Ugrás a fő tartalomra

Adria,Postojna és a Plitvicei tavak 5.nap





Zágráb

Korenica reggel igen szép, legalábbis az erkélyről… A települést körbeölelő hegyek közt a napfelkelte jó pár percre az szobánk erkélyén marasztalt..

Korenica, reggel...

 Miután összerámoltunk, lementünk reggelizni, ami szintén bőséges volt, hasonló az eddigiekhez, majd levonszoltuk a bőröndöket a szálló elé. Volt még egy kis időnk, így kiültünk kávézni a szálloda teraszára, és azt kell, hogy mondjam, a balkáni kávéfőzési technika egyre inkább a kedvencem lett: még az ipari kávéfőzőkön készült kávé is sűrűbb és édesebb, mint a megszokott, mondjuk fel is pörget rendesen, és ebből a helyiek napi 6-8-at is lenyomnak…


A buszra felpakolva hazafelé vettük az irányt, azonban előtte még tettünk egy jó kis kitérőt Zágráb felé. A felhős, helyenként borongós égbolt nem kecsegtetett sok jóval, de aztán eltűntek a felhők és megint meleg lett… Az út mondhatnám eseménytelen volt, de… A főváros felé haladva, szinte nincs olyan falu, ami ne viselné magán a délszláv háború nyomait: a mai napig lehet látni szétbombázott, kiégett, házakat, amit sorsára hagytak, illetve a golyózápor nyomait szintén sok ház magán viseli. És ha ez nem lenne elég, Karlovac felé haladva , Turanj-ban olyat láttam, ami az én alpesi , tüchtig vidékhez szokott szememnek  erős volt egy kicsit : az út kanyarulatban , a domboldalon egy háborús emlékparkot alakítottak ki,  a tér egyik felén egy kilőtt szerb, MIG-21 –es repülőgép maradványai  láthatóak, vele szemben a tér túloldalán egy patent állapotú , horvát felségjelzésű MIG-21 húz az ég felé, közöttük tankok, tüzérségi lövegek, páncélozott járművek, illetve néhány, a háborúkból fennmaradt, rommá lőtt épület áll. Mindezt úgy, hogy az utca túloldalán álló házak fala úgy néz ki, mint a szita, ami az itt lezajlott erős harcokra utal…

Karlovacon csak átgurultunk, igazából egy szürke iparváros képe maradt meg. A kiépített autópálya hálózatnak köszönhetően tempósan lehet haladni, délelőtt 11 óra körül már a zágrábi utcákon gurultunk. Sofőrünk , Sanyi  úgy gurult a busszal horvát főváros utcáin, mintha otthon lenne, közben még a híres gyógyító, Braco házára is vethettünk egy pillantást. Miután elértük a leszálló helyet, gyalogosan sétáltunk Zágráb egyik történelmi negyede, a Kaptol felé.

A horvát főváros közel egymilliós lakosságával az ország legnagyobb települése. Alapításának idejét pontosan nem tudni egyes történészek szerint 1091 míg mások szerint 1093.. vagy 1094.  Az őskortól lakott területet először a rómaiak népesítették be, majd a horvátok foglalták el. 1241-ben IV.Béla a tatárok elől menekülve megállt Zágrábban, innen irt levelet a pápának és Európai nagyhatalmú urainak segítséget kérve. Az újkorban több tűzvész is elpusztította a települést. Az egyik legfontosabb dátum a város életében 1850.szeptember 7.-e : ekkor a Grádec, a Kaptol és a Nova ves városrészekből megalapítják a mai Zágráb városát. A 19.század második felében a város rohamos fejlődésnek indult, az első világháború után a város a Szerb-Horvát-Szlovén királysághoz csatolódott. A továbbra is nagy lendülettel fejlődő város a II. világháború idején, 1941-ben az usztasa Horvát Független Állam részeként német megszállás alá került. A háború után Jugoszlávia része lett. A délszláv háborúban a várost több találat is érte, napjainkban egy virágzó, fejlődő nagyváros.

Sétánkat a Vlaska utcán kezdtük, ahonnan néhány perc alatt a Kaptol, vagyis a Káptalandomb központi helyére értünk, ahol a zágrábi Székesegyház impozáns épülete áll, egy hatalmas tér előtt. Az épületben őrzik Szent László királyunk palástját, illetve itt nyugszik 1919-es újratemetésük óta Frangepán Ferenc és Zrínyi Péter, akik a 19. századtól a horvát nemzeti szabadság szimbólumai.

Zágráb, Székesegyház

A templom előtti téren egy hatalmas szökőkút áll, melynek égbe nyúló oszlopán egy aranyozott Madonna látható. 



A székesegyház belsejébe, aki akart bement, majd sétáltunk tovább a Dolac vagyis a piac érintésével, zegzugos utcákon át, majd megálltunk néhány percre a Karmenita Vrata-nál, ahol egy Sárkányölő Szent György szobor látható. ( Érdekes, szinte minden városban van egy.. Népszerű téma J )


Sárkányölő Szent György

 Itt a régi kaputorony alatt egy Szűz Mária zarándokhely található, ahol gyakorlatilag egy imahely van kialakítva.

A Karmenita kapu...

... és a szentkép

 Innen egy kisebb emelkedő után megérkeztünk a Felsővárosba – horvátul Gradec – ahol a Szent Márk téren áll az azonos nevű templom, a tér egyik oldalán található a Szábor – a horvát Parlament - épülete, vele szemben pedig a Köztársasági Elnök palotája. A Szent Márk Székesegyház tetején díszes cserepekből Zágráb és Horvát-Szlavónország címere van kirakva. Impozáns látvány, idegenvezetőnk szerint magát a templomot évente egyszer nyitják ki, és mikor, ha nem most, így be is mentünk szétnézni. A hatalmas épületről az gondolná az ember, hogy belül is óriási, de nem… kicsi a belseje, azonban nagyon kellemes hűvös idő van odabent…

Szent Márk Székesegyház


A köztársasági elnök rezidenciája

A szábor épülete

Rövid nézelődés után továbbsétáltunk, nem sokkal később Zágráb hivatalos panoráma pontján voltunk, ahol teljes kilátás nyílik a városra. Innen kis lépcsőzés után a város főterére a Jellasics bán térre értünk. A hatalmas tér központi figurája Jellasics bán lovas szobra, melyet 1866-ban emeltek és eredetileg kardjával Magyarországot fenyegette – 1848, mint tudjuk nem Jellasics bán éve volt – majd 1962 –ben a kommunista vezetés elbontatta a helyéről, és csak 1990-ben került vissza, viszont most már Szerbia felé mutat kardjával, ami ugye érthető is…

Jellasics tér



A hátralévő időben nekiálltunk valami kaját keresni, mert a sok járkálásba igen éhesek lettünk. A Piac távolabbi sarkában találtunk is egy helyi pékséget, ahol sok-sok frissen sült helyi finomságot vettünk,  de hát mégse állva kellene elfogyasztani… Így aztán a piac másik felén, egy helyi bögrecsárda kulturáltan italozó, bár  kora délutánra igen elázó törzsközönsége társaságában  az egyik kültéri asztalnál fogyasztottuk el az ebédünket. A helyi műintézményben dolgozó idősebb hölgy beszélt angolul, így a rendeléssel sem volt problémánk J Miután jóllaktunk sétáltunk még egy kicsit a piacon, érdekes módon itt is több szuvenír árus van, akik nem bódékból és kis üzletekből árusítanak, hanem amúgy piacosan, sátorból.. Zágráb is magán viseli a Monarchia nyomait, ugyanis a korszakra jellemző épületek sorakoznak egymás mellett a belváros utcáin.

Lassan aztán eljött az indulás ideje is, kis csoportunk és a busz találkozása precíz módon zajlott – az őrült forgalom ellenére mindenki pontosan odaért – és már gurultunk is a határ felé. Az előzetes rémhírekkel ellentétben szinte 20 perc alatt átjutottunk – bár volt sor rendesen -   és immár magyar utakon gurultunk. A kora esti budapesti érkezés után, majdnem éjfél volt, ahogy kellően kifáradva hazaértünk.

 Ismét szép helyeken jártunk, bár nekem Szlovénia jött be úgy igazán, a hegyekkel a tavaival, Bleddel, Postojnával, Horvátországból igazából  a tengerpart –Opatija – és a plitvicei tavak , ami maradandó, amúgy a szétlőtt házakra nem szívesen gondolok vissza. Való igaz, aki Horvátországba megy, az a tengerpart miatt megy… Tapasztalatszerzésnek jó volt,legközelebb azonban megint jönnek a hegyek J

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms