Ugrás a fő tartalomra

2010 Svájc és Olaszország bűvöletében 5.nap

Bad Häring - Liechtensteinklamm - hazaút


Kissé őszies reggelre ébredtünk… a falu ködbe burkolózott, és a hegyekből szinte semmit nem lehette látni. Azért a reggeli séta nem maradhatott el… Bad Häring takaros kis falu, hamisítatlan tiroli, de annyira, hogy a villanyoszlopok közé is muskátlik vannak ültetve! A házak hol szabályos utcákat alkotnak, hol pedig kissé szétszórva találhatóak, mintha véletlenszerűen választották volna a gazdáik, hogy hova is építkeznek. Ilyenkor szinte senkivel nem lehet találkozni, ha mégis az biztos valamelyik szorgos helybéli lehet….
Bad Häring kora reggel...

Tipikus Tirol...

Reggeli Idill...

Ködben...

Miután visszatértünk a szállodába, és a szokásos közelharcot megvívtuk a reggeliért, buszra szálltunk és a hazafelé vezető útról kissé letérve felkerestük a Lichtensteinklamm-ot. Ez egy keskeny szurdok Ausztriában, St. Johann im Pongautól néhány kilométerre. A falu központjától kb 5 km-re délre található a szurdok bejárata. 4 km hosszú, ebből 1 km látogatható.

A szurdok a Großarler Ache pataknak „köszönheti” létezését, az ugyanis csak évezredes munkával tudott átjutni a sziklákon, igy keletkezett a szurdok.  1875-ben kezdődött meg a kiépítése. A munkálatok során a pénz hamar elfogyott, így a Pongauer Alpenverein tagjai II. János, Liechtenstein herceghez fordultak, aki 600 guldennel támogatta az építkezést. 1876-ban megnyílt, és a herceg tiszteletére Liechtensteinklammnak nevezték el.  
Eleinte csak egy széles földút, majd egy jobbra kanyar után átmentünk az első fahídon, ahonnan már elénk tárulta a szurdok. Lent a patak, a kiálló sziklás hegyek meredeken törnek az ég felé, mindennek díszlete a néhány környékbeli hegy… Pazar!
Itt még zöld...

...majd keskenyedik...

...egyre több a szikla...

...és egyre szebb lesz....

A járda egyre keskenyedik, helyenként már falépcsők is vannak, ahogy haladunk előre… Az egyik helyen a szemfüles turista - ha odafigyel - felfedezhet a víz által kivájt formák közt egy teknőst, illetve egy kecskefejet is….
Teknős...ott van !!!

Kecskefej...vagy mi...

Tovább haladva az út egyre csak szűkül, a sziklák egyre közelebb kerülnek, helyenként csak egymás után lehet menni, szépen libasorban…persze jönnek szembe is, de mindenki figyel a másikra , és nincs dugó J ,menetközben persze lehet fotózni is….
Egyre komorabb

Zúg a víz

Aztán egyszer csak a keskeny útból egy sötét alagút lesz, kb. 30-40 méteren keresztül csak az alagút két végéről beszűrődő fényben lehet tájékozódni és odafigyelni, hogy nehogy orra bukjunk a lépcsőkben! Az alagútból kijőve jobbról egy vízesés fogad bennünket, és el is érkeztünk a látogatható út végére. Itt néhány pad várja a sétában megfáradt turistát, na és persze a környékhálás fotótéma is.

A vízesés a végén

Visszafelé az út sokkal rövidebbnek tűnt, de a sziklák közt zúgó patak és az általa kivájt kövek és formák ugyanolyan szépek, mint felfelé sétálva. A kijáratnál a megszokott szuvenír árusok és vendéglő várják a kitikkadt látogatót, van itt is minden a tiroli kalaptól a hűtő mágnesig minden.
A sorok rendezése után a csoportunk busza hazafelé vette az irány. Végigrobogtunk az osztrák autópályákon, magunk mögött hagyva hegyeket, kastélyokat majd kora délután a melki apátság épületét is.

Hazafelé 1

Várkastély a pálya felett

Hazafelé 2

Délután hat körül érkeztünk meg Hegyeshalomhoz, majd némi pihenőt követően jöttünk tovább, egész Budapestig, ahová este fél tíz körül érkeztünk meg. Itt kis csapatunk szétszéledt, az ismerősöktől búcsút véve mi is a transzferbuszra ültünk, majd nekivágtunk a hazafelé vezető útnak.
Nagyon kellemes napokat töltöttünk el Olaszorszában – ahol piszokul eláztunk, de sebaj, Veronáról mindig az eső jut majd eszembe először nem Rómeó és Júlia J Álltunk a milánói Dóm tetején, és láttam a San Siró-t is, valamint ettünk igazi, milánói pizzát is  … Svájcot bejártuk majd egy óra alatt , sajnos csak kicsiben, itt akár egy fél napot bolyongtam volna…majd gyönyörködtünk a Lagio Maggiore szépségében a locarnói Madonnal Del Sasso teraszáról…. Hógolyóztunk egy kicsit augusztusban a Flüelapass –on,ha már ott voltunk …Ausztriában pedig egy kis helyi fesztivált is megnéztünk… Szóval nagyon jó út volt,  szinte minden klappolt, bár az időjárás egy kicsit kegyesebb is lehetett volna.  Az idegenvezetés nagyon profi volt, Juhos Kata mindig és mindenhol ott volt és remek humora is van,  a sofőrjeinkre és a buszra sem lehetett panasz.
Szívesen visszamennék….

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms