Ugrás a fő tartalomra

Irány az Alpok 5.nap Schladming, Planai - hazaút

 



Schladming – Planai - Hazaút

 

Utolsó schladmingi reggelünk kicsit másmilyen volt, mint a már megszokott, ugyanis végére értünk a programnak, indultunk haza. Börönd bepakolva, majd reggeli, utána a cuccokat a sofőrünk villámgyorsan berámolta a buszba, a társaság pedig szépen kényelmesen elsétált… az út túloldalán lévő felvonóállomásra :-).



 

A Planet Planai impozáns, kék-sárga épülete egy igazi központ, van buszállomás mellette, innen megy a Planai Seilbahn – a felvonó - de van itt sportruházati áruház, ha épp kell valami, ajándékbolt, de még e-bike és elektromos autó töltő és parkoló is. A Sommercard-unk persze ide is jó volt, és rövid sorban állás után már mentünk is felfelé a Planai 1906 méteres csúcsára. Az út nem tart sokáig, kb. 10 perc alatt felvisz a felvonó. Érdekesség hogy itt sem gond, ha a kerékpárt is felvinnénk, a megfelelő jegy megváltása után már terelik is a bringásokat külön kabinba a cangával együtt…

 

Miután felértünk, egy napindító, már hagyományos welcome drink lehúzása után több lehetőség közül lehetett választani: akik egy sima, de látványos sétát szerettek volna, azok a Planai Panoramaweg-en indulhattak el, akinek még mára is kellett egy kis mászás, azok a meredekebb útvonalat választhatták, aki pedig csak nézelődött volna, az maradt a felvonóállomás környékén.

A csoport nagyobbik része a panorámaúton indult el, ami kb. egy órát vett igénybe, de ez az egyéntől is függ. A szinte végig sík, murvás útról remek a kilátás a környező hegyekre és völgyekre…

 Egy idő után az út bement az erdőbe itt már az árnyékban haladtunk tovább, az út mellett pedig az erdő lakóiról kiállított szobrokat és ismertető anyagokat lehetett elolvasni. 

Az erdőből kisétálva szinte beleszalad az ember Hopsiland-ba, azaz a gyermekeknek kialakított játszótérbe. Hopsi a nyúl az 1982-es sívilágbajnokság kabalafigurája volt, és a nevével fémjelzett birodalom napjainkban a kisgyerekek terepe. 1,5 kilométer hosszú körúton különféle játékok vannak, hinták, vizes elemek, csúszdák és minden, ami csak egy gyerkőcnek szórakozás megtalálható itt. Babakocsival is könnyedén végigjárható, ingyenes WI-FI van, 7 wc (!) – nálunk egy városban sem biztos, hogy van ennyi – rengeteg a pad a játékelemek körül, a szülők legnagyobb örömére :-).

 A panorámás séta nagyjából háromnegyed óra alatt megvolt, de látnivaló így is akadt bőven. Rengeteg bicajos jött fel a hegyre, mint kiderült ezen a hétvégén kerékpárversenyt szerveztek, amin szinte minden korosztály képviseltetve volt. Láttam gyerkőcöket, akik alig voltak nagyobbak a kerékpárnál, amin ültek, de olyan imponáló magabiztossággal indultak neki a profik számára kialakított úton, hogy le a kalappal! Ja és a bicajok sem holmi rozsdás drótszamarak voltak, hanem több száz – ezer - eurós mountain bike-ok, minden gyereken védőfelszerelés, soknak a bukósisakján a GoPro kamera is fel volt rögzítve… Engem, mint szülőt biztos vert volna a víz, ha a gyerekem ide járt volna bringázni…

 

Közben persze mindenki visszaért, így a felvonóval lementünk Schladmingba, majd rövid várakozás után megjött a busz is, és nekivágtunk a hazafelé vezető útnak. Menetközben még egy autópálya pihenőben megebédeltünk, majd ugyanazon az úton haladva beléptünk Magyarországra, és innen már csak Budapestig kellett eljutni. Budapesten aztán mindenki megkereste a saját transzferét, szerencsénkre mindenki időben jött és még éjfél előtt haza is értünk :-).

Összefoglalva, hihetetlen szép helyen voltunk, a programok kellemesen kifárasztottak mindenkit, de mégsem kellett megszakadni, a szállás és a kaja elsőrangú volt. A túra a Südwandhüttéhez örök emlék marad ! Mindent egybevetve, nálam a TOP 3-ban biztos benne van ez az út. Lehet utánunk csinálni :-)  


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms