Ugrás a fő tartalomra

A hegyi doktor újra rendel 2.nap




Kitzbühel - Ellmau - Grießbachklamm

A nap első sugarai még éppen csak megjelentek a szállodából is remekül látható Kitzbüheler Horn csúcsán, mi már Kirchberg utcáin sétáltunk. És nem voltunk egyedül :-) Persze a kis alpesi település ilyenkor még nagyon csendes, így zavartalanul lehet nézelődni,  és a környéket felderíteni,  a pékséget például villámgyorsan megtaláltuk, nem mintha szükség lett volna valami kajára, de elég volt csak a friss pékárú illatát követni :-)

Morgen !

Kirchberg reggel

A falu temploma

Mint minden osztrák faluban a temető itt is  pazarul rendben tartott, már-már turistalátványosság, mint ahogy a falu központjában álló templom is, a muskátlival borított házakról nem is beszélve...A nézelődésnek  azonban a korgó gyomor véget vetett, eljött a reggeli ideje, a szállásra visszasétálva elfogyasztottuk hát  a minden igényt kielégítő reggelinket, majd buszra szállva elindultunk a néhány kilométerre lévő Kitzbühelbe.


Kitzbühel

A kétezres hegyekkel körülölet Kitzbühel Ausztria egyik legfontosabb téli üdülőhelye, de van itt látnivaló nyáron is. A város szélén található parkolóból pár perc alatt be lehet sétálni a településre, elsőre szokatlan volt, hogy az út melletti réten egy nagyobb csoport jógázott éppen.
Kitzbühel történelme a késő bronz korig nyúlik vissza, első írásos említése 1170 körülről származik. A XIII.-XIV században a kereskedelem révén egyre bővülő városka folyamatosan fejlődött és egyre több szállót építettek.  A XVII-XIX században azonban a háború elérték a települést, és Kitzbühel is részt vett Tirol felszabadítási küzdelmeiben is, majd egy időre Bajorországhoz csatolták,aztán Napóleon bukása után ismét Ausztriához került. A két világháború elkerülte a települést azonban sok nemzetszocialista vezetőnek volt itt "hétvégi háza", többek közt Göring , Ribbentropp és Hitler kedvenc filmese, Leni Riefensthal is sűrűn megfordult a környéken.

A XX.század második felétől  a település felkapott üdülőhely lett  illetve sok ismert ember is ideköltözött, itt él például Franz Beckenbauer, a Kaiser, a német labdarúgás Istene, Haddaway az egyszámos popzenész,2016 -os haláláig  Heinrich Harrer hegymászó, akinek történetét Brad Pitt főszereplésével Hét Év Tibetben címmel láthattuk, illetve itt élt Ian Flemming, James Bond szülőatyja is. Veretes névsor, és ez csak néhány név a sok -sok celebritás közül....

A középkorban úgy tartották, hogy amelyik településnek  temploma van az viszonylag jól el van eresztve anyagilag. Nos Kitzbühelben mindjárt három templom is épült, közel egymáshoz, s ez sok mindent elárul: a mai napig is látszik, hogy a település igen gazdag. Mindez már a temetőben illetve a templomok körül is szembeötlik, de a történelmi belvároson is látszik. A templomkert mellett elsétálva  megálltunk egy pillanatra a hős tiroli szabadságharcos, Andreas Hofer szobra előtt, aki  kis seregével  három alkalommal verte meg Napóleon seregeit. Mivel minden csoda három napig tart , a franciák valahogy  elfogták a szabadságharcost, és hogy megtörjék a helyi ellenállást, egyből le is fejezték....Andreas Hofer és hőstette  azonban a mai napig él a tiroliak emlékezetében, ennek több helyen látható jele is van. 

Az óváros

Andreas Hofer szobra

2005-ben egyszer már jártunk itt, örömmel tapasztaltam, hogy a kis pékség, ahol anno az echte tiroli rétest vettük még mindig meg van, és a pékárúk is ugyanolyan gusztusosak :-)A pékség mellett néhány lépcsőt leküzdve máris az óvárosban sétáltunk. Kevesen voltak még rajtunk kívül az utcán,  majd a Rathausplatzon áthaladva balra fordultunk és  elsétáltunk a hely kaszinó előtt, hogy azután a tartományi hivatal előtt a falon  látható Kitzbühelt ábrázoló alkotást nézzük meg, ami az 1620-as állapotot mutatja.... ami tulajdonképp a mai  állapotot is ábrázolja, mert az óváros pontosan így néz ki, csak időközben a környék is benépesült.




 Rövid séta után aztán visszaballagtunk a parkolóba, ahová közben a buszunk mellé egy másik, formás jármű is odaállt: az 1.FC Köln labdarúgó csapata a környéken készül a következő szezonra, az általuk használt , jellegzetes kecskés busz állt a miénk mellett.

A kölni csapatbusz

Ezután a nap következő , mondhatnám úgy is fénypontja következett :  Ellmau felé vettük az irányt. Azt gondolom minden felkészült Bergdoktor  rajongó tudja, hogy a sorozat Ellmauban és környékén játszódik: a doki rendelője Ellmauban van, a sorozatban látható Wilden Kaiser vendéglő a szomszédos faluban Going-ban  és így tovább...Kitzbühel és Ellmau nincs messze egymástól, Ellmauba érve a helyiek rögtön emlékeztetik rá a turistát, hogy hol is jár :




A kialakított buszparkolóból rövid sétát tettünk a településen, és nem volt olyan sarok, vagy szuvenír árus ahol ne lehetett volna kapni Bergdoktor-os csecsebecsét, hiába az üzlet az üzlet :-).
A falucska gyönyörű, tiszta , az utcákon pedig több  medencés, ivóvizes kút található, jéghideg , kristálytiszta vizet kínálva a szomjas utazóknak.

Ellmau

hideg víz

A falucskában tett séta után a busz átgurult a felvonók előtti parkolóba, innen egy kb. 400 méteres, emelkedőn tett séta után máris a filmsorozat ikonikus helyszínén álltunk  a Faistenbichl 15 szám előtt , itt áll a sorozatban is látható rendelő. A ház előtti parkoló a tv-ben nagyobbnak tűnt, de egyébként minden pontosan  úgy áll...A ház körbejárható,-  hátul lenne még mit pofozni rajta :-) - bemenni sajnos nem lehet, a kis ablakon betekintve azonban látszik, hogy aktív használatban van, a díszlet ugyanis  be van állítva, a szereplőknek csak be kell lépni és már mehet is a munka. 

A Bergdoktor rendelője



A házon  még az idén tavasszal elhunyt, Siegfrid Rauch által játszott dr.Melchinger rendelési időpontját jelző tábla van kihelyezve, de ezt gondolom majd módosítják. Néhány percig tartó őrült fotózás vette kezdetét,  majd a fotók elkészülte után lesétáltunk a buszhoz, innen pedig az Ellmi's Zauberwelt megtekintése következett, ami nem más mint egy vidámpark és túrázó hely 1550 méteres magasságban. A régi Hartkaiserbahn helyett immár modern kabinos felvonóval lehet feljutni, lent a jegypénztárnál is és fent is  egy hatalmas , zöld , sapkás béka fogadja a látogatót: ő Ellmi, , akinek varázslatos világa fent található a hegyen. A csodavilágba érve egy hatalmas vendéglő fogadja a turistát, a kiszolgálás nagyon gyors és hatalmas mennyiséget kap az éhes vándor.

Ellmi

Az ebéd után egy laza séta következett: a jól kiépített túraútvonalat követve először egy mókás vízköpő mellett haladtunk el : a kis patak hídján átkelve egyszer csak  vizet kapunk a nyakunkba, ha nem vagyunk elég figyelmesek és gyorsak.....

Jön a víz

Azután következik az esőerdő: itt néhány helyről váratlanul vízpára érkezik, miközben az erdő lényei kinevetnek bennünket. Szó szerint... Úgy van kiépítve az egész, hogy a növények közt elhelyezett hangszórókból hallgathatjuk a  beszélgetéseket illetve a kacarászást, miközben vadul forog a fejünk, és keressük a hangok forrását :-)

Kezdődik az esőerdő

 A túraúton tovább haladva egy kis dombon kialakított képkeretbe beállva jópofa fotót lehet készíteni, majd  az Óriások székei következnek, amik háromszor akkorák, mint egy átlag ember, de könnyen fel lehet rájuk mászni. Innen aztán a játékok elfogynak és a túraútvonal kisebb-nagyobb emelkedőkkel tarkítva, lélegzetelállító látványt kínálva folytatódik tovább. Nem túl meredek, könnyen járható és a panoráma mindenért kárpótol :


No comment

...egyébként a sorozat néhány epizódjában ez a környék is szerepel:-). Séta közben békésen legelésző tehenek mellet haladtunk el, majd egy kis tó mellett nézelődtünk pár percig. Innen már látszott a Tanzbodenalm - egy fogadó -  és hamarosan elértük a Brandstadl felvonót és a mellette kialakított játszóteret: az egész túra kb. egy és háromnegyed óráig tartott, de minden percét megérte.

alpesi idill

A túra vége

Összevárva a csoport tagjait a felvonókkal szépen lementünk a völgybe, majd  buszoztunk egy kicsit, hogy azután végigsétáljunk a Grießbachklammon. Az Erpfendorf mellett található vízesést egy , az út mellett lévő parkolóból lehet megközelíteni. Egy kis hídon áthaladva egy darabig az út mellett sétáltunk, majd befordul az út az erdőbe. A terep itt még sík, aztán egy kihelyezett tábla mutatja az útirányt. 




A közeli hotel  igyekezett meglovagolni a szurdok jelenlétét és a háromféle túraútvonal egyike úgy van kialakítva, hogy a hoteltől indul, végigvezet a szurdokon, majd a hegyet megkerülve a hotelhez visz vissza. Ügyes....Mi azonban nem ültünk fel némi reklámnak és a könnyebben teljesíthető úton mentünk. A kristálytiszta vizű patak mellet az út is emelkedni kezdett,  helyenként már a kialakított lépcsők is megjelentek, majd egy függőhíd következett. Érdekes volt, hogy a remekül kiépített útvonalon csak a sziklafalra raktak kapaszkodót, a víz felé nem ... 




Viszont a látvány magáért beszél, az ember egy idő után már nem is foglakozik azzal, hogy hol kell kapaszkodni, hanem a környezetét csodálja, és egyszer csak azon kapja magát, hogy a vízmosásban, a mederben kis sziklaszobrokat épít :-)



A második függőhíd után egy sík rész következik, majd a szemünk elé tárul egy kisebb zuhatag, itt van vége a túrának. Nagyon jól néz ki, bár ha kicsit bővebb a víz a szurdokban még szebb lehet a látvány.





 Visszafelé ugyanazon az úton kell menni, eltévedni lehetetlen. Az egész túra kényelmes tempóban kb. másfél óra, megszakadni sehol sem kell, kényelmesen járható a terep. Miután visszamentünk a buszhoz, kb. félóra alatt a szállásunkra értünk, ahol hamarosan várt minket a vacsora. Kaja után akinek volt kedve és ereje még mászkálhatott a környéken, vagy a szobája erkélyéről gyönyörködött a tájban, s ez remek alkalom arra, hogy a szürkületben az utcán sétáló ismerősöknek a mobilja lámpájával integessen  az ember az erkélyről :-)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms