Ugrás a fő tartalomra

BURGENLAND – Egy kicsit a miénk is

 
 
 

 

 
 
 
Burgenland Címere
 
Ausztria legkeletibb tartományára a magyarok nagy része nosztalgiával gondol, hiszen valaha Magyarország része volt, holott hivatalos magyar elnevezése sincs, ugyanis soha nem alkotott egységes közigazgatási és földrajzi egységet. Az Alpok utolsó nyúlványai itt simulnak bele  Kisalföld síkságába, a Fertő tó egyedülálló madárvilága ,az itt található kis falvak és városok, a hihetetlen jó állapotban fennmaradt várak és kastélyok számtalan túrázási és pihenési lehetőséget kínálnak.
 
Burgenland egészen a Trianoni szerződésig Magyarország része volt, négy megyéből állt, és az itt élők elsősorban a német nyelvet beszélték. Az 1921-es velencei egyezmény a trianoni békeszerződés által megállapított osztrák határokat is módosította, azzal a feltétellel, hogy Sopron (vagy németül Ödenburg) lakónak népszavazáson kellett eldönteniük, melyik országhoz kívánnak tartozni. A végeredmény ismert, Sopront az óta is a „Leghűségesebb magyar város”-ként ismerjük, bár ha most írnának ki ilyen jellegű népszavazást, lehet, hogy nem ez az eredmény születne…
 
Az 1921-es népszavazás után kialakult a mai Burgenland, az elnevezése pedig az egykori négy vármegyére utal: az addigi területek német elnevezése a –burg szóra végződött, ami németül Vár-at jelent. Eredetileg Vierburgenland  lett volna a neve, a négy vármegye  összevonására utalva, a népszavazás után egyszerűen csak Burgenland maradt. A tartomány székhelye 1925 óta Kismarton (Eisenstadt), de jó ideig csak ideiglenes megoldásnak tekintették, bíztak ugyanis Sopron visszacsatolásában. Mivel ez nem történt meg, 1981-tól hivatalosan és alkotmányosan is tartományi székhely lett a város.
Eisenstadt meglehetősen kicsi város a maga 10.000 fős lakosságával, azonban a turisták számára mégiscsak fontos állomás: az itt található Eszterházy kastély valamint a híres zeneszerző , Haydn egykori otthona rengeteg érdeklődőt vonz.
Eisenstadt, Eszterházy kastély
 
Az Eszterházy-kastélyt 1663-ban kezdték el építeni a már meglévő középkori erődítményből Eszterházy Pál megrendelésére.1672-re el is készült a kastély, a kert szárny pedig 1794 és 1805 között nyerte el végleges formáját. A kastélyba építették be a kontinens első felvonóját, amit a herceg egyenesen Angliából hozatott. Az átépítés után 200 szobából és hat bálteremből álló épület együttest nehezen lehetne otthonosnak nevezni J
Haydn háza
 
A kastélytól nem messze található Haydngassén áll  a Haydnhaus, ahol a híres osztrák zeneszerző , Joseph Haydn 1766 és 1778 között élt.
A várostól nem messze található a Fertő tó (Neusiedler See) , Európa legnagyobb alföldi tava, melynek partján csaknem 300 ritka fajt befogadó madárparadicsom húzódik. 15 természetvédelmi terület működik a tó körül, melyet remekül kiépített kerékpárútvonal vesz körbe.  A tó körül számtalan látnivaló akadt, de talán a legnépszerűbb – elsősorban a vizisport kedvelők körében – Podersdorf. Az ország legnagyobb kempingje, vitorláskikötő és Burgenland utolsó épen maradt, 200 éves szélmalma várja a látogatókat.
Fertő tó
 
Nyugat felé található Rust, amit a gólyák tettek híressé. A Világ Természetvédelmi Alap Gólya Postahivatalt nyitott a városban, és az itt kiadott gólyás bélyegek igen népszerűek a gyűjtők körében…Ha már a gólya hozta… J Viszont Rust legalább olyan híres a borairól is, ezen kellemes itókák dugóján található „R” betű garancia a minőségre. Azért csak óvatosan vele J
Ruszt főtere
 
A ruszti gólyák
 
Eisenstadt-tól kb. 20 kilométerre fekszik Fraknó vára, bocsánat Burg Forchtenstein. Az ország egyik legsokarcúbb kastélyát Eszterházy Miklós gróf 1635 kezdte el építtetni, az addigi vár falainak lerombolása után, melyből csak egy őrtorony marad meg. A kitűnő állapotban fennmaradt kastélyban található egy 142 méter mély kút , és számtalan korabeli használati tárgy is. A vár előtti téren rendezik meg minden évben a szelídgesztenye ünnepet.
Burg Forchtenstein
 
Valamivel távolabb található Léka(Lockenhaus) román kori várkastélya,innen származik Báthory Ezsébet, a hírhedt „véres Grófnő” aki holdkóros mániája folytán 600 szűz kivégzéséért felelős. A vár alól indul a környék egyik legszebb túraútvonala az Irott-kőre (Geschriebestein), a hegycsúcs kilátója osztrák területen található.
Léka vára
 
15 kilométerre-nyugatra található Borostyánkő (Bernstein) , melynek 13.században épült vára az osztrák-magyar határvillongások során nagy jelentőséggel bírt, többször cserélt gazdát a történelem folyamán.
Bernstein látképe
 
Dél Burgenland legfontosabb teleülése Felsőőr, azaz Oberwart. A felsőőri járás székhelyén 7157 lakos él, a város neve az idetelepített határőrökre utal.1841-ben kapott vásártartási jogot, azóta minden szerdán a Fő utcán tartják a heti piacot. A trianoni és saint germaini békeszerződések Felsőőrt magyar többsége ellenére a háborúban éppúgy vesztes Ausztriának ítélték. Ebbe a lakosság többsége nem nyugodott bele. 1921. október 4-én itt kiáltotta ki Prónay Pál alezredes a Lajtabánságot, amelynek fővárosa lett, ugyanis itt a lakosság jobbára magyarokból tevődött össze. A miniállam csak néhány hétig élt és november 26-án a település osztrák fennhatóság alá került. 1939-ben városi rangot kapott.A fejlett infrastruktúra miatt számtalan cég telepedett meg a környéken. A város bevezető útjai mellett helyezkednek el a bevásárlóközpontok, a déli területen lévők áruházak és telephelyek Alsóőr községhez tartoznak, bár teljesen összeépültek Felsőőrrel. A legnagyobb 2009 áprilisában nyílt meg EO(Einkaufszentrum Oberwart, magyarul Felsőőri Bevásárlóközpont) névvel, 24 000 négyzetméteren, két szinten.
Einkaufscentre Oberwart
 
Felsőőrtől 6 kilométerre északra található Tarcsafürdő, vagyis Bad Tatzmannsdorf. Atelepülés gyógyforrásai a római kor óta ismertek, a település első okleveles említése 1378-ból származik. Keletkezéséhez több népi hagyomány is fűződik,  egyik elbeszélés szerint egy beteg disznókat legeltető kanász fedezte fel az itteni források gyógyhatását. A másik történet szerint egy Áron nevű zsidó csodadoktor kezdte a források vizét gyógyításra használni. A gyógyforrások első okleveles említése is 1621-ből a regensburgi krónikából származik, ma ezt az időpontot tartják a fürdő hivatalos keletkezésének. A település 1830 után épült ki igazi fürdőhellyé, épületei közül azonban a ll. világháború alatt elpusztult. Az 1960-70-es években ismét fellendült a fürdő, majd az 1990-es években is korszerűsítették, golfpálya és a fürdőmúzeum is akkortájt épült.
 
35 kilométerre fekszik Dél Burgenland másik jelentős település, Németújvár, más néven Güssing.Az itt található várat lll.Béla király építette, a török-tatár dúlás megakadályozása céljából. Az évszázadok során a harcokban fontos jelentősége volt, ami a 18.századra megszűnt, sőt bontani is kezdték. A kiváló állapotban megmarad várban kiállítás látható, sőt a várkápolnában látható és hallható Közép-Európa legrégibb orgonája, ami 1570-ben készült. Itt látta meg a napvilágot Csákányi László színművész 1921.január 13.-án.
Güssing látképe
 
Burgenland európai piacvezető a szélenergia hasznosításában. 2000-ben körülbelül három százaléka volt még csak a tartományban előállított villamos energiának a szélturbinák által megtermelt energia, 2013-ra pedig 100 százalék lett. Jelenleg több nagy szélerőmüpark épül, mire elkészül, a legnagyobb szélerőmüpark lesz Közép Európában.
 
A tartománynak saját szerkesztésű tv és rádióműsorai vannak. A tévében minden hétköznap 19 órakor jelentkezik a tartományi híradó 25 percben. Hétvégenként magyar és horvát nyelvű, a helyi kisebbségek életét bemutató magazinműsorokkal jelentkeznek. A tartományi rádió 24 órában sugároz zenei, kulturális és magazin műsorokat, a híreket időszakosan magyar és horvát nyelven is közvetítve. ORF tartományi bontású honlapja német, magyar, szlovén és horvát nyelven is közli a helyi híreket. A szerkesztőségek központja a kismartoni Funkhaus.
 
 
Szóval ..Burgenland kicsit a miénk is, de mégsem….A sok látnivaló ellenére sem számít kiemelt turisztikai célpontnak Ausztriában, pedig jelentős Heuriger (borvidékként) is jegyzik, nekünk viszont mégiscsak többet jelent a többi osztrák turistacélpontnál. Egy próbát mindenféleképpen megér !

Megjegyzések

  1. "A végeredmény ismert, Sopront az óta is a „Leghűségesebb magyar város”-ként ismerjük, bár ha most írnának ki ilyen jellegű népszavazást, lehet, hogy nem ez az eredmény születne…"

    Az 1921-es népszavazás eredménye- mely Magyarország javára döntött-úgy született meg, hogy Sopron és körzete német többségű volt. Ma már e vidék szinte színmagyar, tehát nehéz lenne még csak elképzelni is, hogy csupán csak anyagi érdekből (valószínűleg a cikk írója is erre gondolhatott)- mert Ausztria gazdagabb - nos, hogy a magyarok többsége a hazájától való elszakadásra szavazna. Ebben az estben feltételezhetnénk, hogy az ott élő magyarok többségében egy szemernyi hazaszeretet sincs. Szerintem ez abszurd feltételezés, butaság volt ezt a mondatot így leírni.

    VálaszTörlés
  2. Más idők voltak akkor...és más van most...Nem politizálni akarok, és nem is ez a hely az arra alkalmas, de kiváncsi lennék egy ilyen szavazás végeredményére, mert ma nem a hazaszeretet a prioritáss, sajnos - hanem az anyagiak....

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms