Ugrás a fő tartalomra

Ausztria Ősszel 3.nap




Annaberg-  Mariazell-Semmeringbahn-Baden bei Wien -Laxenburg


Vasárnap reggel a Gasthof Meyer ablakán kinézve szinte ugyanazt lehetett látni, mint előző este : semmit. Na jó, ez talán barokkos túlzás, de az tény hogy ugyanolyan ködös, borult, barátságtalan hideg idő volt, mint este. Na ez kevés ahhoz hogy egy reggeli sétától elvegye a kedvünket , neki is indultunk felfedezni a falut. Hát mit mondjak, nem volt nehéz: Annaberg ugyanis egy nagyon kicsi falu, 976 méterrel a tengerszint felett...

Annaberg kora reggel
 Néhány magánház, talán két utca, jó pár szálloda és panzió, templom, rendőrörs-posta-bank-polgármesteri hivatal egy épületben,temető egy tűzoltó és mentőállomás. Ennyi. Ja és pazar hegyek és völgyek, amerre csak ellátni, a köd viszont makacsul próbálta a látványt takarni...szerencsénkre némi szél kezdett el lengedezni, kifújta a ködöt, így pedig ez lehetett látni :

Köd után
A téli hónapokban a remek síterepek vonzzák ide a turistákat, ilyenkor ősszel jóval kevesebben voltak. Reggelink- ismételten bőséges és finom - elfogyasztása után Mariazell felé vettük az irányt,  lefelé a hegyről. 

Mariazell főtere
A város Alsó Ausztria és Stájerország határán , a Bürgeralpe lábánál fekszik, Közép- Európa legismertebb Mária kegyhelye, híres zarándokhely.
A város létezésének első jelét a 6.században találjuk, amikor földművelő szlávok telepedtek meg a környéken.  A város alapításának napjaként egy IV. Adorján pápától származó oklevél alapján 1157. december 21-ét tartják számon. A Cell név legelőször II. Frigyes osztrák herceg 1243-as oklevelében bukkan fel, amelyben St. Lambrecht apátjának szabad rendelkezést biztosított a Cell környéki só- és ércbevételek fölött. Ehhez a naphoz kötődik a város neve is a legenda szerint: 1157. december 21-én este érkezett meg a környékre egy Magnus nevű bencés szerzetes St. Lambrechtből az ottani apát megbízására, hogy az itt élők lelkipásztora legyen. Magnus magával hozta fából faragott kedves Mária-szobrát is. Ám az utat egy helyen hatalmas szikla zárta el, amelytől nem tudott tovább menni. A szerzetes a Szűzanyához fordult segítségért, imája meghallgatásra talált, a szikla kettéhasadt, így Magnus folytathatta az útját. Megérkezvén a szobrot egy farönkre tette és kis fakápolnát épített köré („Maria in der Zelle”), amely hamarosan a vidék hitéletének központjává vált.A 14.század folyamán a templomot gótikus stílusban átépítették, majd megjelentek a törökök, először 1420-ban,látogatásuk nyomán a város hatalmas károkat szenved, a tűz a templomot is megrongálja. A települést  később többször is elpusztítják tűzvészek, a törökök, és 1679-ben a pestis is végigsöpör a városon, de mindannyiszor sikerül talpra állnia az ott lakóknak. Az 1827-es tűzvész - amely az egész várost elpusztította - után négy év alatt sikerült a károkat helyrehozni, majd a város fennállásának 700.évfordulóján Ferenc József császár és  a magyarok által oly kedvelt császárné Sissi -bocsánat, Erzsébet császárné - is meglátogatja a várost. Mariazell folyamatosan fejlődik, tűzoltóságot alapítanak, villamos erőművet és vízvezetékrendszert építenek, 1928-ban pedig itt épült meg a Bürgeralpe első kabinos felvonója. Az 56-os forradalom után itt töltötte emigrációjának egy részét Mindszenty József hercegprímás , akinek hamvait 1991-ben szállították Esztergomba, Mariazell testvérvárosába. A város alapításának 850.évfordulója alkalmából XVI.-Benedek pápa is elzarándokolt ide.
Buszunk a kora délelőtti órákban érkezett meg  Mariazellbe, a teljesen üres buszparkolóban nem okozott gondot a parkolás:-), Érdekes, hogy a parkoló a város temetője mellett található.... Rövid séta után máris a Bazilika épülete elé értünk,  néhány lépcső megmászása előtt m a templom előtti téren álltunk.

Mariazell
 Lenyűgöző látvány a templom a maga tekintélyt parancsoló méreteivel , ha szemben állunk az épülettel jobbról Nagy Lajos király szobra áll, balról pedig egy morva herceget láthatunk.

Nagy Lajos király szobra
 Nagy Lajos királyt egy legenda kapcsolja a városhoz:  a magyar király ellen a tatárok 200 000 fős sereggel vonultak, akikkel szemben a 20 000 fős sereg helyzete szinte kilátástalan volt. Lajos ekkor az oltárán tartott Szűzanya kép előtt a magyarok védőasszonyához fordult imájával, hogy a nagy szükségben ne hagyja el Magyarországot. Ezután egy álomban megjelent a Boldogasszony aki támogatásáról biztosította, avval hogy győzelem esetén Zellbe menjen és egy templomot építsen, és odahelyezze a képet. Felébredvén a mellén találta azt a Mária-képet, amelyet mindig egy kis oltáron tartott. Ezt égi jelnek tekintve vonult a harcba, ahol hatalmas győzelmet aratott a tatárok felett. Hálából seregével együtt felkereste Mariazellt, ahol hálája jeléül a templomot építtetett és oda ajándékozta az arannyal és drágakövekkel díszített képet és sok más értékes, a címerével ellátott kincset.

Pazar belső
Mikor beléptünk a templomba, pont akkor kezdődött a vasárnapi mise. Pisszenni sem volt szabad, se fotózni, sem videózni...de ki tud egy ilyen lehetőséget elszalasztani ?! Tényleg feltűnésmentesen egy keveset muszáj volt megörökítenem belőle :


Az épület pedig csodaszép belülről is, ötvözi a gótika és a barokk jegyeket, a fő oltárt pedig Fischer von Erlach készítette. Az istentisztelet alatt lehet nézelődni a templomban, de semmilyen módon nem szabad megzavarni azt, mint írtam, se fotó, se videó... A templom egyik végében pedig becsületkasszás szuvenír pult található: az elsősorban vallási emlékeket  a kis perselybe történő fizetés után már vihetjük is. Miután szétnéztünk az egyik oldalsó ajtón jöttünk ki, és elindultunk  a Heiliger Brunnen azaz a Szent Kút  irányába. 

A gyógyító szent víz
Egy kisebb emelkedő leküzdése után a dombtetőn egy kápolna oldalfalában elhelyezett kútból kifolyó víznek gyógyító hatása van, a monda szerint aki iszik belőle az meggyógyul. Itta is mindenki a kristálytiszta, de nagyon hideg vizet, én is..de nem érzem semmi hatását! Lehet hogy nem hiszek benne eléggé ?
A szomjoltás után volt lehetőségünk a helyi kirakodóvásárt megnézni illetve a közelben található likőrüzem shopját is meg lehetett látogatni. A likőrüzemben egyébként szervezett túrákat is tartanak, bemutatva a gyártás teljes folyamatát. Ezek után visszasétáltunk a buszhoz, hogy továbbutazzunk Semmerig-re. Hát ez az út kalandosra sikerült....Vagy a fránya GPS vagy a kevés helyismeret miatt , de többször rossz útra fordultunk, tolattunk is , majd a helyes  - de szűk és kanyargós- útra rátalálva  Walter Röhl egykori német rallyvilágbajnokot megszégyenítő sebességgel, a driftelés és a fizika valamint a sebességkorlátozások határait feszegetve őrült módon robogtunk az úti célunk felé!A nagy rohanásnak aztán az lett a vége, hogy nem egyenesen Semmeringre mentünk hanem a 13 kilométerrel közelebb található Mürzuschlag-ra, onnan pedig vonattal mentünk tovább Semmering-re.A Mürzuschlag-Semmering utat a Grazból Prágába tartó gyorsvonattal tettük meg...Hát itt megint  rájöttem, hogy vasút és vasút közt is van különbség. Ismerve kis hazánk vasútjának színvonalát és dizájnját itt egy másik dimenzióban utaztunk! Tiszta kényelmes világos vasúti kocsi, mindenhol lcd kijelzők, amiken nyomon követhető, hogy épp hol járunk,  a következő állomásra mikor érünk, és hogy mennyivel is megy a vonat....


Semmeringen aztán átszálltunk egy kisebb de ugyanilyen tiszta és dizájnos panorámaszerelvényre és a híres Semmeringbahn vonalán utaztunk tovább. Ez a vonal Mürzuschlag és Gloggnitz közt található, 1848 és 1854 között építették, s ez volt az első hegyi vasút Európában, így nem meglepő hogy a kulturális világörökség része. A vasút-, a vasút tervezője és a világörökség reprezentatív szabadtéri emlékhelyét Semmering vasútállomásán alakították ki. 

Semmering - a vasútépítók emlékműve
A semmeringi vasút teljes hossza 41 km, közben a szintkülönbség 460 méter. A vasút 14 alagúton, 16 viadukton, több mint 100 kőhídon és 11 vashídon halad át. A leghosszabb alagút 1431 méteres, a viaduktok között vannak kétszintesek is. A teljes hosszúság 60%-ában a lejtő meredeksége 20-25%. A pálya építésekor a támfalakat, kiszolgáló épületeket és állomásokat gyakran az alagútépítésnél keletkezett hulladék anyagból építették. Viszont a vonatból ezekből nem sokat lehetett látni...sőt a környező tájból sem, mert a fák eltakarták a kilátást.... 


Ilyenből láttunk keveset....
Így ebben a formában talán csak a mozdonyvezetőnek élmény ez a vonal....Később aztán sikerült megtudni, hogy manapság már nem ez a vasútvonal a nagy szám, hanem a mellette haladó turistaútvonal, ahonnan gyönyörűen lehet fotózni hegyet-völgyet, viaduktot és minden szépet és jót, ami csak a környéken megtalálható.....

Közben szépen megérkeztünk Payerbachba, ahol a vonatot buszra cseréltük s folytattuk utunkat a monarchia egykori kaszinó - és fürdővárosába, Baden bei Wien-be, ahol minden valamire való felső tízezerbelinek volt egy kis háza!
A város Bécstől délre található, mintegy 26 kilométerre, híres gyógyvízéről és kaszinójáról is. A Hogy mennyire nem távolság ez a 26 kilométer, azt az is jelzi, hogy közvetlen villamos járat(!!!) van Baden bei Wien és a bécsi Operaház között....
A város környéki meleg, kénes forrásokat már a rómaiak is ismerték Aquae (Fürdők) néven, 1480 óta büszkélkedhet városi címmel. A törökök 1529-ben Bécs ostroma során, majd 1683-ban a Kahlenbergi csata idején is pusztítottak a városban. 1713-ban a pestis, majd 1714-ben egy nagy tűzvész volt jelentős esemény a város életében.
I. Ferenc osztrák császár 1796–1834 között minden nyarat Badenben töltött és felépítette nyári rezidenciáját, melynek hozományaként mindenki, aki csak egy kicsit is számított, vagy fontosnak akart látszani - na és az uralkodó szeme előtt lenni - építkezni kezdett a városban. Az 1812-es nagy tűzvész után a várost átépítették. Az új biedermeier stílusnak megfelelően tette le névjegyét Joseph Kornhäusel tervező, s ezért is nevezik a város Biedermeierstadt-nak is.  Badeni Kaszinó (Casino Baden) 1934-es megnyitásával a legfontosabb fürdővárosa lett Ausztriának.
Az 1945. április 2-án végrehajtott bombázások során megsemmisült számos épület, majd 1965 után a teljes turisztikai infrastruktúra és a város megújult, visszanyerte régi rangját és az egyik legfontosabb gyógyfürdőhellyé vált Ausztriában.
Buszunk a Leopoldsbad előtt található buszparkolóban állt meg,  emellett található még a piac is , a maga zöld egyen bódéival. Kora délután lévén  gyorsan találtunk is egy cukrászda-kávéház kombót, - nem volt nehéz hiszen a parkoló túlsó oldalán volt - és egy remek kávé ill néhány meleg szendvics elfogyasztása után sétálni indultunk. Vasárnap lévén nem volt nagy mozgás, de ha lett volna is , a város hangulata azonnal megfogja az embert. A békebeli nyugalom, ha ezt így meg lehet fogalmazni....Az Erzherzog Rainer Ringen végigsétálva jutottunk ki a Josefplatz-ra, ahol kézműves -árusok kínálták a portékájukat. 

Baden bei Wien főtere
Ahogy mellettük továbbmentünk, ott van az a bizonyos villamos megálló, ahonnan a járatok indulnak Bécsbe illetve érkeznek ide vissza, vele szemben pedig a Arnulf Rainer Museum impozáns épülete áll. 

a bécsi villamos
A múzeumnál balra fordultunk a Frauengasséra, s néhány perc múlva a főtéren álltunk,  mondanom sem kell, hogy az elmaradhatatlan kávéház terasza tele volt  az őszi napfényt élvező emberekkel, a Cafe Central-al   szemben pedig  a pestisjárvány emlékére emelt szobor áll. 

A Cafe Central...

...és az elmaradhatatlan szobor
Szépen kényelmesen végighaladtunk a Theresiengassén, a Monarchia korabeli épületek  között, melyek utcafronti részein üzleteket alakítottak ki. Nézelődés közben szinte észrevétlenül besétáltunk a város egyik nevezetességébe, a Kurparkba. A Fürdő park a 52 hektáros területén nyári koncerteket szoktak rendezni. A történeti kertet számtalan művész és hős szobra ékesíti, de van itt egy kút, egy templom és egy nosztalgikus park kávézó is. 

Kurpark


A kert néhány féltrópusi növénynek is otthont ad. A fehér kaviccsal felszórt  terület nagyon szépen rendben van  a padok nincsenek széttörve és összefirkálva,  ahogy elnéztem az egész parkban remekül ki van építve a közvilágítás is. Ahogy beljebb értünk egy lépcsősoron lehet egy kisebb domb tetejére feljutni, mellette pedig a város nevét rakták ki , virágokból! Ideális fotóhelyszín :-)

A Park mellett található a Casino Baden impozáns épülete. Ahogy az épületben gyönyörködtünk, szinte láttam magam előtt ahogyan a korabeli szerencsevadászok a konflisokon megérkeznek, reménnyel telve, hogy aztán  valamivel később a teljes családi vagyon eltapsolása után vesztesként egész egyszerűen kipenderítsék őket... 

Casino Baden
Az egész város olyan nyugalmat áraszt magából, hogy aki itt nem nyugszik meg és tudja élvezni a látnivalókat, az sehol :-) Az egyre jobban feltámadó szélben aztán szépen visszasétáltunk a buszparkolóhoz,  s néhány perc után indultunk is tovább Laxenburg felé. A városból kifelé gurultunk, s egy  útkereszteződésnél megálltunk ahogy kell, oldalra nézve a busz mellett közvetlen két osztrák rendőr tüsténkedett: az egyikőjüknél egy hajszárítóra hasonlító eszköz volt, kihajtható váltámasszal, tisztán leolvasható volt a kijelzőjén a mért érték : 70 km/h...A másik poilzáj már intette is ki a mögöttünk érkező BMW-t...Rend a lelke mindennek :-)

Kora délután érkeztünk meg Laxemburgba, ami tulajdonképpen Bécs egyik külvárosa, mivel 15 km választja el a belvárostól. Viszonylag közel van Schönbrunn, így aztán gyorsan a Habsburgok kedvelt nyári rezidenciájává vált. Fejlődése  Mária Terézia uralkodása idején vett igazán nagy lendületet, az itt kialakított kastélypark  a XVIII-XIX. századi kertészet mintapéldája. Ferenc József és felesége Sissi - bocsánat, megszokás - azaz Erzsébet császárné itt töltötték mézesheteiket, melynek "eredményeként" ( Khm :-) ) itt született Rudolf koronaherceg, később pedig Gizella hercegnő is....
Laxenburg
Az első dolog ami a megérkezéskor feltűnt, hogy minden sárga....Mária Terézia imádta ezt a színt, így , hogy kedvére tegyenek, minden épület sárga színben pompázik...A park alapterülete körülbelül 280 hektár, annak idején  jó lehetett itt bújócskát játszani :-) 

Az expressz
A szép idő rengeteg embert csalt ki ide, nekünk is várni kellett egy keveset, mire a Laxemburg Expressz - azaz a Dottó vonat - megérkezett, majd néhány perces parkbejárás után egy tópartra érkeztünk,  s a partról egy gyönyörű, hibátlan állapotú vár tárult a szemünk elé, ami a tó közepén lévő kis szigeten állt.  A tóparton egy kis táblán pedig a felirat : Franzensburg .



Franzensburg
A vár 1798 és 1801 között épült, és 1835-ig folyamatosan bővült. Ferenc császár egy középkori lovagvár utánzatát építtette a kastélytó közepén kialakított mesterséges szigetre. A ma múzeumként megtekinthető helyiségek felszereléseit Ausztria kincsesházaként is emlegetik. Egyébként   bejutni sem egyszerű : egy kis kompon lehet átjutni a szigetre, majd egy kis szűk udvarra érve egyik oldalt a Souvenir Shop (naná) a másik oldalon pedig egy kisebb ajtón lehet belépni a kastélyba. Helyes kis fiatal hölgy volt a helyi vezető, s rögtön az első mondatával szíven ütött : Fotózni tilos ! Na neee...
Franzensburg a megépítése óta lakatlan,egy pillanatig sem lakott itt senki, az egész épület a Habsburgok dicsőítését és gazdagságának bemutatását szolgálja, de azt nagyon ütősen. Rögtön az első teremben Bécs 1686-os ostromából visszamaradt, kiváló állapotú fegyverek és egyéb eszközök láthatóak, majd a terem jobb oldalán található ajtón át egy különös helységbe jutottunk: itt valamennyi Habsburg uralkodó megtalálható, fehér márványból kifaragva. Nem bírtam ellenállni a kísértésnek , s lopva fotóztam :


Ami ezután következett, azt a mai sejkek és egyéb újgazdagok még csak most tanulják : a látogatót teljesen elkápráztatja az amit itt lát ! Egy kézzel festett ablak 1450-ből itt, egy eredeti halstatti láda 1600-as évekből ott, a falakon található intarzia Tirol erdeiből származó fából készült...és így 

Felbecsülhetetlen kézzel festett üveg
tovább....Felfoghatatlan gazdagság mindenhol! A várbörtönbe érve - mert az is van - az idegenvezető előadott egy sztorit : miután a vár megépült , beállítottak egy fából készült keresztes lovagot a cellába. A környékbelieket azzal riogatták, hogy aki idekerül az mindent bevall másnap reggelre, ugyanis éjjelente a keresztes lovag  elkezdi csörgetni a láncait! Ebben a pillanatban tényleg elkezdte rázni a lovag a láncokat.... Persze rögtön kombinálni kezdtünk, de a megoldás pofonegyszerű: a bejárat mellett van egy rejtett kis pedál, amikor a történet mesélője az ideillő részhez ér, egész egyszerűen megtapossa a pedált, a lovag pedig jól ráhozza a frászt mindenkire :-)


Az utolsó teremben aztán megint egy kisebbfajta sokk érte a társaságot : egy hosszú teremben a falakon az összes Habsburg uralkodó hatalmas , egész alakos festménye látható, egyik másik apró optikai trükköket is tartogat a látogatók számára: az egyik uralkodó cipője a látogató felé néz, bármelyik irányból nézzük is , illetve a másik festményen a Biblia mindig a látogató felé mutat :-)

Az uralkodók festményei
Miután a túra végére értünk  a komppal visszamentünk a "szárazföldre" majd a kisvonattal a főbejárthoz. Azt kell hogy mondjam, Laxemburg teljesen levett a lábamról, de ezzel szerintem nem voltam egyedül. Az egyszeri ember számára  felfogni is nehéz a látottakat, és ez csak egy kis szelete, ízelítője volt a Habsburg család vagyonának, egész egyszerűen elképesztő. Az t ugye mondanom sem kell, hogy a park is "tüchtig",  igaz van benne egy-két éppen felújítás /bontás alatt lévő építmény, de hogy rendben tartják az tuti. Már csak Franzesburg -ért megérte eljönni, és akkor még ne beszéltem a többi látnivalóról : a Blauen Hof - vagyis a Kék udvar- 1710 körül épült, Johann Lucas von Hildebrandt tervei alapján, a Régi kastély (németül Altes Schloss) a park déli részén áll. Ezen a helyen korábban egy vizi vár állt, amelyet a 14. században építettek és amelyet VI. Károly (1685 – 1740) nyári rezidenciaként használt illetveitt található Ausztria és Európa legnagyobb filmarchívuma is, a maga 120.000 tekercsével....

Laxenburg
Valamikor délután 5 után indultunk vissza Magyarországra. Nagyon gyorsan elszaladt ez a 3 nap,  a remek programok és látnivalók mellett akadt némi hiányérzetem, a logisztikát és az idegenvezetést illetően, de ugyanakkor nagyon sok élménnyel lettem - lettünk gazdagabbak. Megismerhettük Ausztria egy újabb arcát, és bőven megérte, szóval  bátran ajánlom mindenkinek ezeket a programokat! Már csak a megfelelő buszt sofőrrel és a megfelelő idegenvezetőt kell hozzápárosítani.....




Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms