Ugrás a fő tartalomra

Túrázások Szlovéniából 5.nap

 



Bled – Rogla

 

Utolsó reggelünk ismét a hegyek bámulásával kezdődött, majd következett egy gyors becsomagolás-ilyenkor már a hajtogatáson van a hangsúly, hanem hogy minden beférjen – majd a már megszokott, színvonalas, bőséges reggeli elfogyasztása után  elhagytuk a szállodát és Gozd Martuljeket.

 

A Bled-i tó

Hazafelé tartva megálltunk Bled-ben. A világszerte ismert taváról, a tón található szigetről és a tó vizén közlekedő pletnákról híres kisváros most sem okozott csalódást. A tóhoz közel kezdtük a sétánkat, a  polgármesteri hivatal előtt elsétálva megtudtuk azt is, hogy a házasságkötő terem ablakai egyenesen a tóra néznek, ilyen díszlet előtt könnyebben kimondja az ember a boldogító igent :-D

Remek időt fogtunk ki, hétágra sütött a nap, remek rálátásunk volt a szigetre illetve a tó feletti sziklán magasodó bledi várra. Nem nyüzsögtek a turisták sem, a pletnák szépen kikötve várták utasaikat. 


A sziget ...


... és a vár


Pletnák utasra várva

Meg akartuk kóstolni a  sokszor emlegetett bledi krémest is, de itt a cukrászdák csak dél körül nyitottak, úgyhogy ez most is kimaradt … Kalóriaszaporítás helyett sétáltunk egyet a tóparton, majd üldögéltünk egy kicsit a vízparton, megnéztük a szuvenír shop-okat, majd  visszasétáltunk a buszhoz, ahol időközben a helyi közterület felügyelet két csinos hölgymunkatársa csak úgy döntött , hogy kiszab egy csinos bírságot a buszsofőrünkre, mert túllépte a megengedett várakozási időt… igaz másik busz a környéken sem volt, amit esetleg akadályozott volna, de  rend a lelke mindennek, a szabály az szabály, na.

 

A kis intermezzó után egy közel két órás buszozás következett Szlovénia egy nem hétköznapi nevezetességéhez. Az autópályán elhaladtunk Lubljana mellett, majd Celje után letértünk a pályáról és alsóbbrendű utakon, és kis falvakon haladtunk tovább, aztán az út elkezdett emelkedni, egész komoly kapaszkodók is voltak helyenként.  Kora délután érkeztünk meg  Roglára, itt található a Pohorje lombkorona sétány. 

Pohorje, bejárat

Egy murvás parkolóból lehet eljutni a főbejárathoz, jegyvásárlás után máris lehet sétálni.  A kiépített ösvény 1043 méter hosszú, 20 méter magasan a lucfenyők felett halad. Az útvonal mellett ismeretterjesztő táblák és fotópontok vannak kialakítva, majd egy idő után elkezd szépen finoman emelkedni és kanyarogni az út, ami egy 37 méter magas toronyba visz fel.


 A torony tetejére lépcsőzés nélkül lehet feljutni, az út csak finoman emelkedik. Felérve a torony tetejére pedig szenzációs körpanoráma nyílik: tiszta időben még a Szlovén Alpok vonulatai is látszanak!  Fotózott mindenki becsülettel, nagyon szép látvány tárult ugyanis elénk.



 A torony tetején körbesétálva aztán a vakmerőbbek a kiépített csúszdán villámgyorsan lejuthatnak a torony aljára… Volt is néhány önként jelentkező, a többség azonban inkább sétált, a toronyból leérve pedig az út szépen visszavezet a bejárathoz, gyakorlatilag egy kört ír le. A látogatók természetesen a shop-on keresztül távozhatnak, így aki akar, itt még mindig tud vásárolni némi emléktárgyat, vagy hűtőmágnest. A főbejárattal szemben, az út túloldalán helyi mézet, szörpöket, konyakot árulnak, illetve van egy kis büfé is, jelentem a melegszendvics remek!

 

A kellemes kis séta után ismét buszra ültünk és elindultunk hazafelé. Este nyolc után a fővárosi elosztóhelyen voltunk, ahol szétszéledt a társaság. Kellemesen elfáradva értünk haza, Szlovénia ismét  lenyűgözött bennünket,  tényleg olyan mint Svájc , csak kicsiben: kiváló autópályák, remek szállás és ellátás, rengeteg természeti látványosság, szóval  nem kell gondolkozni rajta sokat , irány Szlovénia ! :-)






















Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms