Ugrás a fő tartalomra

Mutasd a korsód !!!

 
 
 
A sör az emberiség egyik legrégibb találmánya, a sumérok készítették először, sőt, a folyékony kenyér elnevezés is tőlük származik, ugyanis a gyömbérrel, fahéjjal és babérlevéllel ízesített italt savanyított kenyér erjesztésével készítették. Gabonából elsőként a babilóniaiak főztek sört, s a legrégebbről ránk maradt teljes törvénykönyvben Hammurapi király úgy rendelkezett, hogy fojtsák vízbe azt, aki hígított sört mér ! Remek gondolat J
 
Viszont a sört valamiből inni is kellett… A középkorban az egyre gyakrabban pusztító járványok miatt egyre jobban figyeltek az emberek az ételek és italok tárolására, akkortájt készítették az első, kezdetleges cserépedényeket is.  Formája hengeres alakú vagy kicsit kúpos, kicsit domború test, zsanéros fedéllel ellátva egy jó vaskos füllel az oldalán. Kezdetben ugye cserépből készültek, de az idők folyamán megjelent az üvegből készült korsó is.  Az Oktoberfesten 1892 óta alkalmaznak üveg korsókat, főleg higiéniai szempontok miatt. A söröskorsók kezdetben különböző méretűek voltak, majd egyre inkább elterjedtek a 0,5  és 1 literes  ivóalkalmatosságok.
Klasszikus forma...
 

...és ahogy ma ismerjük

 
 A korsók elterjedése magával hozta a díszítések megjelenését is. Először az azonos céhcsoportba tartozóknak volt egyforma mintás korsója, majd jöttek szépen sorban a sörfőzdék, melyek a saját itókájukat hirdették, majd pedig saját motivummal jelentkeztek a polgári körök, katonák, tűzoltók és a többiek…. Kezdetben a történelmi motívumok és a népi hőstettek  voltak a kedvelt minták, de hamarosan a vallási történetek és a mindennapi élet jeleneteit is felpingálták a korsók oldalára.  

Életkép a korsón

Az 1900-as évek elején azonban a történelmi témák népszerűsége csökkenni kezdett ezért egyre inkább más motívumok tűntek fel, többek közt a városi élet, a katonai szolgálat és a különböző emlékek szerepeltek az ivóalkalmatosságokon.

Napjaink egy darabja
 

A világháborúk okozta sokk után a mai napig töretlen a söröskorsók népszerűsége, a mintázatok témája pedig kimeríthetetlen. Népszerűek a sörgyárak és a hozzá kapcsolódó események – lásd Oktoberfest - illetve a történelmi események is, de a régi címerek és életképek is hálás témái a korsókészítőknek. Az Oktoberfestre minden évben más mintázatú bögrék kerülnek forgalomba, az esemény hivatalos emblémájának elkészítésére minden évben pályázatot írnak ki, és a győztes motívum felkerül mindenre, amire csak lehet, többek közt a söröskorsókra is.
Oktoberfest 2012

Oktoberfest 2013

 
Ma már azonban legalább ilyen divatosak az üvegből készült korsók, poharak is, sőt a nyári fesztiválokon használt egyszeri műanyag pohárgyűjteményről is hallani….
Német nyelvterületen a söröskorsót többféle képpen is nevezik :
  • Bierkrug ("söröskorsó")
  • Maßkrug or Maß (for a one-litre beer mug) Maßkrug vagy egység (a egyliteres söröskorsó – az Oktoberfesten ebben hozzák a nedűt )
  • Humpen Humpen
  • Adlerhumpen , a tall drinking glass sometimes with covers enamelled with the double eagle of the Holy Roman Empire Adlerhumpen, (egy magas pohár, melyen a fő motivum a zománcozott kétfejű sas )
  • Seidel or Seidla (Franconia, ½ litre). Seidel vagy Seidla (Frankföld ½ liter). The term "Seidel" is also used by the Deitsch in the Deitscherei.
  • Schoppen (Palatinate, ½ litre) Schoppen (Pfalz, ½ liter)
  • Keferloher , the traditional (but non-embellished) stoneware beer mug, named after the village of Keferloh near Munich where they were originally produced Keferloher, a hagyományos (de nem díszített) kőedény korsó sör, névadója a falu Keferloch közelében, ahol eredetileg készült
Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az úgynevezett gyűjtői bögrék, melyek limitált darabszámban jelennek meg, és valami elképesztő díszitéssel kerülnek forgalomba. Méretük is rendhagyó, a 3 centes kis mütyürtől egészen akár az 50 literes edényig terjed a kínálat, na persze ezeknek az ára az eget veri.

kicsiben...
 
...és nagyban
 
 

Szerte a világban rengeteg söröskorsó gyűjtemény és gyűjtő létezik, a kollekció pedig sosem lesz teljes, mert mindig akad újdonság a piacon  J

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms