Ugrás a fő tartalomra

2005 Csillagtúrák Tirolból - második nap

Kufstein - Berchtesgaden - Königsee



Kissé borús reggelre ébredtünk. Reggeli előtt még elmentünk sétálni a faluban - ez azóta szokássá vált- és csak néztük a tipp -topp házakat , a rendet és tisztaságot. Olyan gyönyörűek a muskátlik, és még a villanykaró tövébe is azt ültetik . A kanyargós , szűk utakon úgy hasítanak a derék tiroliak a traktorral, mint Nicky Lauda fénykorában... Szinte minden faluban van legalább egy nagyobb élelmiszerbolt, posta, benzinkút, itt is tartozéka a falunak mindhárom. Szálloda és panzió egymás hátán,  mert van aki télen jár ide, van aki pedig nyáron. A hegyoldalakon most a tehenek legelésznek, ilyenkor még békésen pihennek a sífelvonók, várva a néhány hónappal később kezdődő téli szezont.  A tiroli házak jellemzője , hogy különféle mintákat festenek a házak falára, kizárólag természetes alapanyagokból.

Niederau , kora reggel



 A Bőséges reggeli és a csalódást okozó hosszú kávé ( nem tudom kinek mennyire jön be, én nem igazán tudok megbarátkozni vele ) - elindultunk napi első állomásunk, Kufstein felé.

Kufstein, Várbörtön

A város Inn folyó völgyében, a Kaisergebirge hegység nyugati lábánál, található.  Az Inn folyó szeli ketté a várost,  a folyóparton álló helytetején  áll  a hírhedt kufsteini vár, és börtön,. A Császár-toronyban 
(Kaiserturm),  több magyar fogoly is raboskodott:

  • Kazinczy Ferenc  1799–1800-ban (2-es cella)
  • Teleki Blanka grófnő  1853–1856-ban (2-es cella)
  • Leövey Klára 
  • id. Wesselényi Miklós  1785–1789 között (5-ös cella)
  • Szentjóbi Szabó László  költő 1795-ben (7-es cella)
  • Gaál György  református lelkész 1850–1856 között
  • Rózsa Sándor (13-as cella; falfestmény róla, 1916-ból)
  • Haubner Máté ( evangélikus szuperintendens (püspök)
A magyar állam emlékkiállítást rendezett be a 10-es cellában.

A Várba térítés ellenében lehet bejutni. Egy kis 4 személyes panoráma lift viszi fel az utasokat , illetve  némi lépcsőzés után lehet megkezdeni a túrát. Látható itt helytörténeti kiállítás, hadieszközök valamit a korabeli élet nélkülözhetetlen eszközei is megtekinthetők, de szinte  minden turista a Császártoronyra kíváncsi. A torony felső szintjén találhatók azok a börtöncellák, ahol a magyar politikai foglyok egykor szenvedtek. Úgy kell elképzelni ezeket a cellákat, hogy van egy "ablak" amiben üveg nincs, fűtés az megint csak nem szerepel a komfortfokozatban...Az itt raboskodók hetente egyszer fürödhettek...Ezek közt a körülmények közt lehetne egy valóságshow-t elkészíteni :-)

Kilátás A Császártoronyból
Vármuzeum



A cellák  kör alakba helyezkednek el, az előtérben tartózkodtak anno az őrök. A magyarok leleményességére jellemző, a hogy Rózsa Sándor még innen is kidumálta magát....A történet szerint egyszer egy vadászaton megmentette a császár életét, és erre hivatkozott amikor a szabadulását kérte, és a hálás  uralkodó  1868-ban kegyelmet gyakorolt. Az persze más történet, hogy a jó Sándor betyár aztán csak visszakerült   a császári és királyi igazságszolgáltatás más intézménybe  némi utógondozásra, ami aztán haláláig kitartott. Kufsteinben eltöltött raboskodása alatt vasárnaponként pénzért bárki megnézhette a híres magyar betyárt a piactéren. Az intézménybe ő volt az egyedüli köztörvényes bűnöző, mindenki más a politikai meggyőződése miatt került ide, tényleges büncselekményt egyik fogvatartott sem követett el....Mindez a bejáratnál kapott -magyar nyelven is olvasható - kis tájékozatóból derül ki. 


Kufstein, Römerhofgasse


Kufstein Römerhofgasse


Kufstein egyébként egy nagyon bájos kisváros,  gyönyörű , festett cégérekkel, macskaköves utcákkal  és hangulatos óvárossal. A helyiek több ház falán is megemlékeznek a helyi hősről, Andreas Hofer-ről, aki szabadcsapataival   Napóleon híres hadseregét több alkalommal is elkergette a városból. Persze aztán őt is elérte a végzete, de emlékének méltóképpen adóznak az itt lakók...  Nyaranta minden délben és délután öt órakor  egy röpke orgona koncert hallgatható meg. A várban található ugyanis a Hősök Orgonája (Heldenorgel). A koncert attól különleges, hogy az orgona a vár egyik tornyában található, a billentyűzet pedig a vár aljában, a bejárat mellett !!!! Turisták sokasága hallgatja ilyentájt a zenét a város főterén és környékén. Egy kellemes séta után  idegenvezetőnk buszra terelte a csoportot és Berteschgadenben található Sasfészek felé vettük az irányt.

A Sasfészek




A Sasfészek (németül: Kehlsteinhaus) , a Berchtesgadeni-Alpokban található hegyvidéki nyaralóház, ami a német diktátor, Adolf Hitler kedvenc tartózkodási helye volt 1938 és 1945 között. Hitler 50. születésnapjára kapta ajándékba Martin Bormanntól Csodálatos természeti környezetben fekszik, a Bajor-Alpokban, Felső-Bajorország (Oberbayern) területén, nagyon közel az osztrák határhoz. 1834 méterrel fekszik a tenger szintje felett, nem messze Obersalzbergtől.

A náci vezér egykori pihenőházához kanyargós szerpentin visz fel. A turista buszok és a személygépkocsik csak az út egy részén közlekedhetnek,, mivel az út nagy része még az az út, amit Albert Speer birodalmi építész tervei alapján építettek meg, a háború előtt. Itt csak keskeny nyomtávú buszok közlekedhetnek, egy központi busz állomásról indulnak félóránként. Ide érkezett meg a kis csoportunk, és fájó szívvel konstatáltuk, hogy a várt mesés kilátásról le kell mondanunk, ugyanis a hegycsúcs sűrű  ködbe burkolózott. A felfelé vezető út meglehetősen kanyargós, a korlátokat még mindig azok a kültéri virágtartóhoz hasonló beton teknők helyettesítik, amit anno eredetileg helyeztek el .  20 perc alatt felslisszoltunk a hegycsúcs közelében található megállóig. Innen egy kb. 150 méter hosszú alagúton lehet eljutni a központi lifthez. De amíg odáig eljut az ember....


Az Alagút


Fénykép nem igazán adja vissza annak az alagútnak a hangulatát! kb 10 méterenként egy halovány fényű lámpa  világit az amúgy teljesen sötét alagútban. Miközben lépdeltünk a lift, felé, azon gondolkoztam, hogy ezen az úton  híres - hírhedt történelmi személyiségek sokasága sétált végig, miközben a Harmadik Birodalom rettegett urához igyekezett..... Borzongató . Aztán hirtelen fényesség fogadja az embert:  megérkeztünk a lifthez. Nyolc - tíz ember kényelmesen elfér benne. Pazarul kimunkált szerkezet, arany kilincsek és díszek, viszont a tetején néhány , sűrű lukas karika található.....Mint később kiderítettük, itt a lift tetején kialakított részben egy SS  beosztott helyezkedett el, aki kihallgatta a liftben utazók minden mondatát. Mielőtt bejutottak volna Hitler színe elé,  az addigra már minden , liftben elhangzott szóról tudott.... A lift a 214 méteres szintkülönbséget körülbelül 40 másodperc alatt teszi meg.

Az épület a jelen állapotában szinte csak turisztikai jellege van, éttermet alakítottak ki benne. 1945 áprilisában a még teljes valójában álló Sasfészket a szövetséges légierő lebombázta, majd miután elfoglalták, az amerikai hadsereg pihenőhelyeként funkcionált.Civilek és turisták 1960 óta látogathatják újra. Történelmi múltjára egy, az épületben lévő tárlat emlékeztet, ahol az épület építésétől a  renoválásig készült fotók láthatók. Ottjártunkkor akkora köd volt odafent, hogy a tőlem 3 méternyire levő madarat is alig láttam....Tiszta időben  Salzburgig el lehet látni, most az orromig is alig sikerült.

Ilyet láthattunk volna......


...de csak ilyet sikerült ....

Ott voltam




Mindenesetre óriási élmény volt  egy ilyen , történelmi helyen sétálgatni. Kb. Másfél órát töltöttünk odafent, majd a turistabusz levitt minket a köztes parkolóba. Lefelé menet az út felétől szépen elkezdett oszlani a köd.......Miután visszaszálltunk a saját járművünkre,  a Königsee felé indultunk tovább.







A Königsee Németország dél keleti részén található, közel az osztrák határhoz. Meredek sziklák és magas hegycsúcsok veszik közre,  legnagyobb mélysége 110 méter. A tó vize gyakorlatilag ivóvíz tisztaságú, melyet annak is köszönhetnek  - többek közt - , hogy a tó vízén csak és kizárólag elektromos  hajók közlekedhetnek, semmilyen más motoros eszköz nem.  A buszparkolóból néhány perces sétával lehet megközelíteni a tavat, szuvenírárusok  sokasága között.



Königsee
A kikötőben aztán a csoportunk szépen hajóra szállt. Ha nem is észvesztő sebességgel de elindultunk a tavon,  óriási hegyek közt  Hirschau félsziget felé, ahol a St Bartoloma búcsújáró templom található. Ahogyan siklottunk a vízen a kapitány hirtelen megállította a hajót. Kinyitotta az egyik kis menekülőajtót, elővett egy trombitát és elkezdett rajta játszani. A néma csöndben a hegyek közt kristálytisztán visszhangzott a trombita hangja. Szinte egymás levegővételét is hallottunk, olyan feszült csendben ült mindenki a hajón. Ott és akkor mintha megállt volna az idő, és ahogy ezeket a sorokat írom, szinte hallom a hegyek közt visszhangzó trombitaszót. A kapitány produkcióját természetesen kitörő vastaps fogadta. , amit a derék hajós széles vigyorral az arcán nyugtázott, majd sapkájával szépen körbesétált, learatva munkája elismeréseként jó pár eurót J

Königsee, távolban St Bartoloma


Jó húszpercnyi hajókázás után értük el a félszigetet, ahol Szent Bertalan apostolról. az alpesi gazdák védőszentjéről elnevezett búcsújáró templom és egy vadászház található. Mivel a hajónk továbbindult a tó túlsó felén található megállójához, kis csoportunk kiszállt és egy jó félórát itt töltöttünk el, várva a szemközti irányból érkező váltóhajót. Ennyi idő alatt kényelmesen meg lehetett nézni a két épületet és a félsziget tóparti részét is .Miután a váltóhajóval visszaértünk a kikötőbe , kissé átfázva a széltől, ami egyre inkább barátságtalanná vált,  tiroli szállásunkra indultunk.

Kikötő St Bartoloma


A hotelben elfogyasztott vacsora után tettünk még egy kis sétát Niederauban – nem mintha nem mentünk volna még aznap eleget – és aztán jöhetett az alvás


Folyt.köv.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms