Ugrás a fő tartalomra

Túrázások Szlovéniából 1.nap

 



Trojane-Pericnik vízesés-Gozd Martuljek

 


Néhány éve már jártunk Szlovéniában, azonban maradt bőven felfedezni való látványosság, amit idén igyekeztünk pótolni. A már jól megszokott és bejáratott módon, busszal Szegedről Budapestre, ahol összeült a csoportunk és már mentünk is a határ felé.

 



Kora délelőtt Tornyiszentmiklósnál észrevétlenül átgurultunk Szlovéniába, menet közben egy gyors pillantást vetettünk Lendva várára és a pályáról is jól látható Vinarium kilátóra, majd dél körül egy Maribor környéki Marché-ban megebédeltünk. Nagy kajálást nem rendeztünk, mert első megállónk a Szlovénia szerte ismert Trojane volt, itt kapható ugyanis a krofi- ahogy ők nevezik -  vagyis a trojanei fánk. Trojane tulajdonképpen egy pihenő hely, ami az itt lévő vendégfogadóról és az fánkról híres. 

Sorbanállás a fánkért 

Igen, ide fánkot enni jönnek a népek, busszal, autóval, motorral, mindenhogy, és időnként akkora a forgalom, hogy terelni kell, hogy a buszok is be tudjanak állni.  1959 óta üzemel itt egy fogadó, majd miután a következő évben aszfalt utat is építettek ide, 1961-ben elkezdtek az ide érkezőknek fánkot sütni, kezdetben a kapacitás a napi 50-60 fánkot jelentette, manapság 2000 és 5000 fánk közt fogy el egy nap a cég honlapja szerint.

Van itt minden


Jó étvágyat !

Miután buszunk sikeresen beparkolt, mentünk sorba állni a nasiért. A választék hatalmas, a klasszikus baracklekváros fánkon kívül vaníliával, csokival töltött is van, illetve egyéb más sütik is kaphatóak. A fánk a nálunk megszokott kétszerese, a tésztája is más és nem csicsog az olajban. Ha valaki hat fánkot vesz, a hetedik az ajándék, ezeket egy pofás kis papírtartóban adják ki. Egyébként, aki bever hat ekkora fánkot az szerintem aznap mást nem is eszik…


A parkolóból egyébként remek a kilátás  

Miután mindenki megkapta az édességdózist gurultunk tovább,menet közben pazar rálátásunk volt a Triglav-ra, Szlovénia legmagasabb csúcsára is.





Ljubljanát és Jesenicét elhagyva két órás utazás után érkeztünk meg Mojstrana mellé. Körülbelül 20 perc séta következett a kristálytiszta vizű patak partján, majd egy fahídon átsétálva egy aszfaltúton folytattuk, és egy kisebb kaptató után jobboldalról előbukkant a Pericnik vízesés.

Séta a patak mellett


 A meredek sziklafalról zúg le a víz, 52 méter magasságból. Már innen is szép, de egy kaptatós emelkedő leküzdése után- néhányszor nagyot kell lépni a lépcsők miatt, illetve sziklás, gyökeres a terep- egészen közelről is megnézhető, sőt aki érez magában késztetést, az a vízesés mögé is bemehet, bár küzdős egy kicsit, nem is sokan kísérleteztek vele. 

A vízesés közelről


Az út küzdős, de megéri 

Volt egy lefelé vezető út is, amit korábban lezártak, mert egy lavina megrongálta, úgyhogy lefelé is azon az úton kell menni, ahol felfelé. Utána ismét át kell kelni a fahídon, majd végig a patak parton. 


A parkolóban aztán visszaültünk, a buszra, de nem kellett nagyon elhelyezkedni, ugyanis 9 kilométer megtétele után megérkeztük a szállásunkra Gozd Martuljekbe. A szálloda környéke gyönyörű, a szobák egy részéből szenzációs a panoráma a Spik hegycsúcsra. A hotelben egyébként 3 és 4 csillagos szobák vannak, használható a wellness is, játszótér, strandröpi pálya, és még saját kis patakja is van.

A kifáradt társaság gyorsan letudta a vacsorát – svédasztalos rendszerű, minden is volt :-) - igazából nehéz volt választani, hogy mit is egyen az ember, így maradt a mindenből egy kicsit. Az elalvással ezek után nem volt gond …  


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Sörözzünk !!! Az osztrák söripar remekei :-)

Az előző poszt végén írtam, egy kis helyi fesztiválról. Azt tudni kell, hogy Ausztriában, Svájcban és Németországban is az emberek minden lehetőséget megragadnak, hogyha szórakozásról van szó. De, ezt is ésszel teszik :   teszem azt, az egyik kis faluban szükség van a faluban található padok felújítására, akkor szerveznek egy jótékonysági estet, összeszalad a falu, a helyi vállalkozók kitelepszenek, sör, kolbász stb.     Az itt összegyűjtött adományokból pedig rendbe rakják a padokat,   aztán lesik a következő alkalmat, hogy szervezhessék a következő kis bulit… Igy megy ez… Az ilyen kis összejöveteleken de akár a nagyobb fesztiválokon aztán a helyi sörfőzdék igen kitesznek magukért. Ausztriában nagy hagyománya van a sörfőzésnek és a sörivásnak, erről szólna most ez a kis bejegyzés. Az osztrák sörök nagy része is a német tisztasági törvény alapján készül. Hogy mi is ez : 1516-ban Bajorországban bevezették az úgynevezett "tisztasági törvényt", amely a sörfőzéshez csak a négy

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben

Schloss Hohenwerfen - Kémek a Sasfészekben  Salzburg és Bischofshofen közt az A10 jelű autópályán haladva pazar látvány tárul az utazó elé, ugyanis   kb.150 méter magasból egy gyönyörű vár   magasodik a völgy fölé. Ez a Schloss Hohenwerfen, s az impozáns vár sokaknak ismerős lehet: az épület Schloss Adler művésznéven a Kémek a Sasfészekben című, 1968-ban készül háborús remekmű díszleteként és helyszínenként szolgált. De ne rohanjunk előre ... A vár 1075-és 1078 között épült   Gebhard, salzburgi érsek megrendelésére, a környék védelmének céljából. A vár hosszú évszázadok át a salzburgi érsekek birtokában volt, és egy időben vadászkastélyként is funkcionált. A német parasztháborúk idején a felfegyverkezett bányászok és munkások 1525-1526-ban megtámadták, az ostrom után pedig porig égették. A lázadások leverése után aztán   - büntetésből -   nekiállhattak újra építeni. A renoválás során itáliai erőd-és várépítési   tapasztalatokat is felhasználtak. A harmincéves háború

A MILKA - Story : A lila tehén nyomában

H a azt mondom, MILKA, mindenkinek beugrik a lila tehén  és a finom alpesi csoki. De mitől lett ilyen népszerű a márka ? Ime a MILKA story.... Kezdjük az elején : Phillip Suchard  - aki  eme csodát megalkotta - svájci cukrászmester, 17 éves korában kezdett el gyakornokként dolgozni testvére berni cukrászdájában . Mint abban az időben sokan , a fiatal ember híres és sikeres szeretett volna lenni, erre lehetőséget pedig abban látott, hogy Amerika felé vegye az irányt. Svájci órákkal és nagy becsvággyal felpakolva vágott bele a nagy kalandba, ami aztán nem úgy sikerült ahogyan ő tervezte. Hazatérve Svájcba,  1825 novemberében Neuenburgban megnyitotta saját cukrászdáját,  ahová egy újszerű édesség,  az "au chocolat fin de sa fabrique",  vagyis a „finom házi készítésű csokoládé"-val igyekezett becsábítani az embereket. A valódi kézműves termékek hamar népszerűek lettek, azonban a lassú gyártás miatt hamarosan modernizálni kellett az üzemet. 1826-ban a szoms