Ha figyelmesen nézünk az idei naptárra, akkor bizony feltűnik, hogy hamarosan elérkezik a Karácsony. Azonban előtte az adventi időszak rengeteg programot és élményt kinál mind Auszriában , mind Németországban.
De mi is tulajdonképpen az Advent ?
De mi is tulajdonképpen az Advent ?
Advent (ádvent, úrjövet) a keresztény kultúrkörben a karácsonyt (december 25-ét) megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított időszak. A karácsonyi ünnepkör advent első napjával kezdődik, és vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja egyúttal az egyházi év kezdetét is jelenti.
Adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyák színe katolikus körökben egy rózsaszín kivételével lila, mert a katolikus hagyományok szerint az advent színe a lila, a bűnbánat és a megtérés jelképe, a koszorú négy gyertyája közül – a meggyújtás sorrendjében – az első, a második és a negyedik lila, míg a harmadik, a közelgő ünnepet szimbolizálva: rózsaszín. A negyedik színe a bűnbánat színe, a lila - az adventi felkészülés során ugyanis ugyanúgy önmegtartóztatással, bűnbánattal készülnek a keresztények a közelgő karácsonyra, mint húsvét előtt. A rózsaszín gyertya pedig a küszöbön álló ünnep fölött érzett örömöt jelenti, az öröm színe a fehér, de ha ez lilával keveredik, akkor rózsaszín lesz belőle. Az elvilágiasodott szokások szerint azonban, ma már sokfelé különböző színű gyertyákkal díszítik az adventi koszorút, zöld, sárga, kék, fehér, arany, ezüst, narancssárga és szinte bármilyen színű lehet. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Az adventi naptár használatának népszokása 1900 körül kezdődött, kialakulása egy német édesanyához kötődik, akinek kisfia, Gerhard, már hetekkel az ünnep előtt türelmetlenkedett a várva-várt és megszokott karácsonyi ajándékok miatt. Az édesanya ezért érdekes és meglepő játékot talált ki gyermeke számára: egy kemény papírlapot huszonnégy részre osztott, mindegyik részre rátűzött egy-egy darab csokoládét, majd megengedte, hogy a gyermek minden este megegyen egyet-egyet közülük. Mikor a kisfiú felnőtt, nem felejtette el édesanyja meglepetését, és üzleti vállalkozásba kezdett. Olyan naptárt szerkesztett, amelyen huszonnégy ablakocska mögé egy-egy darab csokoládé vagy cukorka volt elrejtve, s ezek csak a spaletták kinyitása után váltak láthatóvá.
BÉCS, AZ ADVENT FŐVÁROSA
Wiener Adventzauber
A városháza előtti teret hatalmas, tizenkét méter átmérőjű adventi koszorú uralja, és összesen 150 karácsonyi standon kínálnak ötletes ajándékokat, karácsonyfadíszeket, édességeket és forró italokat. Ráadásként a városháza parkjának fái is ünnepi dekorációt kapnak november 14. és december 23. között.
Mindössze néhány lépésnyire innen, a Maria-Theresien-Platzon található a karácsonyi falu, a Szépművészeti és a Természettudományi Múzeum között. Az adventi időszakban, sőt, már november 18-ától több mint 60 karácsonyi stand várja a látogatókat hagyományőrző kézműves termékekkel és eredeti ajándékötletekkel. A megfelelő zenei kíséretet fúvós zenekarok és egyházi kórusok szolgáltatják.
Altwiener Christkindlmarkt
A belvárosban, a Freyungon rendezett óbécsi karácsonyi vásár a hagyományőrzésről szól - itt először 1772-ben rendeztek ilyet. November 28-ától december 23-áig csodálatos kézműves ajándéktárgyakat, üvegdekorációkat, hagyományos betlehemi játékokat és kerámiát vásárolhatsz standjain. 16 órától mindennap ünnepélyes adventi zene szól a téren. A nagyszabású gyermekműsor mellett egy karácsonyi műhely is várja a látogatókat. A Schönbrunni kastély előtt rendezett kultúr- és karácsonyi vásárnak pedig a Habsburgok egykori nyári rezidenciájának, a Belvedere Kastély díszudvara ad otthont már november 21-étől.
A Karlsplatzon egy alternatív karácsonyi vásár várja a szemlélődőket. Az itt megtalálható számtalan kézműves alkotás között biztosan akad karácsonyi ajándék is. A Spittelberg karácsonyi vásár idillikus kis utcáit is érdemes bebarangolni. Rendkívül hangulatos hely az óriáskerék előtti téren rendezett téli vásár is.
NÉMETORSZÁG
Hasonlóan nagy az adventi kultusz Németországban is. Persze nem meglepő, hogyha egy országban valaminek komoly hagyománya van, akkor az igazán különleges élményt tud nyújtani az oda látogatóknak. Nem mellékesen pedig a karácsonyi szokásaink egy részét is a németeken köszönhetjük, ilyen például a karácsonyfaálltás is…
Egy régi legenda szerint ugyanis Szent Bonifác 781-ben Germániába utazott a pogányok megtérítése céljából, amikor is a pogány szertartások meghiúsítása érdekében Geismarban kivágta a szent tölgyet, kiváltva ezzel a helybéliek éktelen haragját. Persze erre Ő magától is rájött és hogy mentse a menthetőt, fenyőt ültetett a helyére, színesre festett dióval és gyertyákkal díszítette – hogy még a pogány tűzszertartást se kelljen nélkülözni. Mire a 12. században elterjedt a karácsonyfa-állítás szokása, addigra lassan a karácsonyi, jobban mondva: decemberi vásárok is kezdtek kialakulni, bár ezek még elég kevés hasonlóságot mutatnak a mai változatokkal. Ezek a vásárok leginkább még arra szolgáltak, hogy az emberek élelmet és praktikus holmikat szerezhessenek be a hideg évszakokra, és persze ha már ott vannak, az ajándékokat és a díszeket is intézzék el egy füst alatt. Németország területén ezek a téli vásárok a 16. századra mindenütt elterjedtek, innen pedig lassan, de biztosan indult el a karácsonyi vásár világ körüli hódító útjára. Pestiesen szólva, ha egy üzlet beindul…
Ha a németországi karácsonyi vásárokról beszélünk, egyből Nürnberg városa jut sok mindenki eszébe. Persze ez a város elég híres-hírhedt egy másik tömegrendezvényről, amire azért 1945 óta nem olyan büszkék a helyiek….A nürnbergi karácsonyi vásár első írásos emléke 1628-ból való, ez nem más, mint egy dobozka. A több mint 150 bódét felvonultató rendezvény körülbelül kétmillió turistát vonz ide minden évben.
Leghangulatosabb része a gyerekek birodalma: itt kétszintes körhinta, ringlispíl, gőzmozdony vezette kisvonat, óriáskerék és számos kreatív elfoglaltság is várja a kicsiket. Sőt, a Télapó házában saját összeállítású ajándékcsomagot is leadhatunk, hogy aztán gyermekünket maga a Mikulás lepje meg – remélhetőleg nem csak virgáccsal. Különleges nürnbergi hagyomány a Jézuska-, jobban mondva a krisztkindliválasztás, mivel a kettő a német karácsonyi történelemben nem ugyanaz, bár nálunk elvileg a Jézuska hozza az ajándékokat. A szigorú előírások alapján megválasztott nürnbergi krisztkindli kinevezése két évre szól, és minden esetben egy nürnbergi, 16 és 19 év közötti, szőke, hullámos hajkoronájú leányzó, aki aztán a vásár nagykövetévé válik: számos feladata és fellépése között gyakori vendég a gyermekbirodalomban, de kórházakba és öregek otthonába is ajándékot visz.
Hasonlóan híres a hamburgi karácsonyi vásár, vagyis inkább vásárok, mert összesen 11-et rendeznek….Nehéz lehet kiválasztani , melyiket is látogassa meg az egyszeri turista, ezért - ha már ott vagyunk – akkor keressük fel mindet J A legszebb az úti beszámolók alapján a városháza előtti pavilonsor, ez ugyanis teljesen más mint a többi karácsonyi vásár, mert a Roncalli Cirkusz igazgatójának, Bernhardt Paul tervei alapján épült. Van itt a múlt század huszas éveiből származó körhintától egy századfordulós vásárló kocsiig, egy a múlt századot idéző kávéházig minden, ami egy felnőttet is magával ragad. De a legnagyobb durranás még hátravan: nem csalás-nem ámítás és nem is csak a forralt bor hatása, de itt kétóránként a maga a Mikulás húz el a fejünk felett rénszarvasszánjával….Ki is mondta , hogy a Mikulás nem létezik ?!
A Stuttgarti vásár már 1692-ben is régi vásárnak számitott….A majd 280 bódé között tökéletesre fejleszthető az ajándékvásárlás tudománya, de mégsem ez az igazi nagy dobás, hanem a finn karácsonyi falu, ahol a füstölt lazactól a szarvas sonkán át a finn sörökig minden megtalálható….Természetesen a helyi specialitások is vonzzák azt a majd hárommillió embert, akik évente felkeresik a stuttgarti karácsonyi vásárt.
München is várja a maga karácsonyi vásárával az érdeklődőket, itt a vásár hangulatát 12 krampusz bolygatja fel. A krampuszfutás egy közel 500 éves hagyomány újraélesztése. A 30 méteres , pazarul feldíszített fenyőfa égői beragyogják a Marienplatzot. Münchenben advent idején karácsonyi díszekkel díszített, forralt borral és süteménnyel felszerelt villamosokon lehet utazni. Itt egy különleges jászolkiállitás is megtekinthető.
A frankfurti adventi forgatagot elsősorban az adventi énekek szerelmeseinek ajánlják. Közel 200 árus és rendkívül gazdag programkínálat várja az ide látogatókat. A vásár kezdetét és végét harangjáték jelzi, amelyen 10 templom 50 harangja cseng, kong, zúg egyszerre, megadva ezzel az ünnepi hangulat kezdő- és záróakkordját. Szerdánként és szombatonként a vásári flangálást fúvósok koncertje színesíti a Nikolaikirche erkélyéről, péntektől minden hétvégi este nemzetközi csoportok karácsonyi zenéjének lehetünk fültanúi. A vásári forgatagban pedig mindenképpen keressük meg a frankfurti specialitásokat, mint például a quetschemännschét (dióból, szilvából és mazsolából összerakott figurák), a bethmännchent (marcipános tésztából sütött, három fél mandulával díszített sütemény), és a fából faragott diótörőt, amely Hoffmann meséje és illusztrációi alapján kelt életre.
Ez a kis felsorolás nem teljes, ugyanis mind Ausztriában mind Németországban vásárok és programok egész sora várja az érdeklődőket. Remélhetőleg ez a kis kedvcsináló mindenkinek meghozza az ihletet az adventi hangulathoz ….
Megjegyzések
Megjegyzés küldése