Ugrás a fő tartalomra

Ismerjük meg Berlint! 3. nap

 


 

Berlin nyugati fele – Hajózás a Spree folyón

 

Reggel megint felhők uralták az égboltot, az időjárás sem nagyon akarta, hogy ma este hazarepüljünk… de addig még volt egy kis programunk a német fővárosban.

Reggeli után bőröndjeinket magunk után húzva elsétáltunk a villamosmegállóig, majd az Alexanderplatz-ig beutaztunk. A vasútállomás épületében van csomagmegőrző, 6 euroért 72 órán keresztül tárolhatjuk a cuccainkat, a nagyobbikba simán bepakoltuk a bőröndöket és minden mást, amit feleslegesen nem akartunk magunkkal cipelni egész nap.

Az Alexről  elsétáltunk a közeli buszmegállóig, ahová pár perc múlva meg is jött a 100-as jelzésű busz.  Berlinben járva a 100-as és a 200-as buszjárat az, amire ha felszállunk, gyakorlatilag egy komplett városnézést kapunk, ugyanis szinte az össze nevezetességet érinti, ami Berlin központi részén megtalálható.

Felszálltunk, majd indultunk is az egykori Nyugat Berlin felé.  Egyenesen az Unter der Lindenen, a Brandenburgi Kapu előtt jobbra fordult a busz, majd elhúztunk a Reichstag előtt, egészen hosszan a Tiergartenen keresztül, majd egy balos kanyar után a Bellevue kastély előtti lámpánál álltunk egy kis időt.

Bellevue kastély

A Bellevue kastély 1785és 1787 közt épült, egyszerűsége jellemezte, a kor egyik legszebb tájkertjével rendelkezett. 1844-től a földszinti helyiségekben kortárs porosz alkotásokat állítottak ki. IV. Friedrich-Wilhelm király lehetővé tette a nagyközönség számára a palota kertekbe való belépést. 21 év után a műalkotások ismét kiköltöztek, és a palotát a porosz császári udvar használta, ahol királyi kertészek, szobalányok, szakácsok, lovászok, inasok, vadőrök és nyergesek laktak.

Az első világháborút sértetlenül átvészelte az épület, a Weimari Köztársaság idején reprezentatív épületként használták. A második világháború alatt azonban a külső falak kivételével szinte teljesen megsemmisült.1955 és 1959 közt építették újjá, ez után a Nyugat Német elnök második „otthonává” vált az épület, egészen Németország újraegyesítéséig. Az akkori német kancellár, Richard von Weizsäcker döntött úgy, hogy a mindenkori elnök lakóhelye a Bellevue kastély legyen. Az épület előtt felhúzott lobogó jelzi, hogy az állam első embere „itthon”van, csak akkor vonják le a zászlót, amikor kancellár külföldön, illetve más tartományban tartózkodik. Évente egyszer van egy nyílt nap, amikor bárki megcsodálhatja a kastélyt…

 

Közben a busz elindult, majd egy újabb lámpánál rálátásunk volt a Tiergarten közepén álló győzelmi szoborra, a SiegeSäule-ra. Szó szerinti elnevezése: Győzelmi Oszlop, a tetején található aranyozott Viktoria szobor miatt a helyiek egy időben Goldelse-nek, Arany Erzsi-nek hívták :-)


SiegeSäule - egy kevésbé jó fotón

1864 és 1873 között építették az egyesülési háborúkban aratott német győzelmek emlékére, eredetileg a Königsplatz-on állt, 1938-39-ben helyezték át a jelenlegi helyére a Großer Stern közepére. A 67 méter magas szobor oldalán, 60 darab a háborúk alatt elfogott, és bearanyozott ágyúcső található, a szobor tetején álló bronzból készül bearanyozott Victoria alakja jobb kezében babérkoszorút, baljában vaskeresztes zászlót tart, és egy sas ül a sisakján. Fent található egy kilátó is ahonnan egész jó a rálátás a városra.

Buszunk közben haladt tovább a Klingelhöferstrasse-én, amit a Nagykövetségek utcájaként is emlegetnek, ugyanis az út mellett két oldalt számos nagykövetség épülete áll. Amíg az épületeket néztük, a busz ráfordult a Kurfürster Strasse-ra, elhaladt a Berlini Állatkert bejárata előtt, és a Budapester Strasse-ra érve, a buszmegálló előtt szólt ránk az idegenvezetőnk, hogy leszállunk, séta következik, megérkeztünk az egykori Nyugat Berlin közepébe. 

A buszmegállóval szemben az út túloldalán áll a Vilmos Császár emléktemplom épülete. A Breitscheidplatzon álló neoromán  templom 1891 és 1895 között II. Vilmos császár megbízásából, nagyapja I. Vilmos császár emlékére épült. Templomtornya 113 méterrel a legmagasabb volt a városban akkoriban. 1943. november 22-ről 23-ra virradó éjszaka a templom épülete kigyulladt egy brit légitámadásban, ami a főtorony feletti tetőszerkezet összeomlásához és a főtorony tetejének beomlásához vezetett. A náci vezetés megígérte a közösségnek, hogy a második világháború után a lerombolt Emléktemplomot újjáépítik, hogy ugyanolyan nagy és pompás legyen, de mint tudjuk ez nem valósult meg… 

Kaiser -Wilhelm-Gedächtniskirche

A háború után a romokat kezdetben hagyták elpusztulni,csak 1956-ban kezdték meg az összeomlás veszélyében lévő épületrészek lebontását. 1959-ben hossza viták után a régi templomból csak a 71 méter magas főtorony maradt meg, mellette viszont felépítettek egy modern épületkomplexumot, egy nyolcszögletű hajó és téglalap alakú épületet a régi toronycsonktól nyugatra, valamint hatszögletű harangtorony, amely 53,5 méter magas és téglalap alakú kápolna tőle keletre.  1961. december 17-én avatták fel, Berlin egyik jelképének számit, a helyiek egy időben Hohler Zahn-nak , Szuvas fognak nevezték…

Átsétálva az út túloldalára, máris a  Kurfürstendamm-on, Berlin leghíresebb sugárútján voltunk.1542-ben II.Joachim Brandenburgi választófejedelem utat építetett a Barndenburgi Kaputól a Grünewaldi vadászkastélyához, ez az út a mai Ku’damm- ahogy a helyiek nevezik – alapja. A körút születésnapjának 1886. május 5-ét tekintik – azon a napon, amikor a Zoologischer Garten – Halensee gőzvillamos vonal megkezdte járatát. Az első világháború idejére Kurfürstendamm gyorsan átalakult elegáns lakóutcából szórakoztató, bevásárló és kulturális kommunikációs központtá, az 1936-os Olimpiai Játékok nemzetközi pompáját adta a hangulatával, amit még a nemzetiszocialista uralom sem nagyon tudott megváltoztatni.

A sugárutat és a környékét a II.világháború után teljesen újjá kellett építeni, de azzal a céllal, hogy hogy a Kurfürstendamm a Nyugat kirakatává és a hidegháború alatti gazdasági csoda szimbólumává váljon . A város felosztása után az 1948-as valutareform után itt alakult ki Nyugat-Berlin üzleti központja , a City West , különösen a keleti végén, az Állatkert pályaudvar irányában . A köznyelvi Ku'damm kifejezés a sétány megtestesítője lett. A fal leomlása után a keletiek elözönlötték a Ku’damm-ot,a rohamos fejlődés és a keleti városrész fejlesztése  azonban erősen csökkentette az utca népszerűségét. Napjainkban a körút éjszakai élet- és szórakozónegyedből egyre inkább exkluzív bevásárlóutcává fejlődött, miután bezártak a mozik és a nagy múltú kávézók.

 

Ez az exkluzivitás nagyon is látszik, bár mostanában nem mindenki esik hasra egy márkanévtől. A széles utca két oldalán sorakoznak a világmárkák üzletei, meghagyták a 60-as, 70-es évekből származó utcai üvegvitrineket,  amikben a termékeket már Led monitorokkal reklámozzák. Van egy hangulata…

Régi és új

Közös sétánk után elmentünk megnézni a KaDeWe áruházat. A Kaufhaus De Westenst- vagyis a Nyugati Áruházat – Adolf Jandorf alapította 1907-ben, a megnyitóra március 27-én került sor. Jelenlegi 60 000 négyzetméteres eladóterével Európa egyik legnagyobb áruháza… és az egyik legdrágább is.

KaDeWe

Az utcáról hatalmas üvegajtókon keresztül léptük be a földszintre, ahol egy elképesztő méretű, luxus parfüméria kapott helyet. 3000 négyzetméteres területen világmárkák, amerre a szem ellát, a hozzá járó körítéssel és árral…

Mozgólépcsővel mentünk fel az emeletekre, az elsőtől a negyedik szintig csak luxus ruhák, cipők, fehérneműk a felső tízezer számára. Ja és Németország egyetlen Dolce & Gabbana dizájner shopja is itt található, na meg a Dior Homme Butik is…

 

A hatodik szinte az úgynevezett Gourmet részleg található! El lehet képzelni… exkluzív nemzetközi finomságok, ételek, italkülönlegességek, különleges kávék, teák és csokoládék hatalmas választéka várja a kiapadhatatlan pénztárcájú vevőket. Az épület hetedik emeletén egy télikertet alakítottak ki, ide már nem mentünk fel.

Ez az üzlet nem a hétköznapi emberek számára van. Nézelődtünk egy darabig, de szinte agyonnyomott bennünket az „exkluzivitás”, meg az ezzel járó csillogás és pompa. Vagyonokat lehet kettő pillanat alatt elkölteni, olyan dolgokra is, amik egy hétköznapi ember számára ebben a formában feleslegesek…  

Az áruházból kijőve átmentünk a túloldalra és sétáltunk a Bretscheidplatz felé, amikor belebotlottunk a Haribo shopba! Ez a mi boltunk :-) Rengeteg gumicukor a kicsitől a 2 kilogrammos kiszerelésig, kulcstartók, pólók, esernyők, minden ami Haribo.  Jó pár euro-t otthagytunk :-)

Miután a csoportunk a Bretscheidplatz-on található buszmegállóban összegyült, visszabuszoztunk az Alexanderplatzra. Menet közben rájöttem, hogy én itt nem szeretnék vezetni: nincs olyan útszakasz, ahol ne lenne feltúrva az út, valamit mindig javítanak, cserélnek, van, ahol szimplán megáll egy jármű a sávban, vészvillogó bekapcsol és várakozik, megakasztva ezzel a fél város közlekedését. A berlini buszjáratok sofőrjei közvetlen kapcsolatban vannak a központtal illetve videokamera is van a buszokon, ami nem csak az utasteret, de az utat is veszi. Amikor szabálytalankodókat észlelnek, vagy veszélyhelyzet van, a buszvezető jelzésére a diszpécser a szabálytalanság videofelvételét elküldi a rendőrségnek, akik aztán küldik a bírságot a jármű gazdájának. Azt persze most nem idézném, amit a sofőr menet közben előadott, a szabálytalankodók felmenőit emlegetve :-)

 

A buszról leszállva elindultunk a Marx-Engels fórum irányába, ugyanis lassan indult a sétahajónk. A Spree folyón rengeteg kisebb nagyobb hajóval viszik a turistákat, innen ugyanis egy teljesen más arcát mutatja a város. Szerencsére igen kellemes napos időnk volt, így a nyitott fedélzeten tudtunk leülni. A hajónk először a Mühlendammbrücke felé indult el, majd a híd után megfordult és elindultunk visszafelé. Elhaladtunk a Berliner Dom mellett, majd láthattuk a Museuminselt, így innen teljesen másképp látszódnak az épületek.

a Bode Múzeum a Spree folyóról

Több kisebb híd után áthaladtunk a Friedrichstrasse-i vasúti híd alatt, ez a vasút állomás a Könnyek Palotája ként is ismert, ugyanis a kettéosztottság idején a keleti és nyugati lakosok itt váltak el egymástól, könnyek közt. Nem sokkal ezután a Spree elkanyarodik jobbra és máris a Reichstag látható, mellette az ultramodern Paul Löbe Haus, ami a politikusok és parlamenti dolgozók irodaháza.

A Reichstag másik arca

 Jobb oldalon feltűnik a Szövetségi Kormány Sajtókonferecia épülete, majd a Spree ismét kanyarog egyet, balról a Spreebogenpark, jobbról pedig a Deutsche Bahn  üvegépülete és a Főpályaudvar impozáns épülete látható előtte pedig a Cube Berlin futurisztikus üvegkocka épülete. 

A Konferenciaközpont


A Cube
A kultúra háza

Továbbhaladtunk, majd a  Kultúra háza után fordultunk meg és hajókáztunk vissza a kiinduló pontra. Valamivel több, mint egy órát töltöttünk el a Spree-n, és a város egy másik arcát ismertük meg.

Az Alexanderplatzon magunkhoz vettük a bőröndjeinket, majd a még mindig érvényes Berlin Carddal kivonatoztunk a reptérre. Azt emeletes szerelvény időben érkezett – pedig a DB is képes hajmeresztő késésekre – tiszta volt a szerelvény a kalauz meg egy QR kód olvasóval flangált a szerelvényen és dudorászott munka közben :-)

A reptéren az önkiszolgáló becsekkolás után átestünk a szigorú biztonsági ellenőrzésen, a tranzitban eltöltöttünk egy órát, majd a gépünk beszállóhelyén is várakoztunk egy keveset. Volt mindenhol ülőhely, telefontöltési lehetőség, ital automaták nem horror áron, szóval minden adott egy kényelmes várakozáshoz. A gép időben jött, a felszállás a Ferihegyihez képest zökkenőmentes volt, és még a naplementében is gyönyörködhettünk, mielőtt besötétedett volna.

 Kora este érkeztünk meg, a bőröndöket is viszonylag gyorsan megkaptuk, a transzferünk velünk együtt érkezett az épület elé, majd indultunk haza.

Nagyon rég bakancslistás volt Berlin, és eszméletlen jól éreztük magunkat. Egy pillanatig nem volt még csak rossz értésünk sem, egy ekkora metropoliszban, a város izgalmas, valami hihetetlen hangulata van, élhetőnek tűnik, tele történelmi és egyéb látnivalóval. Először voltunk itt, de biztos, hogy nem utoljára!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is fe...

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csa...

Unikum helyett - Arzberger Kräuterlikör

Unikum Helyett..... Ugye az Unikum-ot és a Jägermeistert nem kell bemutatni senkinek sem, de van valami a sógorok tarsolyában , ami riválisa lehet a fenti két itókának, s ez nem más mint a krauterlikör. Hasonló  termékről van szó, mint a két nevesített vetélytárs, a különbség viszont az, hogy a legismertebb ilyen itóka  - és a többi, kevésbé ismert gyógynövénylikőr is -  kis magánvállalkozások által évszázados  és szigorúan titkos receptúrák alapján. A Cég ma... Mariazell gyönyörű főterének a tőszomszédságában a Wiener Strasse 2 szám alatt található az Arzberger Likőrmanufaktúra, ahol is az egyik leghíresebb gyógynövénylikőr készül. Egy osztrák földműves, bizonyos Johann Arzberger 1860-ban érkezett Mariazellbe, népes családjával együtt. 8 gyereke közül Cajetant szerette volna egyházi neveltetésben részesíteni, de valamilyen oknál fogva ez meghiúsult. A gyerkőc felcseperedett, és egy helyi kereskedőháznál kitanulta a szakma csínját -binj...