti fal elemei

A hatalmas, tágas területen elképesztő formájú épületeket húztak fel, itt található a Sony Center, a Deutsche Kinemathek, azaz a Berlini Filmmúzeum, illetve a Deutsche Bahn székháza a Bahntower. Közvetlenül a Bahntowerrel szemben található egy másik feltűnő toronyház: a 103 méter magas Kollhoff-torony, mellette pedig a szintén háromszög alakú Piano Hochhaus, amelyben a PricewaterhouseCoopers berlini fiókja található.

Mivel az egész csapat kezdett éhes lenni, besétáltunk a Sony Center belső udvarára, és leültünk enni a tágas belső udvaron található étteremben. A környezet elképesztő volt, a fejünk felett az épület tetején szövetpanelek vannak kifeszítve, olyan mintha egy csomó napvitorlát húztak volna ki 60 méter magasan. Állítólag Japán egyik nevezetességét, a szent Fuji- hegyet szimbolizálja. Körülöttünk minden csupa üveg, az egész komplexum hipermodern.

Az ebéd nem is lehetet volna más, mit a berliniek egyik kedvence a currywurst, ami sült kolbász leöntve curry-ketchupos szósszal, sült krumplival, mellé egy korsó Berliner Kindl is járt :-)

 

Jóllakva indultunk tovább, egy kicsit hosszabb séta következett, először a Leipziger Strasse-én, majd jobbra a Mauerstrasse következett, hamarosan pedig Friedrichstrasse és a  Zimmerstrasse kereszteződésében álltunk, velünk szemben pedig a Checkpoint Charlie, a hidegháború és a kettéosztott Berlin egyik, még álló mementója, ami ma igen népszerű turistalátványosság. 

A Check Point Charlie

A Checkpoint Charlie 1961 és 1990 között az egyik berlini határátkelő volt a berlini falon keresztül, egyike volt annak a három szövetséges ellenőrző pontnak, amelyet az amerikaiak használtak, ezen az átkelőhelyen csak világútlevéllel rendelkező külföldi állampolgárok (az NSZK állampolgárait kivéve), az NDK-funkcionáriusok, és az NSZK berlini megbízottjának munkatársai léphettek át a két zóna közt.

1961. október 27-én politikai válság tört ki, mivel az NDK vezetése akadályozta a nyugati hatalmakat jogaik kelet-berlini gyakorlásában. A kivezényelt amerikai tankokkal szemben hamarosan szovjet páncélosok is felvonultak és farkasszemet néztek a határ két oldalán. A hidegháborús válság azonban nem vált világháborúvá, mivel a tiszteknek mindkét oldalon parancsba adták az önmérsékletet, de ha ott valakinek gyengébb lett volna az idegrendszere a kelleténél, alighanem újabb háború tört volna ki…

A német újraegyesítést követően az NDK Zimmerstraße-i átkelőhelyét elbontották, a hatalmas üres területen helyreállították az eredeti utcaszerkezetet, a telkeket pedig modern épületekkel beépítették. 1990. június 22-én az az amerikai állomás őrházát is lebontották és elszállították. 2000. augusztus 13-án az eredetivel megegyező kinézetű épületet állítottak fel az egykori ellenőrzőpont helyén, a bódé előtt álló homokzsákokat betonnal öntötték ki, turistaszezonban pedig korabeli egyenruhába bújt statisztákkal lehet fotózkodni, némi euróért cserében.  Az egykori szektorhatáron szintén helyreállították a szektorhatár átlépésre 4 nyelven figyelmeztető táblát, és ugyanitt emeltek egy, a régi keleti szektor felé néző amerikai, a régi amerikai szektor felé pedig szovjet katonaportrét mutató arcképtáblát.

Sor persze most is volt, és csináltunk egy pár képet, de a régi fényképeket elnézve tulajdonképpen rá sem lehet már ismerni a környékre, csak ez a kis bódé az, ami még emlékezteti az embereket a megosztottságra, meg persze az itt is nyomon követhető, kettős téglacsík a fal helyén.

Az egykori szektorhatár után visszafelé indultunk el a Gendarmemarkt irányába. A hatalmas térhez érve egy építkezés kellős közepébe botlottunk, éppen térkövezték a hatalmas teret. Viszont, ha már itt voltunk, akkor megnéztük a Französicher Dome-ot, azaz a Francia katedrálist.  

Französischer Dom

Az eredeti Friedrichstadtkirche 1701 és 1705 között épült a franciaországi református vallási menekültek, a hugenották számára, ehhez építettek hozzá egy kupolás tornyot 1780-és 1785 közt. Az elnevezése a francia „dôme” szóból származik , ami „kupolát” jelent. Ugyanez igaz a Gendarmenmarkt déli oldalán található német székesegyházra is, az a templom az evangélikusok és a német ajkú reformátusok számára épült. A második világháború alatt a torony kupolája kiégett, amit csak 1978 és 1985 között építettek újra, kialakítva a kupola külső részén egy kilátósétányt. Berlin 750. évfordulója alkalmából 1987. augusztus 9-én adták át a nagyközönségnek a 40 méter magas kilátó korláttal ellátott tornyot, 60 harangos harangjátékkal és hugenotta múzeummal.

Mivel ma még nem gyalogoltunk eleget, belépődíj ellenében 296 lépcsőt leküzdve – ami kényelmesre van építve, nagy erőfeszítés nem kell hozzá - felmásztunk a kupolába, ahonnan remek kilátás nyílik a városra és az éppen renoválás alatt álló Gendarmemarktra is.

A kilátás a mindenhol jelen levő tv toronnyal

Miután kinézelődtük magunkat, lesétáltunk a toronyból, majd a téren az idegenvezetőnk elmondása szerint a „hivatalos„ program végére értünk, de ha van kedvünk, megnézhetjük az East Side Gallery-t, ami a berlini fal utolsó, épen maradt darabja. Hát persze hogy volt kedvünk, így aztán a 147-es busszal átutaztuk a várost. Hétköznap lévén érdekes volt látni, hogy zajlik az élet kora délután Berlinben. Mivel az egykori keleti részen voltunk, grafitti-ből és panelépületből nem volt hiány, ettől függetlenül élhetőnek tűnt a környék, van egy magával ragadó hangulata a városnak.

 

Egészen az Ostbahnhof-ig buszoztunk, és innen tényleg csak pár lépés az East Side Gallery, ami nem más, mint egy állandó szabadtéri galéria a berlini fal leghosszabb fennmaradt szakaszán a Mühlenstrasse-n, a Berlin Ostbahnhof és a Spree menti Oberbaumbrücke között.

1990 tavaszán, a berlini fal felnyitása után ezt a szakaszt 21 ország 118 művésze festette meg 1316 méter hosszúságban. 2008-ra a képek nagy része elkopott, ezért a még élő művészeket megkeresték, hogy fessék újra a műveket. Lehet itt elég elvont dolgokat is látni, de a képek nagy része egy átlag nézelődőnek is érthető, szinte mindegyik festmény a szabadságról és az elnyomásról szól, a legismertebbek persze a falon áttörő bugyikék Trabant illetve Brezsnyev és Honecker elvtársak csókja :-) Egyébként a fal túloldalán pedig a régi, nyugatiak által felfújkált grafittik láthatóak.


A galéria megtekintése után elgyalogoltunk a közeli Warschauer Strasse-ig, itt felszálltunk egy S-bahnra, amivel elmentünk az Alexanderplatzig, majd a már ismerős villamossal vissza a szállodáig.  Este hat után értünk fel a szobánkba, majd lementünk vacsorázni, közben megbeszéltük a látottakat. Tartalmas nap volt, de a következő sem ígérkezett lazábbnak, csak a tudat, hogy következő este már repülünk haza…

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...