Ugrás a fő tartalomra

Salzkammergut, Ausztria Rejtett Kincse 2. nap




2.nap  Loser Panoramastrasse - Dachstein Eishöhle - Hallstatt

Tauplitz reggel nagyon csendes, már már gyanúsan....Kora reggel az erkélyen álltam és néztem , hogy is megy itt a reggel, már ha történt volna valami...Fél óra alatt két autó hagyta el a falut , ami úgy nézett ki ,mintha kihalt volna...De ami ennél sokkal fontosabb, hogy a felkelő nap szépen beragyogta a tájat és a konyha irányából biztató zajok szűrődtek ki :-)

Tauplitz, kora reggel 
A már megszokott svédasztalos reggeli egyik legnagyobb pozitívuma, hogy végre nem a megszokott híg hosszúkávét kaptuk, hanem az emberfia odament a kávégép elé, egy laza határozott mozdulattal megnyomta az esspresso gombját, a gép pedig kissé hangosan de darálta a kávét és már ott is gőzölgött a csészében a napindító lórúgás! Kis dolgoknak lehet  a legjobban örülni :-)

A reggeli elfogyasztása után  napi első programunk a Loser 1600 méteren található panorámateraszához vezetett, méghozzá a Ramsauból induló, fizetős panorámaúton át. Neeeem, ez nem az a Ramsau, ami a képeslapokon látható, az a falu Bajorországban van :-) A Tauplitz - Ramsau út körülbelül háromnegyed órát vett igénybe, amikor is megérkeztünk a Loser Panoramastraße kiindulópontjához. Ausztria híres a csinos házairól  de ezt itt most nem spilázták túl : egy szimpla kék színű bódé, melyben egy rőtszakállú fiatalember teljesített szolgálatot,  és miután kifizettük a használati díjat szépen nekifordultunk a kanyaroknak. Igen ám, de az első kisebb forduló után máris ott volt előttünk egy sorompó : az infópontnál kapott kis kártyát becsúsztatva máris szabad lett az út, ami 850 méterről indul, 12 kanyar van rajta - egyik-másik egész komoly - majd 1600 méteren van a hatalmas nagy  parkoló, és a Loseralm vendéglő mellett. Ahogy emelkedett az út, és ahogyan ritkultak az út melletti fák, úgy tárult elénk a fantasztikus panoráma.

Kilátás a Loser panorámaútról
Loseralm, és jön a felhő...
 A parkolóba felérve élénk szél fogadott minket és nem várt meglepetésként hirtelen egy felhőtakaró ért a csúcs fölé, tejfehér  köddel borítva be mindent.....

...és eltakar mindent

Kilátás tehát semmi, de  nem adtuk fel, hanem nekiindultunk a parkoló egyik végében található emelkedőnek, hátha feljebb kijutunk a felhőből...Hát nem...Az út elkanyarodott és amikor továbbmentünk volna,éles , metsző szél vágott minket arcon! Néhány lépés után a szél hirtelen kifújta a felhőt néhány pillanatra és egy tó partján álltunk, mint később kiderült ez volt az Augstsee... A tó partjától néhány méterre pedig egy szélvédett helyen nagy kupac hó volt látható...

Hegymenet
Júniusi hó
Augstsee

Mielőtt nagyon belelendültünk volna a nézelődésbe a szél egy újabb felhőt fújt a tájra így szépen visszafordultunk...kerestünk néhány követ, mert 1600 méterről jobb szuvenírt találni sem lehetne jobbat, majd szépen lassan visszaballagtunk a parkolóba. Az időjárás ekkor érezte úgy, hogy ideje gonoszkodni egy kicsit: a szél kezdte kifújni a felhőket és egyre inkább előbukkant az a lenyűgöző látvány amiért jöttünk. Kattogtak a fényképezőgépek, mindenki igyekezett kihasználni ezt a néhány pillanatot, mert a hátunk mögül újabb felhők kezdtek feltűnni.

Tisztul....
...és pazar a kilátás
Jó egy órát töltöttünk el a hegyen, a kanyargós látványúton legurultunk, majd Obertraun felé vettünk az irányt. Alig indultunk el, amikor az idegenvezetőnk csak úgy viccesen megkérdezte a sofőrt, hogy " Te Lajos, jártál már 23 százalékos lejtőn ? " - "Még nem" ..."Na akkor most fogsz" ...hangzott a vidám válasz :-)  A Ramsau és Obertraun közti út nem volt eseménytelen kanyargott az út, hol felfelé mentünk, hol lefelé, aztán egyszer csak elértük az a helyet, ahol a tábla jelzése szerint is 23%-os lejtő következett...nem volt hosszú, de mivel a jóból sosem elég, az utána következő rész már "csak"14 százalékos volt..... 

14 százalék
Nem sokkal később megérkeztünk Obertraunba, a falucskán áthaladva a Dachsteinhöhle Strassén haladtunk egy keveset a hegyoldalban majd egy bal kanyar következett, itt  - amolyan jelzésként  - egy szürke vas felvonó van kihelyezve, tudatosítva mindenkiben aki a Dachsteinbahn épületéhez igyekszik, hogy most sem tévedt el :-)

A Dachsteinbahn bejáratat

Az épület előtti parkolóba szálltunk le, s amíg az idegenvezetőnk a belépőjegyeket intézte gyönyörködtünk a látványban, nem volt rossz :-) Az Eishöhle az Unesco világörökség része, a turistáknak  innen több lehetősége is van : meglehet nézni a Jégbarlangot, majd kombinálva a Mamutbarlangot illetve átszállással fel lehet menni a 2100 méteren található új látványosságig a "Five Fingers" - azaz az Öt Ujj kilátó -ig, illetve a hegy másik oldaláról is van feljutási lehetőség. Nekünk az Eishöhle - azaz a Jégbarlang jutott. A körpanorámás felvonó gyorsan felhúzott minket az 1350 méteren található Schönbergalm-ig onnan még egy nem túl hosszú, de azért elég meredek , betonozott gyalogos szerpentinen kellett felmenni a Jégbarlang bejáratáig.  És itt most szó sem volt laza sétáról: időre kellett menni, mert a csoportok indulás időponthoz kötött! Szedtük is a lábunkat felfelé, - majd odafent az idegenvezetőnktől bezsebelhettük a dicsérő szavakat, miszerint igen jó erőnlétben volt a csoport, mert egy idős néni kivételével mindenki határidőn belül felért , még ha nem is volt őszinte a mosolya mindenkinek :-)

Útban felfelé
A barlang bejáratánál aztán el kellett kezdeni öltözködni, ugyanis odabent  2 Celsius fok volt,  sőt  volt ennél hidegebb is ...A túravezetőnk Gerhardt kombinált  német-angol és helyenként egy két magyar szót használva amolyan munkavédelmi oktatást tartott, rögtön az elején kellett egy személy aki a csoport végén maradt és összeszedte a lemaradókat - ez lettem én -  majd röviden elmondta, hogy mi is vár ránk, többek közt 500-nál is több lépcső :-) Ja és még valami : fotózni itt is tilos...de.... Gerhardt annyi engedményt tett, hogy vaku és egyéb villanó nélkül, aki akart megpróbálhatott egy-két képet lőni...Ezek után nem maradt más , mint belépni a mélybe!

 A barlangot egy  obertrauni gazda, Peter Gamsjäger fedezte fel 1897-ben miközben az elkóborolt szarvasmarháit kereste., de valószínűleg a helyiek már korábban is tudhattak róla. 1910 .Július 27 én Hanna  és  Hermann Bock illetve Georg Lahner barlangászok  kezdték el hivatalosan is feltárni a barlangrendszert. 1912 óta vezetnek itt túrákat, 1928 óta pedig világítás is van bent.

Az első részen szépen lejt lefelé a kiépített út,  egy megállónál a benti hőmérsékletet szimulálták, majd a következő mélyebb részen az évszázadokkal ezelőtt itt élő medvékről beszélt a túravezető, igaz ezek a medvék "vegetáriánusok" voltak :-) az előadás közben pedig egy fényjáték segítségével medvék sziluettjeit vetítették a sziklákra.

A Hőmérséklet szimulációja
 Egy negyedórás  séta után értünk el magához a jégbarlanghoz: itt Gerhardt elismételte amit eddig is tudtunk: bent hidegebb lesz, és ne maradjon le senki! Az ajtón belépve aztán valóban a jég birodalmába kerültünk: először csak szórványos jégdarabokat láttunk, majd egybefüggő jégfal volt mindenhol,  a jól kiépített csúszásmentes "járdán" araszolva szebbnél szebb jégképződmények tárultak elénk. Az egyik legnagyobb az Eisglocke , ami egész egyszerűen hatalmas, és folyamatosan nő, mikor megtalálták 3 és fél méter magas volt, napjainkban 8 métert is meghaladja a magassága!

Jég mindenhol

Eisglöcke

 A grandiózus termek között hol felfelé lépcsőztünk, hol lefelé, volt olyan rész ahol magán a jégen vezetett az út, hihetetlen természeti csodák láthatóak,  valamennyire megvannak világítva egészen elképesztő látványt nyújtva. A túra kb. 50 perc és nagyjából két kilométer, és nekem úgy tűnt hogy nagyon hamar a végére értünk.... A barlangról még annyit, hogy a világítás időzített, úgyhogy aki lemarad és sokáig bámészkodik az egyszer csak tök sötétben találja magát a mélyben....Mondtam is a kedves idős hölgynek , aki lemaradt és mint csoportutolsó igyekeztem hozni, hogy "csókolom kapkodjuk a virgácsokat, mert mindjárt ránk sötétedik és jönnek a medvék :-)"
A barlangból kiérve Gerhardt magyarul (!!!) köszönte meg a segítséget... Onnan egészen pazar látvány tárul az ember szeme elé, a hegyek közt megbúvó Halstatter See-re...és az időközben megérkező, sötét felhőkre is, nagyon úgy nézett ki a dolog, hogy nem ússzuk meg eső nélkül.....Lefelé már sokkal könnyebb volt haladni, a felvonó melletti shop-ot is gyorsan megnéztük, s miközben a felvonóra vártunk egy űrhajós szkafandert fedeztünk fel. A ruha egy 2012-es eseményre emlékeztet, amikor is egy marsi expedíciót szimuláltak a jégbarlangban, mivel a körülmények hasonlóak...Közben megjött a kabin  majd indultuk lefelé a buszhoz, amikor is elkezdett esni az eső! Idézve a klasszikust - rossz idő nincs, csak rosszul öltözött turista -  mindenki esernyő és esőkabát után kezdett kutatni, nekünk a buszon be voltak készítve az esernyők, mert mindenre felkészültünk! Szakadó esőben , szürke felhők borítottak be mindent így érkeztünk meg a világ egyik legszebb turistacélpontjába, Hallstattba.

Hallstatt, eső...

A képeslapra kívánkozó kisváros - melynek neve a kelta hagyományok szerint a "Só Helye" kifejezésből származik - egyetlen főutcából és néhány kisebb utcácskából áll, évek óta kb. ezer állandó lakossal rendelkezik. Története összefonódik a sóbányászattal  sőt a világ első sújtólégrobbanását is itt regisztrálták, még valamikor 1664-ben.

Az eső közben egyre jobban szakadt, de a program az program úgyhogy aki csak tudott esernyővel-esőkabáttal felszerelkezett - akinek nem volt, az az első szuvenír árusnál rögtön pótolta ezt a hiányosságot - majd nekiindultunk várost nézni. Hallstatt gyönyörű , szinte nincs olyan része ahonnan nem pazar a kilátás, a városka olyan mint egy híres fotómodell, mindenhonnan lenyűgöző...

Esőben is szép
A látványról azonban - amit látni kellett volna- nem sok mindent lehetett elmondani ugyanis az esernyő alól kikandikálva épp csak a szűkebb környezet volt látható, azonban mindennek dacára szépen , és viszonylag szárazon eljutottunk a település talán legbizarrabb látnivalójához a Beinhaus-hoz, magyarul a Csontkápolnához. Hallstatt  jellegéből adódóan helyszűkével küzd, és ez a temetkezési szokásoknál is problémát jelentett. Ezt úgy oldották meg, hogy az amúgy gyönyörűen rendben tartott temetőből 10 évenként kiásták az elhunytakat, mindenféle eljárással megtisztították a csontjaikat a koponyáikra felfestették a nevüket és különböző szimbólumokat pingáltak mellé. Azonban a hamvasztásos temetések ezt a hagyományt megszüntették: az utolsó  koponyát 1995-ben helyezték el a kápolnában. Az egész helység nem túl nagy  -  mégis több mint 1200 koponyát helyeztek el . Fura látvány , az biztos.....

Beinhaus



A kápolnából kijőve meg néztük a katolikus templomot - már aki akarta - majd azt vettük észre, hogy tisztul az ég, s az eső is szép lassan alábbhagyott, majd el is állt. A pára is kezdett felszállni, és csak megmutatta valódi szépségét a táj is. 

Tisztul a kép...
A kisváros főtere teljes kiürült az eső miatt így aztán most hálás fotótéma volt, bár napsütésben lett volna az igazi. Érdekes, hogy az eső elállta után szinte egyből megjelentek a turistabuszok, megannyi távol keleti turistával, mintha csak erre vártak volna valahol....

Hallstatt, Marktplatz
A településre autóval és más egyéb járművel tilos a behajtás , ez alól csak a helyi lakosoknak  van kivétel illetve az áruszállítóknak kipakolás idejére, a Fő utca sorompóval lezárt, tehát itt szinte mindenki gyalogol :-)  Rengeteg a sóval kapcsolatos szuvenír, sőt most már azt is tudom , hogy valaki elküld reklamálni a sóhivatalba, akkor hova is menjek : Hallstattba :-)  A városban ugyanis még megvan és nyitva is van a Salzkontor, azaz a Sóhivatal  :-) 

A Sóhivatal :-)
A szűk kis utcákon nézelődve  megállapítottuk, hogy itt azért nagyon toleránsak az emberek, hiszen szó szerint egymás szájában laknak... Ha valakinek sikerül egy kisebb kerti bútor szettet kitenni az udvarba, az már szerencsés, annyira sűrűn , beépített minden, hogy  nem véletlenül nevezik Legó-városnak is :-)

Szűk utcák...
...közel a szomszéd
Így már sokkal szebb
 A nézelődésnek azonban a rohanó idő vetett véget: indulni kellett a buszhoz, mert várt még ránk egy jó másfél órás hazaút. Kora este értünk vissza Tauplitzba,  s mikor a szállás előtt leszálltunk, a lenyugvó nap is kikukucskált a felhők felett...Köszi haver, ezt talán Hallstattban kellett volna :-)






Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms