Ugrás a fő tartalomra

Egyéb Kategória Mecsek 2-3.-4.nap




Zengő - Siklós - Drávaszabolcs - Villány - Hosszúhetény

Vasárnap reggel -délelőtt - a totális csendre ébredni nagyon jól tud esni...Hosszúhetényben még a kakasok is tudják, hogy vasárnap reggel csendnek kell lennie :-)
Tartalmas reggeli után kora délelőtt nekivágtunk a Zengőnek...Már az útvonal kitalálása-megtalálása sem volt semmi, ugyanis két térkép, egy netes program segítségével próbáltuk megtalálni a helyes utat felfelé, végül győzött a józan ész: megkérdeztük a szállásadónkat :-) ...Az útvonal  - a sárga háromszög- szinte az orrunk előtt indult, kb. 150 métert kellett elsétálni a szállásról, a második sarkon a focipálya túloldalán van egy kereszt az utcasarkon, onnan indult a túra.

A sárga háromszög útján
 A leírások alapján nem egy könnyű útról van szó, legalábbis az ilyen alföldi gyerekeknek, mint mi vagyunk, emelkedett is szépen az út....A hétvégi házakat egyre több , kisebb pincészet váltotta fel, az út szépen kezdett szűkülni, egyre több helyen csak libasorban tudtunk haladni. 

A szerszámok helyes használata
A Zengő  - csak úgy mellékesen- a Mecsek legmagasabb csúcsa a maga 682 méteres "magasságával " . A nevét a régi mondák többféleképp  magyarázzák : az egyik szerint hegy belsejébe zárt kincskeresők kiabálása adja a hegy zúgását, míg mások szerint a hegy erdein és völgyein zenélő szél a név eredete.  Ha zenélt is a szél, nem nagyon volt időnk hallgatózni, ugyanis úgy a táv közepétől elég becsületesen  próbára tett minket a hegy: egyre meredekebb lett, néhol szinte huncut módon , nem túl látványosan, máshol pedig ránézésre is elég komolyan....Körülbelül egyórányi "lihegés" után egy olyan , rövidebb emelkedőhöz értünk, amin  felfelé haladva azt éreztem, hogy soha sem érek a végére....

Még mindig emelkedik
Ahogy ezen a részen túljutottunk egy szelídebb rész  következett , ahol egy kisebb tisztáson áll egy kereszt a Bárányles emlékére. A bárányles népszokás a Zengőalján, Hosszúhetényben, a zarándoklat egy nagyon ritka fajtája, hiszen csak férfiak vehetnek benne részt.

Kereszt a Bárányles emlékére
Húsvét vasárnap hajnalán, még sötétben a hosszúhetényi férfiak felmennek a Zengő hegy oldalában álló kereszthez. Még virradat előtt oda kell érniük: ott tüzet gyújtanak, énekelnek, beszélgetnek és együtt várják a nap felkeltét, ami egyben Jézus feltámadását, vagyis az Úr bárányának eljövetelét jelképezi. A szokás eredete a helyiek szerint az, hogy az első világháború idején környékbeli katonák fogadalmat tettek, hogyha épségben hazajutnak, minden évben felzarándokolnak a hegyre.
A kereszt egész pontosan 250 méterre a Zengő csúcsától, a hegy északnyugati oldalán található, de ez a  kereszt már nem az eredeti kereszt. A valós történet helyreállításában segített egy gótbetűs felirat, amelyet kezdetben még a környékbeli németek se tudtak elolvasni. Korabeli  iratok szerint (História Domus) gróf Esterházy László Pál (1780 és 1799 között pécsi püspök, a püspökszentlászlói templom és kastély építtetője) állíttatta 1797-ben. Helyiek szerint viszont Bocz János állíttatta,de ez egy későbbi helyreállítás: 1918-ban Bocz János és neje felújíttatta és ekkor került ide egy a helyiek által gyönyörűnek leírt vaskereszt. Ez ma már nincs meg: 1986-ban megrongálódott, talán egy viharban, majd 1990-ben ismét, és ekkor el is tűnt. 2000-ben került a helyére a jelenlegi vaskereszt. 
Itt lihegtünk egy kicsit, de már közel volt a cél: egy kb. ötperces menetelés után végre megláttuk Zengővár romjait és az elhíresült kilátót is.

A Zengővár romja
 A betontornyot 1984-ben építette az Állami Földmérési Hivatal mérőtoronynak , melynek tetejéről pazar a kilátás. Jelenleg tilos felmászni...aztán  később a szállásadónktól megtudtuk, hogy az csak elrettentésül van kiírva, fel lehet menni.... A kilátótól alig száz méterre látszanak a Zengővár romjai. amit a  környékbeliek Miklós-vár néven is ismernek. Hozzá és a Magyaregregyhez közelebb fekvő Máré-várhoz kapcsolódik Máré vitéz és Miklós vitéz tragikus legendája. Máré vitéz elment csatázni, a hosszú távolléte miatt az őt elveszettnek gondoló fiatal felesége megcsalta a szomszéd Miklós-vár urával, akitől leánya is született. A lány már felserdült mikor Máré hazatért, és mérgében mindkét várat rommá ágyúztatta, a párt és a 12 kádnyi aranykincset is betemették a romok. Mindenki elpusztult de a vétlen lánynak a nép fantáziája egy különös túlélést biztosított: száz évente egyszer van mód rá hogy kiszabadítsa valaki, akinek meg kell csókolnia háromszor a szörnnyé változó lányt és akkor a kincs is az övé lesz. Nekünk nem volt szerencsénk, semmilyen csókolgatni való szörnyet nem láttunk....

A zengő kilátója


Eszünkbe juttatta viszont a tornyon lévő felirat a zengői csatát...a 2000-es évek elején  egy NATO radarállomást szerettek volna itt létesíteni, amit a civil mozgalmak és a környezetvédők sem néztek jó szemmel. 2004 telén a civilek és a biztonságiak közt kialakult egy kisebb ütközet....melynek eredményeként a tervezett radarállomás mégsem épült fel. Arra azért kíváncsi vagyok, hogy mekkora kedvvel  álltak neki egymást egyelni, miután felmásztak ide, télen :-)

A kilátó és környéke olyan magyaros...van , de nem gondozzuk, a padok korhadtak , sok a szemét a környékén, a torony pedig tele van firkálva. Lehet egy újabb figyelemfelhívó csata nem ártana....Jó félórás lihegés után elindultunk lefelé, Püspökszentlászló irányában. Az útvonal lefelé is meredek , nemhogy felfelé...aztán persze kisimul és egész kellemes egészen a településig. 

Lefelé

A püspökszentlászlói kastély...

...és a parkja
Először a kastélyba botlik bele a gyanútlan turista, ami épp teljes felújítás alatt áll. Már most látszik, hogy nagyon szép lesz ha elkészül. A kastélyt egyébként 1797-ben építette Eszterházy Pál László pécsi püspök, 1955-ben itt tartották őrizetben Mindszenty József hercegprímást, esztergomi érseket. A kastély melletti arborétum a látogatók előtt is nyitva áll. Esterházy Pál László alapította és utódja Hettyei Sámuel (a közeli Hettyei-forrás névadója) továbbfejlesztette: összesen 84-féle különleges fa- és cserjefaj népesíti be a világ minden részéről, némelyikük több száz éves. A 20. század elején Zichy Gyula pécsi püspök az arborétum mellett vadasparkot is létesített dél-európai dámszarvasokkal, ezeket azonban az első világháború után a megszálló katonák elpusztították. A falut Hosszúhetény felől lehet csak autóval megközelíteni, egy elég gyenge minőségi úton, behajtani is csak engedéllyel lehet ...32 , többnyire régi de renovált házból áll és a településen csak egy oldalon sütik a palacsintát ! Mert csak  az utca egyik oldalán vannak házak,tehát ... :-)
 Innen Hosszúhetényig már csak jó félórás gyalogtúra állt előttünk, hogy aztán jól kifáradva, és éhesen érjünk vissza a szállásra, ennek ellenére senkit nem kellett biztatni, hogy álljunk neki húst sütögetni, úgyhogy kellemes kis este lett belőle.....

Így készült a...
...Hetényi tál :-)
...Kellett is az erő, mert hétfőn egy kisebb túra állt előttünk: némi eltévedés után megérkeztünk Siklósra. Parkolni a legpraktikusabb megoldást választottuk: a közeli áruház parkolójából csak pár perc a felújított siklósi vár. A település és a vár a színtere a Rákóczi szabadságharc idején játszódó, " A Tenkes kapitánya" című sorozatnak, bár ezt nincs magyar aki ne tudná..... és ez  a magyar televíziózás első sorozata!

Siklós vára
 Gyerek voltam amikor utoljára itt jártam, ahhoz képest óriási a változás: nyugati színvonalú látogató központ, Souvenir shop fogadja a turistát, a vár pedig szinte az utolsó tégláig helyre lett állítva, több, helytörténeti és egyéb kiállításnak ad otthont. Még panoptikum is van...
Első írásos említése 1294-bl származik. Sokáig a Siklósi család birtoka volt, de miután szembefordultak Luxemburgi Zsigmonddal,ezért  a király elkobozta tőlük és a Garai család birtokába került. A Garaiak kihalása után Corvin János liptói hercegé lett, majd a XV.században már a Perényiek laknak itt. 1543-ban Szulejmán szultán seregei háromnapi ostrom után bevették a várat, és itt is maradtak 1686-ig. A Rákóczi szabadságharc után elvesztette katonai jelentőségét, és csak a császárhű birtokosai miatt nem robbantották fel. A második világháború után sokáig gazdátlan volt, 1955-től kezdték el apránként renoválgatni. A várból pazar kilátás nyílik a környékre, a várkertben pedig a Kanizsai Dorottya rózsakertben is lehet gyönyörködni. 

A panoráma
 A várudvarról a fogda és a kivégzőhelyek is megnézhetők, az emeleten pedig korabeli bútorkiállítás illetve helytörténeti kiállítás van berendezve, a várudvaron pedig szabadtéri színház  várja a szórakozni vágyókat. Jó két órát simán elmászkáltunk bent, annyi a látnivaló, egy kirándulást mindenféleképp megér !

Az akkori hatalom eszközei...
Bástya
A rózsakert
Mivel az idő igencsak eltelt rajtunk, valahol ebédelni kellett. Úgy voltunk vele, hogy lemegyünk Drávaszabolcsra, hajókázunk egyet a Dráván, és majd ott eszünk valahol...Na hát nem ! Drávaszabolcson ugyanis a határátkelőhelyen és néhány italnagykeren kívül szinte semmi nincs...még egy véletlenül otthagyott lángossütő sem....Némi kérdezősködés után a néhány kilométerre levő Gáti -tanyára irányítottak bennünket.

Gáti tanya
 Na itt megint leesett az állunk : gyakorlatilag a semmi közepén, Gordisa és Maty közt egy fantasztikusan rendbe hozott tanya található, lovas iskolával, szállóval étteremmel, mindennel együtt. A személyzet rendkívül kedves volt, a kaja pedig szenzációs: ha valaki arra járna, a kemencés csülköt csak ajánlani tudom !!! Isteni !! :-)


 A kemencés csülök  
Miután bekajáltunk ,mentünk is vissza a drávaszabolcsi kikötőbe,  ugyanis várt ránk egy laza hajókázás a Dráván. Rövid balesetvédelmi oktatás - Kihajolni veszélyes:-) - után  el is indultunk .A folyásirányba haladva többször is karnyújtásnyi távolságban volt Horvátország - a folyó ugyanis egy darabon határfolyó - majd  a kormorántelepnél fordultunk vissza. 

A drávaszabolcsi híd

A Dráva

Határok közt 
Itt nem volt szerencsénk, két sas-on kívül kormoránokat nem sikerült látni...viszont a környék nagyon szép, a személyzet pedig eléggé rámenős, ugyanis mindenáron itatni szerették volna a társaságot:-)...A másfél órás hajóút hamar véget ért, mi pedig  - ha már itt voltunk - Villány felé vettük az irányt. Hazánk egyik leghíresebb borvidékéről szerintem mindenki hallott már, a Villány -Siklós borvidék része. A város már a történelem előtti időkben is lakott volt, a szőlőtermesztés egészen a keltákig nyúli vissza. A főutcán és a környékbeli utcákon egymást érik a pincészetek és borozók, nagyon hangulatos  képet festve. 

Villány
Asszonyfektető
Mi a Fritsch pincészetet választottuk, nem bántuk meg : az Asszonyfektető - :-) - nevű borkülönlegességük nagyon finom, jött is haza egy palackkal belőle, illetve a rozéjuk is egészen kitűnő!Jócskán elmúlt délután 5 mire hazaindultunk. A GPS ördöge még tartogatott egy kis meglepetést így volt alkalmunk megismerni a környék kisebb falvait is.

Másnap már csak a pihenésről szólt minden: lazulás henyélés, a gyerekek pedig a közeli Magyarhertelend strandját is kipróbálták, mi pedig este meg-meg kóstolgattuk azt a rosét....el is fogyott !! :-)


Röviden összefoglalva,, remek néhány napot töltöttünk el a Mecsek keleti részén. Sok látnivaló van még erre, a borok kitűnőek, a szállásunk pedig minden képzeletet felülmúlt. Így lehet pihenni, csak javasolni tudom !!


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms