Ugrás a fő tartalomra

Egyéb Kategória : Zempléni kiruccanás 2.nap





Kisvasúttal Rostallóig – gyalogtúra hazafelé
 
 
Csend volt….Szokatlanul nagy, már-már gyanús csend….A nap első sugarai épp csak megjelentek a szemközti domboldalon lévő fák tetején, és az erdő zajain kívül mást nem lehetett hallani. A pihenőház teraszán üldögélve egyszer csak egy mókusra lettünk figyelmesek, épp az utcán található villanyvezetéken slisszolt keresztül… Reggel volt, nyugodt békés kishutai reggel… A társaság korán kelő fele már összekapta magát és el is indultunk egy kiadós reggeli sétára az ébredező erdőben. Körülbelül félórát sétálhattunk, amikor szinte a semmiből került elénk a Szuha Panzió . Itt az út elágazott az egyik befelé ment az erdőbe, a másik fele – mint később kiderült Bózsvára , gyakorlatilag 800 méter után beértünk volna a faluba. De mivel ezt nem tudtuk – meg már egyre többször emlegettük a reggelit – szépen visszamentünk kishutai szállásunkra.

Kora reggel az erdőben
 

A kora délelőttre húzódó reggeli után a Kishuta központjában található kisvasút megállójához mentünk, Ugyanis  a napot túrázásra szántuk : a kisvasúttal felmentünk Rostalló-ig, onnan visszasétáltunk Kőkapura, majd onnan gyalog haza.
A kisvasút a Pálházi Állami Erdei Vasút üzemeltetésében van, ez Magyarország legrégebbi erdei vasútvonala. Károlyi István gróf kezdeményezésére 1888-ban kezdték építeni, eredetileg csak Kőkapuig.1901-ben úgy hosszabbították meg, hogy alagutat ástak a kőkapui vadászkastély alatt, így egészen Rostallóig tartott a menetvonal. 1956-tól szállítanak személyeket is a szerelvények, menetrendszerűen 1958-tól. Napjainkban  a kisvasút teljes távja 7 km, és max 20 km/h sebességgel száguld.

"A vágány mellett kérem vigyázzanak "

 

Útközben

 
A menetrend szerint érkező, kissé csúnyácska mozdony, három, nyitott kocsival közlekedett, felkapaszkodtunk, és már suhantunk is …. Az első megálló Kemencepatak, ahol 30-an laknak, majd indultunk is tovább Kőkapu felé. Menetközben egy erdei cserkésztábor sátrai mellett haladtunk el,  de ahogy elnéztem a srácok arcát, az előző néhány napban leesett tetemes mennyiségű eső mintha megviselte volna őket, mert őszintén egyik sem mosolygott J. Keresztülcsattogva az erdőn érkeztünk meg Kőkapura, ahol egy gyönyörű hotel és gondozott környéke csalogatja a turistákat. A vonat a Háromforrás  Étterem előtt áll meg, innen gyönyörűen lehet látni a Kőkapu Hotel impozáns épületét, a régi Károlyi vadászkastélyt és a vasút másik oldalán lévő tavat.
Hotel Kökapu
 
Az itt található vadászkastélyt a XIX és XX. század fordulóján építette gróf Károlyi László. Rengeteg „csalafintaságot” rejt az épület :  az épületben ma is látható annak a titkos ajtónak a nyoma, amin keresztül az alatta lévő szoba szekrényébe lehetett elbújni, in flagranti esetén J… Különleges még a toronyszoba is, ahonnan pazar a kilátás a környékre, sőt a mende-mondák szerint a kastély építése idején annyi vad élt az erdőben , hogy a toronyból is lehetett vadászni, megfordult itt annak idején Horthy Miklós, Bethlen István sőt még Rákosi Mátyás is…  Napjainkban nem csak vadászok járnak ide, hanem bárki akinek csendre nyugalomra és exkluziv ellátásra van igénye és pénze…
Kisvonatunk azonban rövid állásidő után ismét nekirugaszkodott, hogy a Rostallóig hátralevő métereket megtegye. Rostalló egy erdészeti fatelep volt, ahol manapság kulcsos ház található (túrázóknak elsősorban) illetve innen indul a Páfrány tanösvény is, ami valamivel több mint két kilométer hosszú, és 7 állomás található rajta.
Rostalló - Végállomás
 
Miután leszálltunk a vonatról, mi inkább gyalogosan Kőkapu felé indultunk vissza. Gyalog alig negyedóra az út, jól kiépített betonúton, végig a Kemence patak mellett. A Hotel melletti kis füves részen magyar királyok fából készült szobrai sorakoznak, míg az étteremmel szemben egy kis fedett részen a hét magyar vezér szobra áll, azt a pillanatot megörökítve, ahogyan vérszerződéshez készülődnek.
A kastély melletti tó
 
A tó körül remek kis ösvény vezet körbe, padokkal,  így ilyen környezetben egész jól el lehetett tölteni az időt. A Háromforrás étteremben egészen finom gyümölcslevest készítenek, a kávéról és a tiramisu-ról nem is beszélve.



 
Szóval miután ellébecoltuk itt az időt, azon kezdtünk el tanakodni, hogy ne induljunk-e gyalog vissza. Nincs olyan messze – mondogattuk egymásnak és magunkat meggyőzve neki is vágtunk. Az erdőben kanyargó betonút a vasúti sínnel párhuzamosan halad, Hol árnyékosabb, hol pedig jobban éri a nap…. Csak mentünk , egyik kanyar jött a másik után, majd egyszer csak megpillantottuk Kemencepatak házait, majd szinte ebben a pillanatban meghallottuk a közeledő kisvonat füttyét, amelyik  szinte üres kocsikkal , vidáman csattogva húzott el mellettünk.  Nem lehetünk már messze, gondoltuk, de kissé tévedtünk… Körülbelül másfél órát kutyagoltunk, amikor végre feltűnt a Kishuta településjelző tábla. Életemben nem örültem még így egy helységnévtáblának J

Hazafelé

 
Ahogy szó szerint visszavánszorogtunk, letelepedtünk a medence partjára és belógattuk a lábunkat a hideg vízbe, kínunkban pedig jókat nevettünk egymáson, hogy mennyire kitikkadtunk. Jéghideg volt a víz, de hihetetlenül jól esett…

Regenerálódunk :-)

 
Kora este aztán nekiültünk szalonnát sütni: ahányan voltunk annyiféle szalonna került az asztalra. zöldségek, kenyér és akkora spontán lakoma kerekedett belőle, hogy a végén pihegve ült mindenki a tűz körül, pedig energiára még szükség volt, este volt ugyanis a foci Vb döntője! Kivirrasztottuk a német győzelmet J
Igy kezdődött...

...és ez lett belőle

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms