Ugrás a fő tartalomra

Az Osztrák Alpok virágoskertje 2. nap




Dachstein- Seisenbergklamm-See

Az alpesi napsütéses reggelek mindig gyönyörűek... a felszálló pára a völgyekben, a napsütés, ahogy először a hegycsúcsokat  színezi át, majd egyre  nagyobb fény lesz, mindez kellemes 8-9 Celsius fokkal párosítva...Jólesik reggelente fázni egy kicsit :-)

Morgen Schladming ! 

Ilyen reggel volt a második napunk reggele is, a szobánk ablakából remek látvány tárult elénk. Rövid nézelődés, gyors bepakolás, reggeli, majd fel a buszra és indulás. Schladmingon áthaladva hamar nekivágtunk a Dachstein panorámaútnak,  a meredek utat szédületes kanyarok  nehezítették, nem igazán busznak való terep, ellentétben a hirtelen feltűnő és viharos gyorsasággal elhasító motorosoknak, illetve  a minket halál lazán megelőző autóknak, akiket az sem zavart , hogy nem láthatták előzés előtt , hogy jön e valami szemben..Vissza kettő, nagy gáz, hadd szóljon....Felfelé kanyarogva időnként  remek rálátás nyílt a völgyre és a környező hegycsúcsokra, aztán  egy kicsit lazább sík szakasz következett, majd egy jobb kanyar után a fizetőkapu állta utunkat. Bizony , ahhoz hogy  feljusson a turista a felvonókhoz, zsebbe kell nyúlni....Miután  kifizettük az útdíjat, újabb meredek szerpentin következett,  majd bal oldalon feltűnt a Dachstein vonulata és égbe törő csúcsai... Mondanom sem kell áhítatos csend lett:-) 

Buszból...

és a parkolóból

Első buszként értünk fel a felvonók előtti parkolóba, így mienk lett a legjobb hely. Leszállás  után egy kisebb aszfaltozott emelkedő leküzdése után máris a bejáratnál voltunk, s míg mi felértünk idegenvezetőnk bravúros gyorsasággal megvette a jegyeinket. A kabinokból kétféle létezik : az egyiknek a tetején (!) is utazhat 10 fő, a többiek a körpanorámás plexikabinban mennek, illetve a másik az csak sima , körpanorámás  fülke. Mivel a tető gyorsan betelt, beszálltunk a kabinba és elindultunk felfelé ....



A felvonó a 2700 méter magas Hunerkogelre visz fel, a menetidő  kb.5-6 perc volt, a kilátás pedig bármelyik irányban szédületes, köszönhetően a verőfényes jó időnek. A felvonóból kilépve elkelt a kabát ugyanis egész friss szél  fújt odafent. A hegyi állomás mellett kiépített Skywalk  déli irányba néz, a völgyre lélegzetelállító a kilátás. Tiszta időben  - mit amilyen  nekünk volt - egész a Grossglocknerig el lehetett látni! A hegycsúcsok könnyebb azonosítását egy kihelyezett fényképes tábla is segítette. Elbámészkodtam volna még egy darabig, de volt itt még más látnivaló is :-) 

No Comment ! :-)

  Amikor a Skywalkról  elindultunk a hátsó részen található terasz irányába, igazából akkor esett le, hogy itt bizony hó van , nem is kevés: szinte minden második ember síléccel és snowboard deszkával a kezében  indult a pályák irányába, előttünk pedig a Dachsteiner Gletscher terült el, mellette néhány lánctalpas hódúró  rendezgette a pályát a verőfényes napos időben,  a frissen érkezettek pedig csak meresztették a szemüket :-) 

A gleccser

A nagy nézelődésben aztán  felfedeztük a másik látványos turistacsalogatót : a Jégpalota mellett található, 2013-ban átadott, közel 100 méter hosszú Hängebrückét, azaz a függőhidat, mely  alatt kb. 400 méteres szakadék van. A rácsos híd - bár nem leng ki -  tériszonyosoknak nem ajánlott , egyébként óriási élmény! 

Függőhíd

A hídon átsétálva jön a következő élménybomba , az úgynevezett  Treppe ins Nichts , vagyis a lépcső a semmibe ! Szó szerint... A híd végétől néhány lépésnyire építettek egy kinyúló  platformot,  melynek alja és oldalai plexiből vannak,  a lehető legjobb kilátást biztosítva , lefelé is ! Olyan érzésem volt, hogy tényleg a semmi felett állok !

Lépcső a semmibe 

 Gyors fotózás után átadtuk a helyünket és beléptünk a Jégpalota ajtaján. A rendszer meglehetősen fejlett, nem lehet csak úgy  bemászkálni:  figyel a hőmérsékletre és a bent lévő emberek számára, és ha úgy ítéli meg, akkor addig senkit nem enged be, amíg a kijáraton nem távozik valaki.  Addig viszont ácsorgás van a pirosnál, majd hirtelen zöld jelzés , belépőkártya kezel és már bent is vagyunk ! Nem árt azonnal kapaszkodni, mert eléggé csúszik odabent, egy egyszerűbb műkorcsolyás figurát könnyen be lehet mutatni egy fenékre esés kíséretében :-) A hideg ellenére  látványos a dolog, a Rubik kockától a Red Bull bikáig minden megtalálható jégből kifaragva, helyenként színes fényekkel feldobva. Kipróbálható a jégtrónus, és  lehet fotózkodni egy valódi jégsárkánnyal is.




Egy fél óra alatt bejárható a Jégpalota, majd a kijáraton át  gyakorlatilag a sípályára érkeztünk. Július  közepe, a völgyben kellemes jó idő, otthon majd negyven fok, mi pedig bokáig álltunk a hóban ! A Dachsteiner Gletscheren  síeltek és snowbordoztak az emberek, mert ugye júliusban ezt itt így szokás  :-) A nyári télben készült néhány fotó, majd  feljebb szerettünk volna sétálni, ekkor jön az újabb  meglepetés: hát a szegény síelő nehogy már sétáljon,kapaszkodjon az emelkedőn, ezért egy fedett, mozgó járdát építettek! Igen, azt! :-) Az ember szépen rááll, a hangszórókból autentikus osztrák zene szól, és a legkisebb megerőltetés nélkül a teraszig felviszi a járda! Az eszem megáll.....





  
A teraszon akadt néhány  retró napozószék, amit birtokba is vettünk,  ücsörgés közben pedig igyekeztünk mindent megjegyezni, amit csak láttunk, mert az időjárás továbbra is kegyes volt, a kellemes idő pedig egyre több embert vonzott fel a csúcsra. Gyorsan elszaladt az a pár óra , amit a program adott, indultunk hát lefelé, és mázlink volt: olyan kabin indult, aminek volt tetőterasza is, így gyorsan odasoroltunk és  sikerült is  a tetőn helyet fogni. Lefelé , mint egy kabrióban , óriási volt: zúgott a szél  és teljesen más élmény mint a kabinban :-) Sajnos gyorsan leértünk....

A parkolóba leérve megnéztük az egyetlen szuvenír árust, majd  a buszra visszaszállva, teljes létszámban elindultunk a második látnivaló, a Seisenbergklamm felé. Mintegy háromórányi buszozás következett - megszakítva egy Landzeit kitérővel -  a hegyek közt, s meg is érkeztünk  Weißbach bei Loferbe, ahol épp  a vasárnap délutáni falunapot tartották, tűzoltózenekarral, sörrel, ahogy kell. A helyiek integettek is lelkesen, hogy ugorjunk be egy malátaszörpre, de  nem lehet állandóan csak bulizni, mi most túrázni jöttünk :-)



A Seisenbergklamm  első nyomvonalát 1831-ben helyi favágók alakították ki, mintegy 600 méter hosszú volt, és a kitermelt fa szállítását könnyítette meg. 1912-ben  felújították, kicsit javítottak rajta, gyakorlatilag a teljes szurdok bejárható lett ezáltal. 1916-ban aztán az árvíz teljesen elpusztította, járhatatlan volt  majd nyolc éven át....1924-ben aztán a helyiek csak nekidurálták magukat és egy éven át tartó kemény munkával rendbe hozták a szurdokot.1925.július 26.-án ünnepélyesen felszentelték és megnyitották a nagyközönség előtt, a kis falu természeti látványossága éveken át csábította a túrázókat,majd 1940-ben egy vihar ismételten megrongálta. A felújításra ezúttal is sokat kellett várni, egészen 1953-ig, és egy évvel később ismét megnyílt, s azóta is várja a szurdok a természet szerelmeseit, természetesen azóta is folyamatosan csinosítgatják...  

Magába a szurdokba egy kis jegypénztár  előtt áthaladva tudunk bejutni, s hogy haladnak a korral, mi sem bizonyítja jobban ,  hogy bár kapunk egy jegyet, a rajta található QR kód nyitja a beléptető rendszert.... Egy kis fahídon áthaladva az itt még széles és kristálytiszta patakban köveket gyűjthetünk és mászkálhatunk a nagyobb szikladarabokon is, a patak túloldalán pedig egy régi fűrészüzem áll. Az út kellemesen járható, egy -két helyen emelkedik is  majd ahogy egyre feljebb megyünk a szurdokban, úgy lesz a békés patakból háborgó vízfolyam, és szép kis szurdok is összeszűkül, helyenként a két kiálló szikla közt kb. 80 cm van.... 

itt még kellemes

egyre jobban szűkül

A kialakított fapallók szélesek, egy- két helyen azonban beszűkül a szurdok, keskenyebbek lesznek a pallók , egyirányú lesz a forgalom, ilyenkor félre kell állni és elengedni a szembejövőt, de itt ezt is mindenki mosolyogva teszi .... A szurdok felső része kifejezetten  szűk, és  itt láthatóak igazán jól, micsoda munkát is végez a víz, majd egy hosszabb hídon átkelve egy kis fedett pihenőnél ér véget az útvonal,  kb. 40 perc alatt vidáman végig lehet menni. Némi pihenés és kötelező ivás után visszafordultunk, érdekes módon sokkal gyorsabban vissza értünk, az is igaz, hogy nem volt szembe forgalom sem, ilyenkor lehet nyugisan fotózni és jobban nézelődni is.

Dolgozik a víz

Végállomás

A túra végeztével indultunk is tovább, sőt addigra a helyi kis fesztiválnak is vége lett, és a tűzoltózenekar is eltűnt már....egy kétórás buszos etap következett, s az autópályán  elért minket a turisták rémálma, a vihar.... szakadt egy darabig, majd szépen elcsendesült, aztán abbamaradt az eső,  s mintha mi sem történt volna még a nap is kisütött, így érkeztünk meg See-be, ahol a szállásaink voltak.... Azért szállásaink, mert a speciális igények miatt két, négycsillagos hotelbe dobták szét a csoportot. See néhány évvel ezelőtt bekerült a híradásokba is, sajnos nem a látnivalók és a turizmus miatt:  2015 júliusában a hatalmas esőzések miatt a falu melletti kis patak felduzzadt és  végigsöpört a településen, húsz ház lakhatatlanná vált és mintegy száz embert ki kellett telepíteni. Ma egy hatalmas vízfogó gát védi a falut  és a rengeteg új építésű, a falu összképébe tökéletesen illeszkedő házon kívül nem sok minden emlékeztet a természeti katasztrófára....  A szállás elfoglalása előtt szépen elfogyasztottuk a három fogásból álló vacsoránkat, halkan jegyzem meg, hogy  itt sem a legegyszerűbb Schnitzel-krumplisaláta-kombó volt a menü, hanem  a négy csillaghoz dukáló, teljesen egyedi menüsor, sőt,  tört magyarsággal , de a menükártya is  a mi  nyelvünkön íródott,  itt ugyanis tényleg a vendéglátó van a vendégért és nem fordítva. Szállásunk pedig egész egyszerűen pazar volt,   ilyen helyen több éjszakát is simán eltöltenék.



 Épp csak végigheveredtem az ágyon, hogy megemésszem a napot és a látnivalókat, az álommanók pedig kihasználták a figyelemkihagyást......

folyt.köv.



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms